Közleményben jelentette be az Intel, hogy nem fejleszt tovább modemeket a mobilos 5G piac számára, inkább a PC-kbe és okoseszközökbe szánt 4G és 5G modemekre fókuszál. Ezzel viszont minimális szereplőgárda maradt a telefonokba szánt legújabb generációs modemek piacán, és ez például egy folyamatosan durvuló bírósági ügy végére is meglepő pontot tett.
Az Apple és a Qualcomm ugyanis egy ideje pereskedés szintjén marja egymást, utóbbi cég szerint az Apple egyes telefonjaiban jogszerűtlenül használja az általuk fejlesztett technológiákat. A vita miatt sokan már eldöntött ténynek vették, hogy a következő iPhone-okban nem Qualcomm alkatrészek dolgoznak majd, ám 5G tekintetében nem túl sok alternatíva maradna egy ilyen esetre.
Az Apple a Qualcomm kigolyózása esetén fordulhatott volna például a Huaweihez, de az amerikai-kínai, és ezen belül az amerikai-Huawei viszonyok elmérgesedése miatt ez eleve kizárt lehetőség. Egy másik eshetőség pedig az lenne, ha maga az Apple kezdene 5G chipek fejlesztésébe, de ez hosszadalmas, és előzmények nélkül elég rizikós lépés.
Ha pedig az Intel kiszáll, oda sem lehet dörgölőzni, tehát marad a keserű megadás, és a pereskedés helyetti kibékülés a Qualcommal.
Persze nincs semmilyen hivatalos bizonyíték arra, hogy az Intel előre szólt volna az Apple-nek a döntéséről, mindenesetre az elég furcsa összecsengés, hogy a processzorgyártó óriás bejelentése, valamint az Apple-Qualcomm per felfüggesztésének híre mindössze pár óra különbséggel történt. Az Apple annyit veszít így a dolgon, hogy peren kívüli megegyezés alapján egy nem publikus összeget fizet a Qualcommnak elmaradt jogdíjak címén. Az pedig szinte biztossá vált, hogy az iPhone-okban továbbra is Qualcomm modemek dolgoznak majd, ráadásul a híresztelések szerint 2020-ban érkezik az első 5G-képes almás mobil, amelynek modemjéért szintén nem kell más utakon versenyt futni.