Idén már az ötödik rendszermag változatot adja ki a nyílt forráskódú operációs rendszer atyja, a 3-6-os Linux kernel átütő újdonságokat nem mutat be, de azért koránt sem csak hibajavításokat tartalmaz.
Az előző, 3.5-ös mag július végén látott netvilágot és legfőképpen a stabilitást erősítő javításokkal tűnt ki. A tegnapi nap soárn kiadott 3.6-os rendszermag ezekre az alapokra építve lép tovább. A nyílt forráskódú Btrfs állományrendszert új kvóta alrendszerrel ruházták fel, melyen belül csoportokra és kötetekre is kivethetők mennyiségi korlátok. Persze nem mindenki használ Btrfs-t, így a legtöbb felhasználónak sokkal látványosabb előrelépés, hogy a kernel párhuzamosan képes a memóriába és a merevlemezre elkészíteni a hibernációs fájlt. Amíg bírja akkumulátorral, addig a memóriából áll vissza (villámgyorsan) üzemkész állapotba a gép, ha pedig nem, akkor is képes kicsit lassabban, de ugyanazt az állapotot visszaállítani a merevlemezre kiírt fájlból.
Hálózati vonalon is akadnak fejlesztések. Megjelent a TCP Fast Open (TFO). Ez egy új, optimalizált eljárás a TCP adatkapcsolat felépítésére (handshake). A Google fejlesztője, Yuchung Cheng jegyzi a vonatkozó kódrészletet, mely mérései szerint 15 százalékkal csökkenti a késleltetést, egy teljes oldal betöltését pedig átlagosan 10 százalékkal gyorsítja fel (olykor, ritkábban 40 százalékkal is).
A Red Hat munkájából most már profitálhat a 3.6-os kernel, megjelent a rendszerben a VFIO (Virtual Function I/O) driver. A DMA és megszakítás átirányítási lehetőségeket biztosító réteg lehetővé teszi, hogy a virtuális gépben futó eszközök a nekik kiosztott erőforrás készleten belül gazdálkodhassanak akkor is, ha erre vonatkozóan a virtuálisan megjelenített rendszer nem kínál konfigurációs lehetőségeket.