Már tart a verseny, hogy ki építi meg az első exascale szintű szuperszámítógépet. Amerika is pályázik a világelső címre, egy 500 millió dolláros, Aurora nevű Intel rendszerrel. Amerika Energiaügyi Minisztériuma ugyanis Intel alapokat választott a rendszerhez, amit Chicago mellett, az Argonne National Laboratoryban építenek meg. Elvileg 2021-re készül el, és másodpercenként egytrillió számítást végez majd el (ezt a szintet 1 exaflopsnak nevezik).
A szuperszámítógépben az Intel jövőbeli, skálázható Xeon processzora lesznek, valamint a Xe számítási architektúrája. A fejlesztést az Intel és a Cray közösen végzik, és az Intel DC Optane nem felejtő memóriája is szerepet kap, persze olyan verzióban, ami még nem létezik.
Mindez óriási győzelem az Intelnek, marketingszempontból is jól jön a processzorok és a videokártyák piacán, akkor is, ha egyelőre nem létező termékekről van szó. Az Intel sikere azért is érdekes, mert a GPU-k és az AI fejlesztése terén az AMD és az NVIDIA is élen járnak, az Intel pedig viszonylag korán szerezte meg a győzelmet, ami nagy dolog lesz a Xe grafikus vezérlők számára.
Az Aurora adatelemzést, HPC és AI jellegű munkákat végez majd, de könnyen lehet, hogy a hasonló teljesítményű szuperszámítógépek piacán Kína, Japán vagy Európa megelőzi Amerikát, akár egy teljes évvel.