Mára már ikonikusnak tekinthető a Lenovo Legion egyedi kialakítása, aminek legmarkánsabb eleme, hogy a zsanérok nem a készülékház élén, hanem attól nagyjából 2-3 cm-rel beljebb találhatók. Ez a megoldás olyannyira bevált az évek során, hogy egyes konkurensek már másolják is, de azért a Lenovo egy kis lépéssel előttük jár. A tesztünkre érkezett Legion 5i nem csúcskategóriás, nincsen benne értelmetlen luxus, viszont a jó hír, hogy az észszerűség az árazásban is visszaköszön.
Elegáns gamer, nem puhány gamer
A Legion 5i 15" külső borítása abszolút fekete, a fedlapon és a csuklótámaszon mindössze egy-egy ezüst alapú Lenovo felirat látható, illetve a fedlapba nyomva olvasható a Legion felirat az "O"-ban az egyedi Y-jellel. A mérnökök felváltva alkalmaztak sima és érdesített felületű műanyagot, de tény, hogy a készülékházban fém nem igazán van. Ez nem a legjobb hír, de egyrészt nem csúcsmodellről van szó, másrészt a megépítés egészen masszív és a szélről beljebb mozgatott zsanérok is segítenek ebben.
A portokat egészen érdekesen szórta szét három oldalra a Lenovo, így például hátulra is került pár, beleértve a tápcsatlakozót, a Type-C-t, normál USB-t és a LAN-t is. Ez nem rossz megoldás, főleg úgy, hogy ritkaságszámba menően a Type-C mellett négy darab normál Type-A USB 3.2 Gen1 (=USB 3.0) portot is kapunk. Ez már mindenféle periféria és külső tároló csatlakoztatásához bőségesen elegendő, illetve jobb és bal oldalon is akad egy-egy ilyen csatlakozó, hogy kényelmesen dughasd be gameregeredet.
A fedlapot felnyitva egy 15,6 colos, átlagos fényerejű full HD kijelző fogad, amely képes akár 144 Hz-es frissítésre is, ám az adaptív képfrissítés, a FreeSync és a G-Sync nem támogatott. A képminőség átlagos, egy ilyen szintű gamernotebooktól ez a szint várható el, vagyis csalódástól nem kell tartanod - talán csak a fényerőben lehetne kicsit erősebb a Legion 5i. A káva kellőképpen keskeny, felül pedig elfért egy webkamera is, amely ugyan nem arcfelismerős, viszont kapott egy kis takarólemezt, így ha nem használod, fizikailag blokkolhatod a lencsét.
Alul egy négy szegmensre osztott RGB-háttérvilágításos, magyar kiosztású és szitázású billentyűzetet találunk. A gombsapkák formája és mérete némileg hajaz a ThinkPad szuper megoldására, de azért még nem az a szint. Kicsit laposabb és kevésbé határozott a taktilis tulajdonsága, ám ennek ellenére gyorsan és pontosan lehet rajta gépelni. A touchpad hajszálpontos és átlagosan nagy méretű, az integrált gombok használata nem kényelmetlen.
Mi őszintén örültünk, hogy a ki/bekapcsoló nem egy hagyományos gomb a klaviatúrán, hanem középen egy külön nyomógomb, azonban ebből kihagyták az ujjlenyomat-olvasót, ahogy egyéb biometrikus azonosításra sem képes a Legion 5i.
A Legion 5i hozzánk eljutott konfigurációjában egy Intel Core i7-10750H processzor dolgozott. Ez egy 10. generációs, 6-magos Intel Core i7 CPU, amely a Hyper-Threading Technológiának köszönhetően akár 12 programszállal is boldogul, illetve Turbó módban 5 GHz-ig képes felpörögni - feltéve, hogy csak egy mag kap nagy terhelést. Ez a játékoknál nem egyszer előfordul, így gamergéphez ideális választás. Komolyabb szerkesztési- és kódolási feladatokban már bizonyítottan jobb az AMD Ryzen 4000-es szériája, de azt nyugodtan kijelenthetjük, hogy ha ezt a gépet választod, fájdalmas CPU- sebességproblémáid egy jó darabig nem lesznek.
Sajnos ez már kevésbé igaz a rendszermemóriára, amely ugyan DDR4-3200-as típusú, ám csupán 8 GB és egycsatornás módban dolgozik, vagyis 1 darab modul. Már ebben a szegmensben is elvárás a 16 GB kapacitás, még szerencse, hogy ez később egyszerűen, nagyjából 10-15 ezer forintért megoldható. Az SSD természetesen NVMe típusú, vagyis PCIe 3.0 x4-en kapcsolódik és fél TB kapacitású, így a legnagyobb helyet foglaló játékot is fel tudod telepíteni. A pontos típus: SKHynix HFM512GDHTNI, amely szekvenciális olvasásban szépen hozza az elvárható átlagot (2,3 GB/s), viszont írás terén gyengélkedik (1,1 GB/s), ami sajnos ebben az árkategóriában a gamernotebookoknál nem egyedi eset. A hálózatos rész roppant fontos egy gamerlaptopnál, és itt nem is hagy cserben a gép, bár
prémium gamer megoldást sem kapsz pénzedért.
Az RJ45-ös csatlakozó egy szimpla Realtek GbE vezérlőhöz csatlakozik, a WLAN modul pedig a jól bevált Intel AX200-as kártya, így a Wi-Fi 6 kompatibilitás garantált. A hangzás nyilván jobb, mint egy ultrabook esetében, de ha tényleg szeretnéd beleélni magadat a játékba, mindenképpen szerezz be egy headsetet hozzá.
Mindezt egy 26 mm vastag házba csomagolva kapod meg, amely 2,3 kg-os a beépített, 60 Wh-s akkumulátorral rendelkezik. Sajnos Type-C PD-töltést nem támogat a Legion 5i, a mellékelt hálózati töltő sem túl kicsi (ahogy minden másik gamernotebooknál is hasonló méretű), viszont a gép dobozában ott lapul egy RGB-s világítású gameregér is, ami kellemes és hasznos kiegészítő.
Csak a bevált recept
A Legion 5i 15 a 10. generációs Intel Core i7 CPU-val és ezzel a körítéssel kiválóan alkalmas munkára, tanulásra, sőt, videóvágásba, némi 3D-s szerkesztésbe sem fog beletörni a bicskája. Mégis, hiába a visszafogott külső, a gép elsődleges feladata a játékok futtatása. Ehhez egy GeForce RTX 2060-as GPU aktiválódik, amint elindítod kedvenc játékaidat (vagyis az Nvidia Optimus működik és 2D-s módban a GeForce GPU teljesen lekapcsol, hogy hosszabb legyen az üzemidő). A "legkisebb", hardveres Ray-tracingre képes GeForce GPU igencsak jól teljesít full HD felbontásban, ahogy az a mérési eredményeinkből is látszik: a legtöbb játék maximális részletesség mellett is zökkenőmentesen száguld 60-100 fps-sel, csupán egy-egy hardverigényesebb cím húzza le ezt a tempót 50 fps környékére.
Természetesen a Ray-tracinget is beaktiváltuk 1-2 címnél, hogy lássuk, itt mire számíthatunk, de sajnos ezt nem fogadta kitörő lelkesedéssel az RTX 2060. Fortnite alatt maximális részletesség és közepes RT-effektek mellett sokszor 20 fps környékére esett a tempó, ami
egy kompetitív játéknál egyenlő a halállal.
Persze a DLSS-t is be lehet vetni, ez sokat segít, illetve a részletességgel is lehet annyit játszani, hogy azért némi RT-effektet is láss normál sebességen futva, és így már egészen játszható egy újabb, mondjuk egyjátékos AAA-cím aktivált sugárkövetéses effektek mellett is.
A zajszint terén viszont jól vizsgázott a Legion 5i. Munka, általános felhasználás során a gép szinte teljesen néma, ha pörögnek is a ventilátorok, az csupán minimális szélzaj. Játék mellett már egyértelműen hallani, hogy küzd a gép, viszont ilyenkor egyrészt nem mértünk szintetikus tesztekben komolyabb throttlingot (a további melegedést megelőző teljesítménycsökkentés), másrészt a szélzajt nem kísérte visító ventilátorhang és egyéb, nagyon zavaró tényező. A teszt során volt úgy, hogy azonos szobában egy PS4 Pro is teljes terhelésen dolgozott, ez pedig totálisan elnyomta a Legion 5i szélzaját.
Verdikt
Kezdjük a zárszót a fanyalgással, negatívumokkal. A készülékház műanyag és a gép különleges, egyedi és lélegzetelállító extrát sem tartogat, beleértve gamer hálózati vezérlőt, biometrikus azonosítást, 4G modemet, szuper kijelzőt, G-Sync kompatibilis kijelzőt vagy Type-C PD-töltést. A 8 GB RAM is megérett a bővítésre és az NVMe SSD sebessége is csupán átlagos, kiemelkedőnek egyáltalán nem mondható.
Ugyanakkor a gép összteljesítménye kielégítő, a 10. generációs Core i7 és az RTX 2060 páros jól teljesít, legyen szó bármilyen feladatról. A kijelző nem kimondottan fényes, de a 144 Hz jól jön és azért a képminőség miatt sem tudunk nagyon fanyalogni. A hűtés zajszintje kifejezetten jó, a 4+1 USB portnak örültünk és ezek elrendezése is megfelelő. A kitakarható webkamera és az egyedi zsanérmegoldás hasznosak és jól vizsgáztak a mindennapos használat során, a billentyűzet pedig kényelmes, az elrendezés gyorsan megszokható és gyorsan lehet gépelni rajta.
Mindezért nagyjából 470 ezer forintot kér a Lenovo, ami átlagos ár az RTX 2060-as gamernotebookok világában. A többi modellnél elegánsabb, visszafogott külső sokakat meggyőzhet, akik munkahelyen is használni szeretnék a gépet, bár azzal számolniuk kell, hogy vagy cipelik a nagy méretű töltőt, vagy beszereznek egy másodlagosat is, mert a terhelés mellett mért 211 perces üzemidővel egy átlagos, 8-órás munkanap nem tudható le töltés nélkül.