A mai nap történelminek nevezhető az informatika történetében, hiszen a Microsoft magyar idő szerint az esti órákban kiadja a Windows XP utolsó biztonsági javításait, ezzel pedig véglegesen megszünteti az OS kiterjesztett terméktámogatását. A mai javító kedd után csak a Custom Support programban résztvevő, elképesztő összegeket a patchelésért kifizető kormányok és vállalatok kaphatnak frissítéseket hozzá.
A Windows XP minden idők legsikeresebb operációs rendszere: az eredetileg 45 millió sornyi forráskódból fordított szoftver 2001. október 25-én vált általánosan elérhetővé, amely 12 éve, 5 hónapja és 2 hete volt. Sajnos az eladott licencek számáról nincs információ, azonban a Microsoft állítása szerint a forgalmazása során olyan 1 milliárd számítógépre lett előtelepítve.
A NetMarketShare adatai alapján nemzetközi szinten a „Whistler” kódnevű termék 2007 novemberében ért a csúcsra, ekkor a netezésre használt számítógépek 83,78 százalékán futott az OS. Szintén a NetMarketShare szerint márciusban globálisan 27,69 százalékos volt a részesedése, míg a Gemius Ranking szerint március utolsó hetében hazánkban 27,14 százalékot hasított ki a tortából. Viszont utóbbi statisztikát torzítja, hogy az iOS (3,67%), Android (9,61%) és Windows Phone (0,67%) is benne van a listában.
Jelenleg a Windows XP Kínában a legelterjedtebb, a helyi számítógépek bő felén fut az operációs rendszer.
Új utakon
A Windows XP technikai szempontból mérföldkő volt a Microsoft számára, ugyanis ez a szoftver egyesítette a fogyasztói és üzleti felhasználóknak szánt Windows termékcsaládokat, így már mindkettő a 32 bites kódokat tartalmazó Windows NT kernelre épült. A korábbi otthoni felhasználóknak szánt Windowsok (95, 98, 98SE, ME) hibridek voltak, rengeteg 16 bites komponenst tartalmaztak. A Windows XP-ből egyébként készült két 64 bites kiadás is: a Windows XP 64-Bit Edition Intel Itanium (IA-64) platformra volt elérhető, míg a Windows XP Professional x64 Edition az AMD X86-64 utasításkészletű központi egységeken futott.
A Windows XP elsőre is látványos újdonságát a Luna névre keresztelt kezelőfelülete jelentette: ez sokkal esztétikusabb volt a korábbi Windowsokénál, viszont a különféle opciók helyének átrendezése miatt keresgélni kellett benne a megszokott funkcionalitásokat. A Start menü szintén új elrendezést kapott, bár vissza lehetett állni a régi verzióra.
A csini új ruha és átrendezett menük természetesen nem mindenki tetszését nyerték el, főként a power userek nem tartották elég komolynak a „Fisher-Price” megjelenést. Ezen felül sokat hangoztatott panasz volt, hogy a szoftver megpróbálja a kezüknél fogva vezetni őket, plusz a kiadásakor igen komoly számítógép kellett a futtatásához: minimum 233 megahertzes processzor, 64 MB RAM, 1,5 GB szabad hely, SVGA kijelző, CD-ROM olvasó. A kezdetekben nem is fogyott túl jól a platform, részben mivel a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után a Microsoft az eredetileg óriásira és hivalkodóra tervezett reklámkampányának visszafogása mellett döntött.
Az XP további fontosabb újdonságai (beleértve a szervizcsomagok által hozottakat is): Internet Explorer 6, beépített tűzfal, Universal Plug-n-Play, ClearType betűsimítás, rendszer-visszaállítás, az IPv6 és USB 2.0, támogatása, oldalpanelek a rendszerablakokban.
Hova tovább?
A még mindig Windows XP-t futtató számítógéppel rendelkezőknek innentől kezdve nem javasolható az operációs rendszer használata, hiszen nem érkeznek hozzá biztonsági frissítések. A lehetőségek köre a meglévő hardver és pénztárca fényében változóak: a nagyon elavult netezős PC-k esetében valamelyik kis erőforrásigényű Linuxra való átállás az egyetlen járható út, míg a modernebb hardverek esetében a Windows 8.1-re való frissítés is megoldható lehet. Forgalmazásának befejezése miatt Windows 7-re már nem lehetséges a közvetlen upgrade, bár egyes üzletekben még van raktáron néhány licenckulcs.
Az elkövetkező hónapokban Start menüt kapó Windows 8-cal nem rokonszenvezők Windows 7-es számítógépet újonnan és használtan egyaránt vásárolhatnak, plusz mélyebb pénztárca esetén az Apple laptopjait és asztali gépeit sem érdemes figyelmen kívül hagyni.
Ég veled, Windows XP!