Az idő bizony megszépíti az emlékeket. Kellemes nosztalgiával gondolunk vissza komponensekre, komplett gépekre, miközben anno legszívesebben a pokolba kívántuk volna ezeket. Temérdek termék rendelkezett olyan hibákkal, amiket soha nem orvosoltak, inkább gyorsan elküldték a süllyesztőbe. A TV-tunerek hazai térnyerése nem ennyire tragikus, de aki annak idején beleásta magát a kategóriába, megízlelhette a pocsék felhasználói élményt.
Vitathatatlan tény, hogy bő két évtizeddel ezelőtt teljesen más fogyasztói, nézői szokások voltak hazánkban, a televíziós, rádiós piac sem úgy nézett ki, mint ma. Az elérhető tartalmak választéka meg sem közelítette a mostani szintet, a streamingről pedig még csak nem is hallott a világ. A számítógépes szokások is jócskán eltértek attól, ahogy most gondolunk rájuk, az otthoni környezetbe helyezett masina gyakran kiemelt helyet foglalt el olyan műszaki ingóságként, aminek tudása fontos és feltérképezésre vár.
TV-zni egy PC-n? Miért is ne!
Tulajdonképpen egy első körös digitalizáció részesei lehettünk, tétova toporgás volt ez az analóg és a digitális világ között, kapocsként pedig a jellemzően fehér vagy szürke házba szerelt "központ" szolgált, ami berobbantotta a multimédiát, és új szintre emelte az akkoriban népszerű tévés szappanoperák napi követését. A videokártyák kimenete csak a legszükségesebbre volt képes, aki ennél többre vágyott, annak a TV-tunerek jelentették a továbblépést.
A '90-es évek második felétől, vagyis a multimédia berobbanásától egészen a 2010-es évek végéig temérdek variációban jelent meg tévéadás vételére alkalmas komponens: egyáltalán nem volt könnyű dönteni a dedikált tunerkártyák és a mindent egyben kínáló videovezérlők között. Az árazásban óriási volt a szórás, viszont két funkcióhoz ragaszkodni kellett: a hardveres MPEG-2 kódoláshoz és a jól megírt, stabil szoftverekhez. A tapasztalatok és a fórumok alapján a Leadtek neve merült fel a legtöbbször, mint ajánlható vétel, a Pinnacle, Terratec és AverMedia hármasa szintén vonzó opciókat kínált, alsóbb kategóriákban pedig a névtelen és tipikusan olcsó megoldásokra fókuszáló márkák (pl. Genius, Trust) igyekeztek piaci részesedéshez jutni. Ha volt egy üres PCI- vagy PCIe-foglalatod és egy szabad antennakábeled, máris beléphettél a PC TV világába.
A Media Center sötét árnya
Természetesen a Microsoft felismerte a multimédiában rejlő lehetőségeket, és a Windows XP-ből készített egy Media Center kiadást is, sőt a Media Center PC önálló kategóriává vált. A tévéadások kezelése, rögzítése, illetve a rádiózás egészen futurisztikusnak és vonzónak tűnt, ám ehhez egyes gyártók részéről hiányzott a kellő támogatás és a stabil működés. Jó példa erre az akkor még ATI márkanév alatt futott Radeon All-in-Wonder kártya, amely a saját készítésű Catalys Media Center csomaggal és programmal jól működött, de szinte minden más alkalmazással összeakadt, vagy csak szimplán a képminőség romlott le.
A legnépszerűbb modell annak idején a Leadtek WinFast TV 2000 Expert volt, ezt a gyártó több generáción át sikeresen fejlesztette tovább. A mellékelt programok is feltűnően stabilak és funkcióban gazdagok voltak, érthető módon sokan ezt részesítették előnyben a Microsoft XP Media Center ellenében. A Leadtek szoftvere ráadásul ingyenes volt, miközben az XP Media Centert igen drágán mérte a Microsoft.
A Media Center elnevezés amúgy sok felhasználó számára zavaros volt, miután rengeteg gyártó használta a termékeire, de azt már nem pontosították, hogy ez pontosan milyen funkciókat is takar. A hardveres MPEG-2 dekódolás volt a könnyebb falat, ellenben kódolás már nem volt része mindegyik ajánlatnak, és ilyenkor a szoftveres teher a CPU-ra hárult. Rengeteget számított az integrált tuner minősége is, mint ahogy a videós feldolgozást végző központi lapka fajtája sem volt elhanyagolható: a legjobbnak a Connexant és Philips chipeket szavazták meg a felhasználók. Kulcskérdés volt még a zajszűrés, különösen a számítógépházon belül, de a kábelezés minőségére sem lehetett legyinteni, különösen akkor, ha a szolgáltató lakáson belüli jelszűrést alkalmazott.
Kihalásra ítélve
A tévénézési és rádióhallgatási szokások megváltozása erősen hatott a tunereket gyártó cégekre, és a multimédiás igények sem ugyanazok már, mint 20 évvel ezelőtt. Az egykoron piacvezető Leadtek jó ideje más területekre fókuszál, a megszámlálhatatlan gyártóból mindössze 2-3 olyan maradt csak meg, akik a hazai fogyasztók számára még elérhetők. A set-top-boxok, Chromecastek korában nem csoda, hogy a kereslet kámforrá változott, illetve ma már a hagyományos asztali PC sem épp úgy néz ki, mint két évtizede.
Van még egyáltalán olyan, aki TV-t néz? A kérdés jogos, és az alfa-generáció arcára rá is fagyna a fura, kérdő tekintet, amikor mesélnénk nekik a PC TV-s élményekről. Se YouTube, se streaming, se közösségi média… így tévéztünk mi.