Pénzköltés a játékokban
Milyen szép is volt régen, amikor egy számítógépes játékkal a megvásárlást követően nem volt más teendőd, mint telepíteni, majd addig nyúzni, amíg rá nem unsz... Ma már az ilyen klasszikus, "buy-n-play" megoldás helyett egyre gyakrabban szembesülhetsz a játék mint szolgáltatás gyakorlatba átültetett fogalmával. Ez azt is jelentheti, hogy magáért a játékért egy fillért sem kell fizetned, de végül mégis többet költesz rá havidíjak, mikrotranzakciók és megvásárolt játékidő formájában, mintha teljes áron szereztél volna be egy AAA kategóriás címet. Bár az alkalmi, impulzus jellegű költéseket nem feltétlenül lehet kordában tartani, azért a havidíjas modellt igénylő játékoknál már kicsit egyszerűbben meghúzhatod a nadrágszíjat.
Bérelt játékok
Több, komoly portfólióval rendelkező játékfejlesztő cég is belátta, hogy az egyedi eladások mellett egy havidíjas szolgáltatás elindítása is jövedelmező lehet, a játékosok ugyanis ily módon címek egész tömkelegét elérhetik minimális havidíjért cserébe. Ilyen szolgáltatást kínál például konzolokra és PC-re egyaránt az EA az EA Playjel, minek révén nem csupán a kiadó terebélyes katalógusának régebbi darabjaihoz férsz hozzá, hanem sokszor még premiercímekből is kaphatsz ízelítőt. Hasonlóan széles körű kínálattal várja a digitális könyvtár duzzasztása helyett az előfizetéses modellben fantáziát látó felhasználókat a Ubisoft Uplay+ platformja is, amelyen több mint száz játék vár arra, hogy elindítsd (igaz, ezt csak PC-felhasználók érhetik el). A legjobb azonban jelenleg a PC-re és Xboxra is elérhető Xbox Game Pass Ultimate, ami rohamosan bővül, és konzolon már az EA Play is a része.
Konzolosok kínja
Amennyiben egy konzol is található otthonodban, és nemcsak az offline elérhető egyjátékos kampányokat pörgeted, hanem az online közösségbe is belépnél, akkor máris hozzácsaphatsz a digitális rezsidhez még néhány ezer forintot, mert mind az Xbox, mind a PlayStation, de még a Nintendo legtöbb játéka is előfizetés mögé rejti az online csataterek elérhetőségét. Természetesen szinte mindig igyekeznek kompenzálni ezt a költést a gyártók (például előszeretettel osztogatnak az előfizetőknek játékokat), de valójában tényleg a multiért fogsz rendszeresen egy kisebb összeget hagyni a konzolgyártók zsebében.
A kiadáscsökkentésnek az a módja, hogy abban a hónapban, amikor úgy érzed, nem lenne időd az online többjátékos küzdelmekre, egyszerűen lemondod az előfizetésedet, amikor pedig szükséged van rá, akkor megújítod.
Ezenkívül a hosszabb távra szóló előfizetések általában olcsóbb havidíjjal kecsegtetnek, így az éves előfizetés ugyan egy összegben megterhelőbb, hosszú távon viszont jelentős kedvezményt nyújt.
Játékstreaming
Hazánkban még gyerekcipőben jár a különféle online játékstreaming platformok elterjedése, a közeljövőben azonban valószínűleg ezeket is bele kell majd kalkulálnod digitális rezsidbe. Előnyük, hogy a számítógéped fejlesztésére költött pénzt jó eséllyel megspórolhatod egy ilyen szolgáltatással, hiszen csupán a megfelelő netkapcsolat a zavartalan játékélmény feltétele. Sőt, ami a legjobb, hogy némelyik szolgáltatás alapból számos játékot magában foglal, így azokra sem kell külön költened. A hazai piacon az Nvidia GeForce Now, a Google Stadia és az Xbox Game Pass Ultimate androidos cloud gaming szolgáltatása gyűjti szorgalmasan a felhasználókat. Az 5G-s mobilok terjedésével valószínűleg még többen kattannak majd rá a játékbérlés ár-érték arányban egyre vonzóbb koncepciójára.
Felhőszolgáltatások
A fizikai adattárolás mellett mind több és több információt raktározunk a felhőben, dacára annak, hogy az online tárhelyekhez sokszor csak a felárat megfizetve jutunk hozzá. Persze érthető, hogy ha megkedveltél egy szolgáltatást, és hosszú évek óta használod, akkor nehezen váltasz, a hatalmas mennyiségben elérhető, ingyenes online tárterületek igénybevételét viszont érdemes megfontolnod. Már csak azért is, mert nem mindegyikük fukarkodik a térítésmentesen rendelkezésedre bocsátott gigabyte-okkal.
Miért fizetnél?
Rengeteg olyan online szolgáltatás létezik, amelyik ingyenesen is megbízható adattárolást kínál az ügyfeleknek. Gyakori, hogy már pusztán a regisztráció mellé is jár némi tárhely anélkül, hogy bárkinek meg kellene adnod bankkártyád adatait. Valószínűleg a legtöbb felhasználó ismeri és használja a Google Drive-ot, amelyen 15 GB adat raktározására kapsz lehetőséget mindenféle kötöttségek nélkül. Emellett a Google Fotók szolgáltatásában - megfelelő tömörítés mellett - ingyenesen és korlátlanul tárolhatod felvételeidet, vagyis fotóid még csak le sem csípnek az iménti kapacitásból.
A keresőóriás mobilos vetélytársa, az Apple is ingyen elérhető online tárhelyet nyújt felhasználóinak: az iCloud mintegy 5 GB adatot fogad, és természetesen a fotók itt sem foglalnak helyet, ami meglehetősen nagy szabadságot jelent. Természetesen tetszés szerint igénybe vehetjük a Dropboxot és a Megát is a hozzájuk tartozó néhány GB ingyenes tárterülettel együtt, mégis viszonylag kevesen döntenek e szolgáltatások mellett. Amennyiben Windows-felhasználóként rendelkezel Microsoft 365-előfizetéssel (korábban Office 365), az egyúttal megoldást is jelent tárhelyproblémáidra, mivel a szolgáltatáshoz ingyenes extraként 1 TB online hely társul a OneDrive-on. Mindenképp érdemes kihasználni, főként, ha a csomagért egyébként is fizetnél. Persze akkor is jár valamennyi kapacitás, ha nem köteleznéd el magad egy évre, ám be kell érned mindössze 5 GB-tal, vagy ha csak a tárhely számít, másra nem költenél, akkor előfizethetsz 100 GB OneDrive-tárterületre.
Jobbára ismeretlen szolgáltatókkal is találkozhatsz ebben a szegmensben, és nekik a nagyok mellett kifejezetten jó ajánlatokkal kell előrukkolniuk ahhoz, hogy a felhasználók felfigyeljenek rájuk. A tavalyi év egyik komoly durranását a Degoo csapata kínálta, amely alapszolgáltatásában 100 GB-ot ajánlott fel teljesen ingyen a regisztrált tagoknak, különböző bónuszok érvényesítésével pedig akár az ötszörösére is lehetett növelni az így szerzett tárkapacitást.
Ingyenes alternatíva kiválasztásakor mindenképpen figyelj arra, hogy milyen rendszerességgel kell belépned a szerveren tárolt adatok automatikus törlésének megelőzéséhez. A legtöbb gyártó ugyanis bevezetett valamilyen időlimitet, a végleges adattörlés általában csak több hónapos inaktivitás után következik be.
Saját felhő
Természetesen a felhőben tárolt adatok helyett egy egyszeri, nagyobb kiadással akár saját online tárhelyet is készíthetsz, amihez csupán egy NAS-ra lesz szükséged. Ennek beszerzésével és beüzemelésével pillanatok alatt bevetésre készen áll majd az igényeidnek megfelelő tárterület, amit szükség esetén akár bővíthetsz is. Természetesen ez a befektetés csupán hosszú távon térül meg, és a hardverelemek ára mellett a rendszeres áramfogyasztás a normál rezsiköltségedet terheli. Ám ha ténylegesen biztonságban szeretnéd tudni adataidat, akkor talán ez a legjobb megoldás.
Ha szeretnétek további részletes teszteket, érdekes cikkeket és alapos elemzéseket olvasni, valamint remek teljes verziós programokat, biztonsági szoftvereket és értékes PC-játékot kapni ajándékba, akkor fizessetek elő a havonta megjelenő PC World magazinra.