A Tencent Holdings Kína második legértékesebb tech cége az Alibaba után, azonban kedden 25 százalékot veszített a piaci értékéből a januári csúcshoz mérten. Ez azt jelenti, hogy rövid időn belül 143 milliárd amerikai dollár ment füstbe.
Természetesen ez a gigantikus bukás dominószerű reakciót indított el a tech világban, méghozzá globálisan. A Facebook nemrég szintén igen látványos összeget, összesítésben azóta 136 milliárd amerikai dollárt bukott el, erről külön is értekeztünk.
A jelek szerint az a gond, hogy míg a tech szektor gőzerővel nyomja a mesterséges intelligenciát és a big datát a köztudatba, addig a befektetőknek ez már nem elég. Egyre többen kezdik megkérdőjelezni a tech szektor stabilitását és a tech részvények értékét. Emiatt aztán nagyon sokan sorsdöntőnek tartják a Tencent augusztus 15-én esedékes beszámolóját is, ami a második negyedéves pénzügyi eredményeket tartalmazza majd.
Míg a kisebb cégek sorsa mostanában a felvásárlás vagy az érdeklődés hiányában csőd, addig a nagyok a befektetők szeszélyeivel és néha teljesíthetetlen elvárásaival küzdenek: a Samsung például évek óta elképesztően teljesít számos területen, de a Galaxy S9-es csúcskészülékei nem generáltak minden eddiginél nagyobb keresletet, ez pedig elég volt ahhoz, hogy a kép már ne legyen olyan pozitív a vállalatról.
Ha egy óriás valamely fronton nem képes látványosan nagyobb kereslet-, árbevétel- és nyereségnövekedést felmutatni, akkor a befektetők csalódottá válnak, ez pedig nagyon súlyos mértékben érződik a tőzsdei reakciók és a média megítélésének, figyelmének formájában.