Az Opera Software asztali webböngészőjét használó szűk réteg a szoftver összes gyengesége ellenére hosszú évek óta kitart az alkalmazás mellett, amely egyik fő oka valószínűleg a sokakat pont elriasztó, brutális funkcionalitása. A norvég vállalat május végén kiadta a következő generációs böngészőjének előzetesét, ám az jelenleg nagyrészt egy Google Chrome, így a felhasználói bázis jókora részében meglehetősen vegyes érzelmek kavarognak a jövőt illetően.
Annyi viszont biztos, hogy Presto motoros Operában helyet kapott levelező innentől kezdve önállóan éli majd az életét, amely kiváló hír az ingyenes e-mail klienseket használók számára, hiszen a legnépszerűbb Thunderbirdhöz már jó ideje csak biztonsági frissítéseket nyújt a Mozilla; a cikk írásának pillanatában a 17.0.7-es volt az utolsó verzió.
Az innen letölthető Opera Mail alkalmazás teljesen megegyezik a „régi” Operában használttal, a fejlesztők egyszerűen csak kiszedték a böngészőből a komponenst, majd külön telepíthetővé tették. Röviden és velősen összegezve a norvégok levelezője egész egyszerűen mindenre képes, amelyet el lehet várni egy efféle programtól, bár például naptár az Outlooktól eltérően nincs benne.
Az alkalmazás támogatja a POP3 és IMAP protokollokat, egyes népszerű felhős levelezők esetén képes automatikusan beállítani a fiókokat (tehát első konfiguráláskor csak a nevet, e-mail címet és jelszót kell megadni), lehetséges RSS hírolvasóként használni, képes beolvasni levelezőlistákat, minden igényt kielégítő címkerendszerrel van felszerelve.
Az Opera Mail ablaka alapértelmezetten három hasábból áll: a bal szélsőben a bekötött fiókok, a címkék, a levelezőlisták, továbbá a csatolmányok alapján való szűrési nézet találhatóak (ezek sorrendje húzással változtatható), a középső hasábba a levelek akár beszélgetési szálanként is csoportosítható fejlécei mennek, míg a jobboldaliban az e-mailek törzsei olvashatóak.
Alapértelmezett beállítások mellett egy bejövő levélre való kattintás után az Opera nem jelöli azt olvasottnak, a lehetőség az ablak jobb szélén lévő csavarkulcsos ikonnal jelzett menüben kapcsolható be. Ugyanitt állítható, hogy az e-mailek fejléce és törzse ne egymás melletti hasábokban jelenjenek meg, hanem például a Thunderbirdben is használt módon vízszintesen osszák meg a munkaterületet.
Az említett riválishoz hasonlóan az Opera Mail is támogatja a füles használatot, így egyszerre több levelet is meg lehet nyitni, sőt: az új levél írása gombra kattintva a szerkesztő külön ablak helyett egy új fülön jelenik meg. A felület alapvetően sima szöveges módban működik, de természetesen be lehet kapcsolni a HTML-es küldést, ha fontos lenne a szöveg formázása.
A tesztelés során az Opera Mail még az igen komoly mennyiségű levelet tartalmazó mappákban is rendkívül fürge maradt, továbbá stabilitási problémával sem találkoztunk, így minden asztali e-mail kliensre vágyónak nyugodt szívvel ajánlhatjuk a kipróbálását.