A gyalogkakukk visszavág
Sokan pont azt tartják problémásnak, hogy az okostelefonok ma már olyannyira belenyúlnak a fényképek elkészítésébe, hogy automatikus üzemmódban sokszor nehéz természetes hatású képeket lőni, minden inkább nagyon színes és élénk. Természetesen ez a felhasználók többségét nem zavarja, mondván, a közösségi oldalakra pont ilyen kell.
Eközben azért a gyalogkakukk sem engedi, hogy a prérifarkas zavartalanul fegyverkezzen mellette. A Sony által tavaly bejelentett IMX500 képfeldolgozó processzor a mobilok által használt mesterségesintelligencia-alapú jelenet- és témafelismerést a hagyományos fényképezőgépekbe, kamerákba is átültetheti. Mivel nem felhőalapú, hanem a készüléken futó technológiáról van szó, amely segítheti a képjavító processzor munkáját is, a megoldás széles körben elterjedhet, és hamarosan a mesterséges intelligencia támogatásával készülhet a publikált fotók jelentős része.
Topkategóriás fotós mobilok
Huawei Mate 40 Pro
Hardveres szempontból szinte hibátlan készüléket tett le az asztalra a Huawei, amely a méréseken is hengerelt. Kár, hogy Google-mentes Android jár hozzá.
DXOMARK értékelés: 139 pont
Xiaomi Mi 10 Ultra
A tizedik évfordulós MI megkapta a gyártó minden törődését és a legjobb komponenseket. Sajnos a remek készülékből rendkívül kevés került a magyar piacra.
DXOMARK értékelés: 133 pont
Huawei P40 Pro
A Mate 40 Próhoz hasonlóan a P40 sikerének is az amerikai-kínai kereskedelmi háború állt az útjába. Cserébe legalább jó áron érhető el a készülék.
DXOMARK értékelés: 132 pont
Apple iPhone 12 Pro Max
Az iPhone a riválisaihoz hasonlóan megannyi szoftveres és hardveres trükköt bevet, hogy a felhasználó a legjobb fotókat készíthesse. A Pro Max e téren is kiváló.
DXOMARK értékelés: 130 pont
Samsung Galaxy S20 Ultra
Az S21-es széria is jól sikerült, ám ár-érték arányt tekintve az S20-as szériára érdemes figyelni, az Ultra készülékek ára már 300 ezer forint körül mozog.
DXOMARK értékelés: 126 pont
A gyártók megoldásai
1. Google
Nem meglepő módon a Google a mesterséges intelligencia oldaláról közelít a fotózáshoz, köszönhetően rengeteg adatának. A 2017-ben kiadott különleges Google Clips már egy olyan céleszköz volt, amelynek nem a felhasználója fotózott, hanem a gép, amint valami érdekeset látott. Fontos mérföldkő volt Pixel 3 készülékük is, amelynek HDR+ módja összesen 15 fotó információját egyesítette.
2. Apple
Az új iPhone és iPad készülékekben már adott az NPU (Deep Fusion néven), és természetesen a 3D-s lézeres letapogatás is. Utóbbival akár egy szoba is beszkennelhető. Az Apple alapvetően a felhasználói élményre fókuszál, így minden lehetséges trükköt bevet a jó képek érdekében, miközben a professzionális igényeket is megpróbálja kielégíteni a ProRAW szerkesztési lehetőség bevezetésével.
3. Huawei
A kínai gyártó az elmúlt években nagy hangsúlyt fektetett a mobilfotózás területére, és elsők között kezdte el alkalmazni az NPU társprocesszorokat. A készülékekben ez olyannyira tetten érhető, hogy egyes Huawei modellek külön felhasználói figyelmeztetésként azonnal megjelenítik, amint egy tárgyat, jelenetet beazonosítanak. A telefonokban ehhez az MI-kamerát kell engedélyezni.
4. Samsung
A dedikált NPU előnyeit természetesen a Samsung csúcskészülékei (Galaxy S20 és S21, Note20, Z Flip, Galaxy Z Fold2) is kihasználják, ami leginkább jelenetoptimalizálást, a téma felismerését, valamint az előlapi kameránál a háttér külön kezelését jelenti. A gyártó eszközei is profitálnak a több fotó egyesítésének lehetőségéből, akár több tucat képet készítve a jó eredményhez.
5. LG
Az LG G7 ThinQ készülékben debütált a koreai gyártó AI Pack eszköze, amely a cég közlése szerint több mint ezer különböző paraméter alapján nyolcféle jelenetet tud meghatározni. Az általuk használt mesterséges intelligenciát több mint 100 millió képpel tanították be, hogy a lehető legjobb eredményre legyen képes. A riválisok azóta meghaladták az LG technológiáját.
6. Asus
2018 óta használják a ZenFone mobilok az AI Scene jelenetfelismerő technológiát. Az ötös széria számára ez mindössze 16 különféle témára (például napnyugta, cica, virág, ember, hó) hangolt beállítást jelentett. A készülékek ráadásul lehetőséget adnak egyszerre több kép egyidejű készítésére, az MI még arra is figyel, hogy a felhasználó melyiket választja.
Ha szeretnél további hasznos cikkeket olvasni, valamint remek teljes verziós programokat, biztonsági szoftvereket és értékes PC-játékot kapni, akkor vedd meg a 2021/04-as PC World magazint!