Különösen notebook-választásnál nehéz dilemma, hogy a hordozhatóságot, vagy a kényelmesebb, hatékonyabb használatot helyezzük-e előtérbe. Vagyis egy 13-14"-os, 1 kg-os notebookot könnyen lehet cipelni akár egész nap, nem fogja lehúzni a vállunkat, cserébe munkánál szűkösnek fogod találni a kisebb képátlót, sokszor lassítani fog majd, hogy mindig teljes méretű ablakokban kell használnod a programokat és ezek között váltogatni.
Az elegáns megoldás egy másodlagos kijelző, ám ez csak olyan esetekben működik, ahol van asztal és konnektor, na és persze nem kell folyton cipelned a nehéz és nagy monitort magaddal. A harmadik megoldás a mobil monitor, ami viszonylag új kategória, de abszolút kézenfekvő és a mai modern technológiákkal már a kompromisszumok jelentős része is kiszűrhető. A Philips megoldását teszteltük.
Borítékba zárt mobilmonitor
Praktikus és minimalista, filcanyagból készült hordtáskából húzhatod elő a Philips 3000-es családba tartozó, 15,6"-os mobilkijelzőjét. Ezt szó szerint bárhol megteheted, ugyanis nem jár hozzá tápegység, talp, állvány stb. mert ilyesmikre nincs is szüksége. Ez ugyanis egy komplett monitor, amely USB Type-C kapcsolaton kapja a tápellátást és a szükséges videójelet is. A 15,6"-os képátló 16:9-es képarányt biztosít 1920×1080-as felbontás mellett.
Az edge LED-megvilágítású IPS-panel 4 ms-es válaszidő mellett 75 Hz-es frissítésre képes, fényereje maximálisan 250 cd/m2, a kontrasztarány pedig 700:1-hez. A betekintési szögekkel nincsen gond, de a fényerő és a kontraszt nem éppen a legjobb értékek. A válaszidő és a bemeneti késleltetés nagyobb, mint egy hasonló árazású, asztali monitor esetében, ám ennél a modellnél elsődleges fontosságú volt az alacsony fogyasztás és a kis méret. A színtér-lefedettség sem kiemelkedő, a 6 bit+FRC módban dolgozó panel mindössze 64%-át fedi le az sRGB színtérnek. Az alacsony fényerőből könnyen kitalálható, hogy nincsen HDR-mód sem, viszont villódzásmentes a kép és a kékfény-kibocsájtás is kellően alacsony, így szemkímélő a monitor.
A monitor hátlapjának alsó éléből hajtható ki az integrált talp, ami 0 és 90 fok között fokozatmentes döntést enged. A készülékház praktikusan fémből készült, így nem hajlik, nem recseg a monitor, de az átlagos vastagságú, kb. 6 mm-es káva már műanyag, a matt panelt pedig semmi nem védi a véletlen karcoktól, ütődésektől. Dönthetősége, szabad elhelyezése és mérete folytán egyesek feltételezhetik, hogy érintésérzékeny a panel, ám ez a Philips ezen modelljénél nem így van.
A talp bal oldalán találsz néhány csatlakozót és egyszem be/kikapcsoló gombot. A két USB Type-C a legfontosabb ezek közül, amelyek be- és kimenetként is tudnak funkcionálni. A monitornak beépített akkumulátora nincsen, a tápellátást Type-C-n keresztül kapja akár a notebooktól, akár külön USB-s tápegységről. A fogyasztás meglehetősen jó, EnergyStar rendszerben mérve átlagosan 6,2 Watt, míg ECO móddal ezt 4,4 Wattra szoríthatod le.
A videojel a legtöbb modern notebook Type-C portján támogatott DisplayPort szabvány szerint érkezhet a monitorhoz, erre használhatod a másik Type-C csatlakozást. Megfelelő
laptop, okostelefon vagy bármilyen más mobileszköz
esetén a Type-C-Type-C kábel többfunkciós, így küldi a hang- és videójelet a Philips külső monitra felé a szükséges tápellátással egyetemben. Ha a másik Type-C portra külső tápegységet csatlakoztatsz, úgy a monitor innen veszi a szükséges áramot, sőt, a notebooknak is továbbítja, így miközben két monitoron dolgozol, notebookod akkumulátorát a monitort tápláló töltőfej tölti. A két USB Type-C porton a monitor képes 90 Wattig fogadni a töltést, és 65 Wattig kimenetként szolgáltatni azt bármely kompatibilis notebook számára. Szintén a monitor talpán találsz egy jack csatlakozót, valamint jobb hátul három további gombot, amelyek az OSD menüben való navigálásra szolgálnak. Még mindig a monitor hátuljánál maradva érdekes, de adott esetben praktikus extra a két VESA furat, amelyekkel tartókonzolra is felszerelheted a rendkívül vékony USB-s monitort.
Mobilokkal válogatós
A Philips monitorának nagy előnye, hogy mobiltelefonnal, tablettel is használható. Pontosabban használható, feltéve, hogy az eszközöd támogatja a videokimenetet Type-C portján és a monitor sem utasítja vissza azt. Ehhez a Philips az USB-C szabvány DP-Alt módját használja, amely az iparágban is a legszélesebb körben használt, viszont tesztünkön rögtön egy hibába futottunk: a Samsung Galaxy S23-as mobillal nem kapcsolt be a monitor. A Philips mérnökeivel történt nyomozás során az alábbi kompatibilitási listát sikerült összeállítanunk:
- Samsung A5 = PASS
- Samsung Note 20 = PASS
- Huawei P30 Pro = PASS
- Huawei Mate40 Pro = PASS
- OnePlus Never Settle = PASS
- Samsung S10 = PASS
- Samsung S22/S23 = FAILED (próbál csatlakozni, de megszakad már az elején)
Vagyis épp az egyik legnépszerűbb mobilgyártó újabb generációs termékeinél van gond. A hiba felderítése még folyik, reméljük, valamiféle megoldás születik, mindenesetre aki erre választaná a Philips mobilmonitorát, jó, ha tud erről.
Hordozható, hasznos is, de néhány ziccer kimaradt
A mindössze 1 kg-os monitor átmérőben és méreteit tekintve ideális társ mobilizált munkaállomás mellé. A FHD felbontással sincsen gond, ez kiválóan egészíti ki bármely notebook kijelzőjét, ráadásul a Type-C-n megoldott többirányú csatlakozás is kényelmes. Ma már a legtöbb új notebook (akár belépőszinten is) kezeli ezt a fajta felhasználást, tehát a támogatással nem lesz gond. A Philips által mellékelt kábel meglehetősen merev és vastag is, ráadásul szimpla műanyag borítást kapott és az egyik végére erősített Type-A-Type-C átalakítót sem tudjuk igazán mire vélni. A minőségi kábelek között kutatva vékonyabb, harisnyázott, 100 Wattig hitelesített Type-C kábeleket is lehet találni a piacon.
Üzleti monitorként kezeli a Philips ezt a 16B1P3302D modellt, és az itt elvárható szolgáltatásokat hozza is a monitor. Ugyanakkor nagyon jó lett volna, ha egy hagyományos HDMI-bemenet is került volna a talpra, amihez külön tápellátás mellett bármilyen PC-t rá lehetne kapcsolni. A másik gondunk a panel gyatra színhűségével adódott. A szokásosnál alacsonyabb fényerő és gyenge kontraszt még némileg érthető is a fogyasztás minimalizálása miatt, de a színtér-lefedettség szabad szemmel is láthatóan rossz, így DTP munkára egyáltalában nem tudjuk ajánlani ezt a modellt.
A konkurencia is komoly gond a Philips monitora számára. A 120 ezer forintos ár meglehetősen magas, ha például a hasonló tudású, de alacsonyabb fogyasztású (5,3 W) és könnyebb (0,8 kg) Asus ZenScreen MB166C-hez hasonlítjuk, ami 65-80 ezer forint között beszerezhető (az alacsony ár egy jelenleg is tartó akció eredménye lehet). Szintén komoly kihívó a 600 grammos Lenovo ThinkVision M14, ami nagyobb felbontást, jobb fényerőt és kontrasztot kínál 10-15 ezer forinttal olcsóbban. Aki érintőfelületet is szeretne, a 90 ezer forintos Verbatim PMT-15-öt nézze meg, sőt, ezen még HDMI port is elérhető.