A mechanikus billentyűzet ma már nem csak a tehetős gamerek kiváltsága, néhány ezer forintért is kínálnak ilyen klaviatúrákat. És bár az olcsóbb modellek is komoly előrelépést jelentenek a membrános kiadásokhoz képest, ha valakinek volt már szerencséje huzamosabb ideig pötyögni egy prémium periférián, az pontosan tudja, hogy nemcsak a kapcsoló típusa, hanem a körítés is rengeteget számít. Nos, az ASUS mérnökei most semmit nem bíztak a véletlenre, és egy olyan tasztatúrával álltak elő, ami tényleg magasabb szintre emelte a kedvenc játékaink élvezeti értékét.
A gépelés élvezete
A ROG Falchion Ace HFX a Falchion család harmadik tagja. Bár első ránézésre egyszerűnek tűnik, elképesztő mennyiségű izgalmas feature-rel pakolták tele ezt a 65%-os tasztatúrát. A méretéből adódóan le kell mondanunk nemcsak a numerikus részről, hanem a funkciógombokról is, ezeket az FN+számsor megnyomásával érhetjük el. A dobozban a gombsapka-kiszedő kézi készülék mellett egy extra Ctrl gombot is talál, akit zavar a Copilot logó.
A gombok lenyomásához szükséges erőkifejtés (actuation force) 55 g, a teljes út pedig 4 mm, de amint megérintjük az első billentyűt, azonnal egyértelművé válik, hogy ez nem a szokványos periféria. A ház belsejében 5 különböző szivacsos és szilikon tompító réteg gondoskodik róla, hogy a gombok leütése puha és halk legyen, ráadásul a mechanikus kapcsolók be is vannak kenve síkosító anyaggal a még finomabb csúszás érdekében. Így gyakorlatilag némán teszi a dolgát a hardver, épp csak annyi hangja van a gomboknak, ami még kényezteti a fülünket.
A gombsapkák nagyon stabilan ülnek a helyükön, még a nagyobb gombok sem lötyögnek, egyáltalán nincs rugós, kopogó visszhangja a billentyűzetnek. A dobozban egy kétfunkciós tálcát is találunk, amit használat közben bepattinthatunk a billentyűzet alá, ezzel tovább tompítva a rá ható erőket, használaton kívül pedig letakarhatjuk vele gombokat, hogy ne szálljon bele a por, ne tudjon ráülni a macska, és a táskában se sérüljön, ha esetleg vinnénk magunkkal.
Csak egy érintés
A hardver vezeték nélkül nem tud kommunikálni a PC-vel, se Bluetooth, se 2,4 GHz-es támogatás nincs, USB csatlakozóból viszont kettő is. Ennek köszönhetően egy PC-s setup esetén eldönthetjük, melyiket akarjuk használni, több gép esetén pedig mindkettőt csatlakoztathatjuk egyszerre, és egy hátsó kapcsolóval válthatunk köztük. Ebben az esetben kicsit furcsa, hogy a billentyűzet mindkét végéből fut kábel, ez bekorlátozza azért az asztalon a pozíciónkat.
Bal hátul találunk egy funkcióváltó gombot, ami a közvetlenül mellette elhelyezett érintőpanel funkcióját szabályozza. Itt választhatjuk ki, hogy a hangerőszabályzásra, multimédiás vezérlésre, a világítás kezelésére, a gombok érzékenységének változtatásához, vagy valami teljesen egyedi makró funkcióhoz akarjuk-e használni az érintésérzékeny felületet, ami rengeteg hasznos funkciót emel be anélkül, hogy extra gombokkal bonyolítaná meg az életünket. Ahogy hátul húzogatod az ujjad, az RGB csík valós időben mutatja, hogyan változnak a beállítások, és természetesen dupla koppintással is aktiválhatunk funkciókat, mint például a némítás vagy a lejátszás.
Több milliárd leütés
És itt kell kitérnünk a hardver nevében szereplő HFX rövidítésre, ami a Hall-effektusra utal. Ezt a technológiát az elmúlt években elsősorban különböző kontrollerek analóg karjaiban láttuk, idén azonban a billentyűzetekben is elkezdték használni. Maga a technológia nem új, már a '80-as években is próbálkoztak vele, akkor azonban még a magas gyártási költségek miatt egyáltalán nem tudták bebetonozni magukat a mainstreambe, elsősorban a hadiiparban használták őket.
Ennek a technológiának a lényege, hogy - szemben a tradicionális mechanikus billentyűzetekkel, ahol a lenyomáskor kér érintkező találkozása zárja az áramkört - itt egy rugóra erősített mágnes mozgásával érzékelik a lenyomást. Ez elhalad egy szenzor előtt, ezzel feszültségváltozást okoz, ami nemcsak precízebb érzékelést, hanem sokszoros élettartam-növekedést is jelent.
Ennek köszönhetően a billentyűzet lenyomás-regisztrációs pontja is változtatható, 0,1 mm - 4 mm között. Az érintőfelülettel csak 0,5 mm-es lépésekben tudunk ugrálni, az Armoury Crate-ben viszont akár tizedmilliméterenként is.
Kompetitív előny
Ehhez a funkcióhoz a jobb hátra szerelt, RT feliratú kapcsoló, amelynek már a kialakítása is zseniális, a mágneses kattanása pedig valami fenomenális. Ezzel aktiválhatjuk a Rapid Trigger funkciót, ami alapjáraton csak a WASD gombokra hat, de természetesen ezt is megváltoztathatjuk. Ennek lényege, hogy azt is testre szabhatjuk, milyen gyorsan érzékelje a hardver, hogy felengedtük a gombot. A mágnesnek nem kell feltétlenül visszatérnie a kiindulási állapotba ahhoz, hogy megszűnjön az input, ezzel értékes milliszekundumokat nyerhetünk.
Lenyomás-érzékeléshez kapcsolódó machináció még a Speed Tap mód, amit az FN+Tab billentyűk lenyomásával aktiválhatunk. Ezt bekapcsolva a hardver mindig a legutóbb lenyomott gombot priorizálja, a többiből érkező inputot meg is szünteti, amivel elképesztően gyors és precíz mozdulatokat hajthatunk végre az FPS játékokban. A funkció annyira erős, hogy a Counter-Strike 2-ben például tiltást osztanak érte, úgyhogy ott semmiképp se használjátok! A precíz érzékelésnek és a 8000 Hz-es polling rate-nek köszönhetően a billentyűzet válaszideje épp csak 1 ms fölött van, ami kétségtelenül komoly kompetitív előnyt jelent a tradicionális perifériákkal szemben.
A gyárilag lube-ozott gomboknak és a hardver belső tompításának köszönhetően játékon kívül is elképesztő élmény használni a ROG Falchion Ace HFX-et, ugyanakkor 65%-os billentyűzet révén gépelés tekintetében nyilván kötnünk kell pár kompromisszumot. Magyar szitázás és kialakítás nincs, így a hosszú "Í" betűt az Alt+J-vel kell leírni, de ha valaki teljes méretű hardverről vált, akkor azt sem egyszerű megszokni, hogy a számsorban az 1-es előtt nem a 0, hanem az Esc gomb található, amire rá is csaptam néha nagy lendülettel, szomorúan realizálva, hogy becsuktam vele az adott beszélgetést.
Ezeket azonban olyan prémium érzettel, olyan extra funkciókkal és olyan precíz irányítással ellensúlyozza a ROG Falchion Ace HFX, hogy még a 80 ezer forint feletti árába is nehéz belekötni.