Egyértelmű a törekvés a Huawei részéről, hogy a megannyi buktató ellenére is egy olyan ökoszisztémát építsen ki, ami meggyőzi a vásárlókat arról, hogy kütyü fronton érdemes őket választani, legyen szó táblagépről, laptopról vagy okostelefonról. A cég eszközei a saját lábukon is megállnak és általában valamilyen izgalmas extrát is fel tudnak mutatni, az igazi különlegességet azonban az jelenti, hogy az egyes hardverek milyen zökkenőmentesen kommunikálnak egymással, hogyan dolgoznak össze annak érdekében, hogy a legproduktívabbak lehessünk.
A Huawei Matebook 14 külsőre nem igazán változott az elmúlt évekhez képest. Továbbra is egy nagyon letisztult, alumínium unibody házról beszélünk, amin már csak a felirat szerepel, így még puritánabb a dizájn. A ház aljára a szokásosnál valamivel magasabb gumitalp került, ami segít megemelni és ezáltal hűvösebben tartani a gépet. A korábbi modelleknél a zsanért kifejezetten szorosra húzták a gyárban, ennél a modellnél viszont egy ujjal is könnyen kinyitható a notebook, de a kijelző minden állásban stabilan tart, az alumínium borításnak köszönhetően pedig nem hajlik sem a fedlap, sem a tasztatúra.
A motorháztető alatt egy Intel Core i5-1135G7 processzor, 8 GB DDR4 RAM, egy 512 GB-os NVMe SSD és egy Intel Iris Xe grafikus chip teljesít szolgálatot. Frissen megjelent AAA címeket pörgetni nem nagyon fogunk ezen a gépen, de hát nem is a gamerek az elsődleges célcsoport, a hétköznapi alkalmazások futtatására, képszerkesztéshez, videóvágáshoz pedig fogjuk tudni használni a gépet. Magyarországra csak ezzel a konfigurációval érkezik a laptop, ami sajnálatos, örültünk volna az i7-tel és 16 GB RAM-mal szerelt kiadásnak, ahogy a prémium modell érintőkijelzője is egy olyan feature, amire talán lett volna kereslet. Az 56 Wh-s akkumulátor normál használat mellett kihúzza a nap végéig, de ha bajban lennénk, a 65W-os töltővel 15 perc alatt két és fél órányi üzemidőt nyerhetünk, ami kihúzhat minket a pácból.
A SharkFin hűtés teszi a dolgát, nem hagyja kényelmetlenül felforrósodni a gépet.
A produktivitás növelése volt a cél a hardverrel, ebben pedig fontos szerepet játszik a 3:2-es képarányú, 2160x1440-es felbontású kijelző is, mely nagyon vékony kávákat kapott, elegáns megjelenést kölcsönöz a Matebook 14-nek. A 300 nites fényerő beltérben még pont elég, a színek pedig ugyan nem profi grafikai munkához vannak szabva, de egyszerűbb feladatokhoz, multimédiás tartalomfogyasztáshoz abszolút használható, élvezhető a panel. A gép alján található hangszórók pedig kifejezetten jól szólnak, és meg merem kockáztatni, hogy az általam idén tesztelt gépek közül ez volt a leghangosabb, egy kisebb összejövetelhez semmi szükség Bluetooth hangszóróra.
Portok terén kapunk két USB 3.2 Gen 1-et, egy teljesértékű HDMI-t, egy 3,5 mm-es kombó jackcsatlakozót, valamit egy Type-C csatlakozót, amit töltéshez, adatátvitelre és egy extra kijelző csatlakoztatásához is használhatunk. Az érzéseink ezzel kapcsolatban vegyesek, mert bár dícséretes, hogy nem kell egy egyszerű pendrive-hoz is adaptert használni, nagyon hiányzik egy második Type-C. A tartalomgyártók egyébként is megszokták a dongle használatát, amivel Ethernet csatlakozót, kártyaolvasót és egyéb extrákat varázsolhatnak a gépre, itt azonban választanunk kell, hogy töltés vagy adapter, ami nem éppen szerencsés.
A háttérvilágított, chiclet-stílusú billentyűzet kifejezetten kényelmes, jó rajta gépelni, a touchpad pedig az átlagosnál nagyobb, és kellően precíz. Magyar szitázást, teljes méretű Shift és Enter gombokat kapunk, ez mindenképp jó hír. A kijelző vékony káváinál azért nem esett szó a webkameráról, mert az most is egy mechanikus, billentyűzetbe süllyesztett gombban kapott helyet. Bár biztonságtechnikai okokból ez érthető, és a gomb megnyomásában is van némi élvezet, a kamera továbbra is nagyon előnytelen szögből vesz minket, arról nem is beszélve, hogy ha gépelni is akarunk a meeting közben, akkor az ujjaink teljesen kitakarják a képet.
Ahogy a teszt elején is említettük, a Matebook 14 ereje a Huawei ökoszisztémában rejlik. Természetesen nem maradt ki a Huawei Share funkció (dedikált matrica helyett ezúttal elég csak a tapipadhoz érinteni a kompatibilis telefonunkat), amivel fájlokat másolhatunk, windowsos környezetben futtathatunk mobilos alkalmazásokat, vagy intézhetünk akár hívásokat. is. Emellett ott a Huawei PC Manager, mellyel csatlakoztathatunk egy táblagépet, amit akár második monitorként is használhatunk, készíthetünk képernyőfelvételeket vagy egyedi méretű screenshotokat, de visszanézhetjük az előző 7 nap dokumentumait, vagy az előző 50 vágólapra helyezett dolgot is.
A Huawei Matebook 14 2021-re tovább javult, de még mindig nem tökéletes. Az kisebb hiányosságoktól azonban eltekintenénk, mert a laptop prémiumnak érződik, csak hát az a helyzet, hogy az ára is az. 399 900 forintos indulóáron került fel a boltok polcaira, miközben hasonló felszereltségű gépeket már 300 ezer forint környékén is találunk. Ott persze nem kapjuk meg ugyanazt az ökoszisztémát, amit a Huawei kínál, de hogy ez megér-e ekkora felárat, főleg akkor, ha még nem rendelkezünk a többi kütyüvel, azt már mindenki döntse el maga.