A monitorpiac egy nagyon furcsa tinédzser fázisban van jelenleg. A gamerek jelentős része nem RTX 4090-nel játszik, úgyhogy nem 4K-ban pörgetik a legújabb AAA játékokat, főleg nem magas, háromjegyű képkockaszámmal. Éppen ezért a legtöbb gyártó 1440p-s monitorokkal árasztja el a piacot, mert jelenleg az a sweet spot. Közben viszont a csapból is az e-sport folyik, mindenki a kompetitív előnyt keresi, és csak azt nézi, hogyan lesz a hardvere a leggyorsabb.
Nem könnyű mindenki igényeit kielégíteni, de úgy tűnik, az LG most megtalálta a megoldást. A Dual Mode-nak köszönhetően ugyanis ez az UltraGear monitor az egyik pillanatban még 4K, 240 Hz-en ketyeg, egyetlen gombnyomás után viszont egy igazi e-sport szörny lesz belőle, és Full HD 480 Hz-en oszthatjuk a fejeseket. Persze mindkét módban elképesztő fényerőt, gyönyörű színeket, villámgyors válaszidőt és pazar kontrasztot kapunk.
Állljunk meg egy szóra!
Most biztosan sokan értetlenül ülnek a monitor előtt, hogy:
de hát én is át tudom állítani a felbontást a Windowsban, mi ebben a nagy kunszt?
Nos, a monitorok valóban képesek rengeteg különböző felbontású képet fogadni, ezek közül azonban csak egyetlen egy lesz natív, az összes többit valamiféle skálázás útján tudja megjeleníteni a panel, ez pedig hatással van a képminőségre és a válaszidőre is.
Nagyon reméljük, hogy vége a terpeszkedő lábak korszakának, és egyre több gyártó szereli majd a méretes paneljeit ilyen és ehhez hasonló talpakkal, hogy ne kelljen a 30" feletti monitoroknak külön asztalt venni, hogy a billentyűzetünk is odaférjen. A szokásos vékony láb helyett itt egy kifejezetten drabális állvánnyal van dolgunk, de az a helyzet, hogy jól áll a monitornak ez a masszivitás. A gyári talpon a panel közel 30 fokban dönthető, 30-30 fokban forgatható, állítható a magassága, és 90 fokban pivotálható is, bár csak az egyik irányba. Ha valaki ennél is több szabadságra vágyik, az természetesen egy 100x100-as VESA állványra is felpattinthatja a monitort.
A dizájn nagyon letisztult, elöl nincs semmilyen branding, és hátul is kifejezetten szolid az Ultra Gear Logó, amit egy kellemesen pulzáló RGB LED vesz körül. A kábelcsatornának bőven hagytak helyet, és bár ez a világ első 32"-os 4K, 240 Hz-es W-OLED monitora, nem próbálták meg elvékonyítani a gépházat csak azért, hogy a hajszálvékony OLED panelre felhívják a figyelmet. Magát a panelt minden oldalról nagyon vékony kávák ölelik körbe, ide sem került zavaró logó, led vagy matrica ami elvonná a figyelmünket a játékról, megtörné a letisztultságot.
Kommersz gamerek kíméljenek
A monitor alján találunk két HDMI 2.1 portot és egy DisplayPort 1.4-et, ezek mindegyike rendelkezik DSC támogatással. Emellett egy DTS kompatibilis 3,5 mm-es jack csatlakozóval, egy USB-B uplink porttal és egy kétportos USB HUB-bal kell beérnünk. USB-C csatlakozás nincs, és így a KVM kapcsolóról is le kell mondanunk.
A DSC-nek köszönhetően minden porton keresztül ki tudjuk hajtani a 4K 240 Hz-et, de ha ezt kikapcsoljuk, mert mondjuk valamelyik Nvidia feature nem támogatja amit használni szeretnénk, akkor a HDMI portokon keresztül maximum 120 Hz-et tudunk kipréselni a monitorból.
A hátsó joystickkal a már jól ismert LG menüt vezérelhetjük, ami átlátható, könnyen kezelhető, testre szabható. Itt az összes fontos beállítást elvégezhetjük, és nem fogjuk gyűlölni minden percét, ha valamit meg akarunk piszkálni. Itt bekapcsolhatunk olyan extrákat is, mint a célkereszt, vagy épp a beépített FPS számláló.
Az OLED egyre csak jobb lesz
Oké, ez mind szép és jó, de az egész mit sem ér, ha maga a panel nem jó. Ez a panel azonban szinte tökéletes. 4K 240 Hz módban egészen elképesztő, hogy mennyire éles a kép, és milyen gyönyörűek a színek. A peak brightness 1100 nit körül van, és a panel fényereje egyébként is jóval magasabb, mint amihez az OLED kijelzők esetén szoktunk. Itt Nem úgy kezdődik az ajánló, hogy szuper élményben lesz részed, ha le tudod húzni a redőnyöket és egy sötét szobában akarsz játszani: ezt a panelt egy napfényes, minden oldalról megvilágított helységben is imádni fogod.
Ennek egyik oka a csillogásgátló matt bevonat. Oké, most sokan biztos felhördültek, hogy istenkáromlás matt bevonatot rakni egy OLED panelre, mert az rontja a kontrasztarányt, tompítja a színeket, életlenebbé teszi a képet, de az a helyzet, hogy ennek a matt borításnak más semmi köze ahhoz, amit hosszú évek során a monitoroknál megszoktunk. Ez a bevonat már inkább félúton van a matt és a csillogó között.
240 Hz már bőven elég a legtöbb hétvégi e-sportolónak, de érthető, hogy vannak olyan kompetitív arcok, akiknek ez nem elég. Őket nem érdekli a felbontás meg az egyéb úri huncutságok, nekik az kell, hogy minél magasabb legyen a képkockaszám, minél folyamatosabb az animáció. Minden milisecundum előnyt ki akarnak préselni a hardverből, amit csak lehet. Nekik eszük ágában sincs 4K monitort venni.
2-in-1 gamer monitor
Itt jön be a képbe a Dual Mode, amiről a videó elején beszéltünk. Nem kell mást tenni, mint megnyomni a monitor alján található gombot, és hopp, máris egy 1080p-s, 480 Hz-es kijelzővel van dolgunk. Ezt a váltást ugyan sok játék kifejezetten ügyesen lekezeli, a gyártó is azt ajánlja, hogy ne a PUBG meccs közepén nyomogasd a módválasztót, hanem még a Windowsban, hogy garantáltan ne akadjon össze semmi.
A jó hír, hogy továbbra sem kell lemondanunk az eddig megszokott extrákról. A fényerő továbbra is bámulatos, a színek elképesztőek, a kontraszt kiemelkedő. Ugyanazt a HDR teljesítményt, ugyanazt az alacsony válaszidőt kapjuk mindkét módban. 32 colnál már érezhető azért, hogy a Full HD felbontás elfárad, főleg, ha néhány másodperccel korábban még 4K-ban pörgettük a Cyberpunk 2077-et, de hát milyen játékokat fogunk ebben a módban pörgetni? Counter-Strike 2-t, Fortnite-ot, Valorantot, Overwatchot, Call of Dutyt, ahol tizedmásodpercenként történik valami, folyamatosan rohanunk és rángatjuk a kamerát, egyébként sem fogunk pixeleket számolgatni. Az esetleg ugráló képkockaszámot a VRR, a Freesync Premium Pro támogatás és a G-Sync kompatibilitás igyekszik enyhíteni.
Ha valaki nagynak érzi a 32"-et kompetitív játékhoz (az e-sportolók azért nem szoktak ekkora kijelzőkön versenyezni), akkor a menüből leskálázhatja 27 vagy 24 hüvelykre is a megjelenített területet, azonban mivel ilyenkor már nem tudja a pixeleket fixen négyesével csoportosítani a monitor, az újraskálázott kép minősége még egy kicsit romlik, veszítünk az élességből.
Persze ez a monitor nemcsak videojátékokhoz kiemelkedő, hanem munkára és multimédiás tartalomfogyasztáshoz is fantasztikus. Egy 32"-es 4K kijelzőn már tényleg minden is elfér, legyen szó képszerkesztésről vagy videóvágásról. A beépített hangszórókat nem alibizte el a gyártó, sőt, egy új technológiát is megvillantottak. Ennek a neve Pixel Sound, és elméletbe arra hivatott, hogy a hangot ne a monitor hátuljából kapjuk, hanem gyakorlatilag a pixeleken keresztül, pont onnan, ahol épp az akció történik.
És hogy kinek készült az LG UltraGear 32GS95?
Hát azoknak, akik a gamingben nem akarnak kompromisszumot kötni. Akik PC-n pörgetik a Flight Simulatort, a Cyberpunk 2077-et, a Red Dead Redemption 2-t vagy épp az Alan Wake 2-t, és lenyűgöző látványra vágynak, közben pedig ki tudják hajtani ezeket a játékokat magas képkockaszámmal is.
Aztán amikor megunták a poroszkálást meg nézelődést és valami magasabb oktánszámú szórakozásra vágynak, bedurrantják a CS2-t, ott a legsimább animációkat, legfolyamatosabb sorozatokat akarják látni, és az utolsó mikroszekundum előnyt is ki akarják préselni magukból és a hardverből. Akik egy olyan monitort keresnek, ami még néhány év múlva is ott lesz a legjobbak közt, és nem kell majd lecserélni akkor sem, ha az RTX 5090 kétszer ilyen gyorsan pörgeti a játékainkat.