Hatalmas népszerűségnek örvendenek a csevegőszolgáltatások, nem véletlenül. Szinte nincs olyan okostelefon, amelyen ne lenne telepítve legalább egy közülük. Ezek segítségével szervezzük családi programjainkat, tartjuk a kapcsolatot barátainkkal és munkatársainkkal, vagy éppen informálódunk a napi hírekről. A Viber is elképesztő számokat prezentál: globálisan több mint egymilliárd felhasználóval rendelkezik 193 országban, és csak a Google Play felületéről több mint 500 millió telepítést tud felmutatni. A szolgáltatás mögött álló japán e-kereskedelmi vállalatnak, a Rakutennek köszönhetően ráadásul stabil pénzügyi háttérrel rendelkezik a Viber, amely riválisaihoz hasonlóan alapvetően ingyenesen kínálja szolgáltatásait, de mivel alapértelmezetten végpontok közötti titkosítást használ, felhasználói adataiból sem nyerészkedik, ami például a Facebook tulajdonában álló applikációkról már kevésbé mondható el (ráadásul többször is adatszivárgási botrányokba keveredtek az elmúlt években).
Ingyenes, mégsem figyel
A szolgáltatás bevételeit a Viber hatékony üzletpolitikájának köszönheti, amely számos világhírű branddel kötött stratégiai partnerségen alapul. A márkákkal való szoros együttműködések olyan sike-res és egyedülálló funkciók létrejöttében segítenek, mint a matricacsomagok és a chatbotok, amelyek még jobb felhasználói élményt nyújtanak.
A Viber asztali verziója letölthető Windowsra, Macre és Linuxra, valamint a mobilapplikáció iOS és Android rendszereken is elérhető. Az adatok és a chatelőzmények könnyedén szinkronizálhatók a különböző operációs rendszerek és eszközök között. Ily módon a szolgáltatás szerverén nem tároló-dik adat.
Az itthon is egyre népszerűbb kommunikációs csatorna nem csak emiatt érdemel figyelmet. Felületén sorra alakulnak a közösségek, amelyekhez csatlakozva a Viber felhasználói azonnal értesülhetnek az adott brand fő üzeneteiről vagy kedvenc témáikról. Ez egy új lehetőség a cégek számára, akik eddig jellemzően egyéb social media-csatornákon, egyoldalú kommunikációt folytatva próbálták minél jobban aktivizálni követőiket. A communityk nemcsak segítenek a márka építésében, de véleményeik megosztására ösztönzik a felhasználókat.
A csevegőszolgáltatásban ez a fajta kapcsolat sokkal közvetlenebb, és erősebb a közösségi érzés is. Erről akár te is megbizonyosodhatsz, ha begépeled a pcworld kifejezést a Viber keresőmezőjébe, és követed a PC World újonnan alakult akciófigyelő Viber-csatornáját, így nem maradsz le legújabb híreinkről.
A legkedvezőbb tarifa
Véleményünk szerint azonban a Viber legnagyobb dobása a Viber Out szolgáltatás, amely kedvező áron kínál korlátlan hanghívást előfizetői számára. A felhasználók igény szerint kedvezményes perc-díjjal telefonálhatnak, vagy pár euróért korlátlan hívásmennyiséget is igényelhetnek. Hasonló kezdeményezést indított a Skype is, azonban szolgáltatása Magyarország területén csak a vezetékes számokat fedik le, míg a Viber Out mobil és vezetékes vonalakon egyaránt használható. Ráadásul havonta 9 euró összegért vásárolhatunk világcsomagot is, amely 50 országba biztosít korlátlan hívási lehetőséget. Így mind magánszemélyek, mind pedig cégek számára jó lehetőséget kínál a Viber Out. S ez még mindig nem minden. Lássuk, milyen trükköket tartogat még a Viber!
1. Gyors válaszok
Két személy csevegése könnyebben nyomon követhető a többszereplős, csoportos beszélgetésekkel szemben. A Viber ehhez kínál segítséget a "Válasz" funkcióval, amellyel a csoport tagjai egy egyszerű swipe-pal kiemelhetik azt az üzenetet, amelyre reflektálni szeretnének. Elírás vagy kellemetlen üzenetek elküldése esetén a már elküldött szövegek később bármikor módosíthatók, így elkerülhetők az esetleges félreértések vagy kellemetlen helyzetek.
2. Személyek említése
Másik probléma, hogy nem mindig egyértelmű, pontosan kinek szól egy üzenet egy csoportos beszélgetésben, mondjuk egy adott feladat éppen kinek lett kiosztva. A megoldás: a felhasználók meg-hivatkozása a @ karakter használatával, amelyet követően elég begépelni az adott tag nevét. Ekkor a címzett egy külön értesítést kap, érezve az üzenet súlyát, még akkor is, ha valamilyen okból már elnémította az adott beszélgetést.
3. Fordítás
Mi a helyzet, ha több különböző nyelven folyik a beszélgetés? Tudtad, hogy a Viberbe integrált Google Translate segítségével azonnal lefordíthatod megkapott üzeneteidet? Így zavartalanul és problémamentesen cseveghet egymással bárki a világon.
4. Névjegyek megosztása
Habár mobilon és PC-n másképp történik a névjegyek megosztása, egyik esetben sem kell bonyolult műveletre gondolni. Asztali rendszereken az oldalsávban keress rá a kontaktra, majd drag'n'drop művelettel húzd be a beszélgetésbe. Mobilon pedig legalul, a [...] opcióra tapizva megjelenik a [Kontakt megosztása] lehetőség.
5. Törölt üzenetek
Veled megtörtént már, hogy egy üzenet elküldése után azt kívántad, bárcsak ne posztoltad volna? Szerencsére a Vibernek erre is van megoldása. Az üzenetek és egyéb tartalmak ugyanis utólag is törölhetők a [Csevegés törlése] opcióval.
6. Videóüzenetek
A szöveges üzenetek sok esetben személytelenek. A "boldog születésnapot" például rengetegféle hanglejtéssel, mimikával elhangozhat. Ilyesfajta üzenetekkel érdemes instant videókat küldeni, ami nem egy valós idejű kapcsolatnak felel meg, így a címzett bármikor visszanézheti, mintha az üzenet-rögzítőre beszéltél volna, csak éppen videó formájában. Aktiválásához tartsd nyomva folyamatosan a küldés gombot, a felvétel azonnal elindul. Ha véletlenül nem tetszene a felvétel, utólag is törölheted a beszélgetésből.
7. Mondd el matricával!
Bármely beszélgetést fel tudnak dobni a matricák, nem véletlen, hogy az azonnali üzenetküldőkről legtöbbször ezek jutnak az emberek eszébe, és ez a Viberre hatványozottan igaz. Rengeteg matrica-gyűjteményből választhatnak a netezők, a legtöbbjük ingyenes, ráadásul kereshetők kulcsszavak alapján, ami jelentősen felgyorsítja használatukat. Habár a kínálatban jellemzően angol nyelvű szettek szerepelnek, egyre több magyar nyelvű csomagot lehet találni a matricaboltban. A legtöbb matrica ingyenes, ezért érdemes rendszeresen felkeresni a matricaboltot a jobb alsó sarokban lévő [+] ikonra kattintva.
8. Mentett tartalmak
Ha találtál egy szimpatikus GIF-et, videót, netán egy különösen hasznos webcímet, elmentheted saját gyűjteményedbe, így nem kell a későbbiekben törnöd a fejed, hogy miként találtál rá korábban. E megoldás sajnos az asztali kliensekben még nem működik, csupán Androidon és iOS-en. A tartalmak mentéséhez tartsd az ujjad az adott tartalmon, majd a felugró menüből válaszd ki a [Mentés a kedvencekhez] opciót. Később a kedvenceknél szerkesztheted az elmentett tartalmakat, eltávolítva a feleslegeseket.
9. Bővítmények menü
Ha alaposabban megnézed a szövegbeviteli mező alatt lévő GIF-ikont, egy pluszjelet fogsz az egyik sarkában látni, ami nem véletlen: az adott csoport nemcsak az animált képeket, hanem a külső szolgáltatások meghívható moduljait rejti, néhány extra megoldással együtt. Egyik közülük például a Shout, amellyel figyelemfelkeltőbbé teheted szöveges üzeneteidet, de ugyanebben a mindent bele csoportban Spotify-, Nosalty-, Booking- vagy éppen YouTube-beépülőt is találhatsz.
10. Közvetítő lista
Új üzenet indításával nemcsak közösséget, hanem közzétételi listát is indíthatsz. Utóbbival egy egységes üzenetet tudsz egy időben eljuttatni több emberhez úgy, hogy azt mindenki egyenként fogja látni. A megoldás megkötése, hogy csak olyan felhasználónak küldheted el, akit már ismersz a szolgáltatáson belül.
11. Önmegsemmisítő üzenetek
A Viber rendelkezik titkos csevegés üzemmóddal, az egyedüli különbség, hogy a szolgáltató tényleg törli az üzeneteket, mivel az adatokat csak a beszélgetők gépén tárolja, titkosítva, egy előre beállított időkerettel. Ezt az időkeretet mindig a küldő fél határozza meg, akár egy percen belülre szorítva az intervallumot. Képernyőkép ekkor nem készíthető, nekünk sem sikerült, viszont még ez sem garantálja, hogy egy másik eszközzel nem készül fotó. Ám ez már a paranoia kategóriája.
12. Korlátlan hívások
Sokan sokféleképpen próbálkoztak már a VoIP elterjesztésével. Lehet, hogy végül a Viber lesz a befutó, amely mindössze 2300 forintért korlátlan Magyarország-csomagot kínál, ennek keretén belül pedig ingyenesen lehet hívni bármilyen hazai vezetékes és mobilszámot. Amennyiben jellemzően Wi-Fi-lefedettség alatt tartózkodsz, nem is kell nagyon mobilnetre költened, miközben egy kisebb net-csomaggal is 5000-6000 forint alatt maradhat a költséged, amennyiben Wi-Fi-lefedettségen kívül nem lógsz egyfolytában a neten. Mivel a Viber a telefonszámodhoz rendeli a fiókodat, és mélyen integrálódik a mobilrendszerekbe, extra kényelmetlenségtől sem kell tartanod, és ami talán ennél is fontosabb, nem várják el, hogy egy-, netán kétéves hűséget fogadj.
Ha szkeptikus vagy, és gyors, akkor most a PC World és a Viber együttműködésének köszönhetően ingyenesen kipróbálhatod a Viber Outot 30 napon keresztül - ennek módjáról többet az aktuális, júniusi nyomtatott lapszámunkban olvashatsz. Ha még ennél is többre vágysz, havi 9 euróért több tucat országot magában foglaló világcsomagot vásárolhatsz.
További tippekkel folytatjuk a cikket a második oldalon. Lapozni itt alul a 2-es gomb megnyomásával tudsz!