Alig hűlt ki a sajtóban az újabb amerikai exporttilalom híre, amely immár az Nvidia H20-as mesterségesintelligencia-chipjét is tiltólistára tette, a Huawei máris belépett a ringbe a saját válaszával. Április 10-én, egy nappal Donald Trump bejelentése után, a kínai technológiai óriás előrukkolt a következő generációs Ascend 920-as chipjével, amely a jelek szerint nemcsak pótolni, de részben túlszárnyalni is képes az eddig használt nyugati alternatívát a DigiTimes Asia beszámolója szerint.
Az Nvidia H20, bár visszafogottabb képességekkel rendelkezik, mint az amerikai cég legújabb AI-chipjei, eddig aranybányának bizonyult Kínában. A gyártó milliárdokat keresett az "butított" verzió értékesítésén, a negyedéves növekedés 50%-os volt. Nem véletlenül lobbizott Jensen Huang személyesen Mar-a-Lagóban - eredményesen - azért, hogy folytathassa a chipek értékesítését.
A 6 nanométeres gyártástechnológiára épülő Ascend 920 ettől még érkezik, és nem kétséges, hogy túlszárnyalja majd elődjét, az Ascend 910C chipet, amely körülbelül az Nvidia H100-as inference teljesítményének a 60%-át nyújtja. A hivatalosan bejelentett adatok szerint az új chip meghaladja majd a 900 TFLOPs teljesítményt, 4 TB/s memória-sávszélességgel, köszönhetően a HBM3 moduloknak. A kifejezetten Transformer és Mixture of Experts modellekre optimalizált 920C változat állítólag 30-40%-kal hatékonyabb lesz elődjénél.
A Huawei az Ascend 920 mellett bemutatta a CloudMatrix 384 nevű AI megoldását is, amely teljesítményben még az Nvidia GB200-at is lekörözi, ugyanakkor energiafogyasztásban is túltesz rajta. Mindenesetre most, hogy Szingapúr és Malajzia is egyre keményebben lép fel a Kínába irányuló chipcsempészet ellen, egyre vonzóbbá válik a hazai alternatíva. És ha a Huawei valóban tartani tudja a gyártási menetrendet, 2025 második felére új korszak kezdődhet a kínai AI-infrastruktúra történetében - immáron amerikai chipektől való függőség nélkül.