Hosszú évek óta az egyik legnépszerűbb notebook-típus hazánkban a Dell Inspiron széria, amely belépőszinttől felső-középkategóriáig kínál rengetegféle modellt a végfelhasználók számára. Hiába népszerű azonban, hiába kerül ez a gép legtöbbször az autóbuszok hátulját díszítő hirdetésekre, az Inspiron nem titkoltan kompromisszumos megoldás, a prémium Dell gépek másik családba tartoznak (ott van például az évről évre sok-sok díjat bezsebelő Dell XPS-széria).
Viszont amiatt, hogy ár/érték arányban versenyképesek és nagyon sokan választanak valamilyen Inspiront akár munkára, akár általános felhasználásra, nem szabad elsiklani ezen modell felett. A legújabb, 5425-ös példány a szürke átlagosba azért belecsempész néhány érdekes megoldást is.
A nagybetűs Notebook
Külsőre nem, de még felnyitva sem találsz semmiféle kirívóan egyedi, különleges megoldást a Dell Inspiron 14 5425-ös laptopon. A nagykönyvben megírt alapszabályokat betartva készítették el ezt a PC-t, ami annyiban jó hír, hogy fájdalmasan hiányzó szolgáltatásról nem tudunk beszámolni, de azért ez nem jelenti azt, hogy teljes a funkciólista.
A szürke laptop felső fedele alumíniumból készült és mindössze a szokásos Dell-felirat díszíti. Szintén alumíniumból van a csuklótámasz, viszont az átlagos vastagságú gép alja már csupán műanyag. A zsanér egyedi megoldás, nyitáskor egyben a gép alsó felét is elemeli az asztallaptól, miközben a légkiömlő nyílások láthatóvá válnak. Ezek felfelé, a kijelző aljára fújják a meleget, de ez nem okoz túl nagy problémát, mert egyrészt a gép nem melegszik különösebben, másrészt az alsó káva viszonylag vastag, így nem direktben a panel kapja a hőt. Az már nagyobb gond, hogy a ventilátorvezérlés mintha csupán két üzemmódot ismerne: maximális fordulat és teljes stop. E kettő között váltogat már egyszerűbb programok futtatásakor is, márpedig a szélzajt a kijelző felülete szépen felhangosítja. A zsanérnál azzal is számolnod kell, hogy egy kézzel nem tudod felnyitni a fedlapot, ilyenkor a gép alja is emelkedik.
A Dell Inspiron 14 5425 gép a jelenlegi trendeknek megfelelően 16:10-es képarányú kijelzőt kapott, ami 1920×1200-as felbontású. Ez előnyös, többet látsz a képernyőn, viszont az már kevésbé jó hír, hogy a Dell a tesztre biztosított modellbe meglehetősen rossz panelt szerelt. A jó betekintési szögek még megvannak, ám a színhelyesség borzalmas (45% NTSC), a 250 nites fényerő pedig az alsókategóriát idézi. A végeredmény sötét és fakó kijelző, ráadásul az érintésérzékeny változat is pontosan ugyanezt a panelt kapta. Ezt az Inspiron modellt szerelik 2,2K-s (2240×1400) felbontású kijelzővel is, amely 100% sRGB-s színtér-lefedettséget kínál és nagyobb fényerőt is egyben.
Lefojtott Ryzen
Hatmagos, 12 programszál egyidejű feldolgozására képes AMD Ryzen 5625U processzor hajtja a Dell gépét, amely megfelelő erővel rendelkezik, hogy bármely irodai programot elfuttasson jó sebességgel, sőt, némi komolyabb szerkesztés is belefér. Mindezt úgy, hogy a teszt során látványos throttlinggal sem találkoztunk, a gép mindvégig konstans teljesítményszintet nyújtott. A gond az, hogy a 350 ezer forintos modellben csupán 8 GB RAM található. Ez bővíthető ugyan, ám ennyiért a konkurensek már 16 GB-ot kínálnak, és a 8 GB ma már kevés, ha igazán akadozásmentes, komoly munkára akarod használni gépedet.
A másik probléma az SSD. Ez ugyan elegendően nagy, 512 GB-os és NVMe-típusú, PCIe 3.0 x4-en csatlakozik, ám maximális szekvenciális teljesítménye is mindössze 2,2 GB/s, írásnál pedig 1,4 GB/s a csúcs. A mai, átlagos SSD-k 3-3,5 GB/s-ra képesek, a PCIe 4.0 modellek pedig könnyedén lépik át az 5 GB/s-os határt is. Ez az átlagos használat során is érezhető plusz erőt ad a gépnek, amit sajnos ennél a Dell Inspiron gépnél nem fogsz megtapasztani, amíg nem cserélsz SSD-t.
A gép oldalán ott a ma már elmaradhatatlan Type-C port, ami USB 3.2 Gen2 adatkapcsolatra képes, emellett videokimenetként, valamint töltőportként is funkcionál 65 wattos PD-töltéshez. Ezt két normál USB Type-A, egy HDMI 1.4 és egy jack egészíti ki, az extra pedig az SD-kártyaolvasó. Utóbbi kellemes meglepetés, viszont a vállalati felhasználást némiképp beszűkíti, hogy Ethernet vezérlő nincsen ebben a modellben. Sajnos a Wi-Fi modulból sem a legjobbat kapjuk, az Intel AX200/210 helyett egy szokatlan, MediaTek 2x2-es kártya hivatott a netre kapcsolni a PC-t.
A billentyűzet természetesen magyar szitázású, a háttérvilágítás sem maradt el, és noha a bekapcsológomb kényelmetlenül a bal felső sarokba került, ez legalább némileg süllyesztett és ujjlenyomat-olvasót is integráltak bele. Kétféle akkumulátorral is elérhető az Inspiron 14 5425, amelyből mi a kisebb, 54 Wh-s modellt teszteltük. Ez átlagos méretű, ám az alacsony fogyasztású AMD Ryzen szuper üzemidőt hozott ki belőle: egy komplett munkanapot kacagva kibír a gép egyetlen töltéssel.
A gép előtelepített Windows 11 Home operációs rendszerrel érkezik, ami kényelmes, de sajnos a Dell önszorgalomból telepakolta szoftverekkel, amikről úgy gondolták, hasznosak lehetnek. Ilyen például a McAfee vírusvédelem, ami tolakodó és nem a legjobb, de szerencsére könnyedén meg lehet szabadulni tőle.
Beérjük ezzel?
A Dell Inspiron 14 5425 a tesztek során átlagos, elfogadható teljesítményt nyújtott, ami dupla ennyi memóriával és 2× gyorsabb SSD-vel sokkal jobb is lehetne. A hűtés indokolatlanul zajos, amin a szabályzás optimalizálásával sokat lehetne javítani, viszont a kijelző pocsék képminősége menthetetlen. A fényerő nagyon alacsony, már-már TN-időket idéz, a színhelyesség és színtér-lefedettség pedig rossz: a kép mosott és fakó, ami azért is szembeötlő, mert ilyen áron már OLED-kijelzővel szerelt konkurenst is lehet kapni. A telepített Windows 11 előny és a kellemesen hosszú üzemidőnek, valamint a Type-C-töltésnek is lehet örülni, de ebben a kategóriában ennyiért erősebb, akár OLED-es és teljes alumínium házba csomagolt laptopod is lehet.