A világ leggyorsabb szuperszámítógépe jelenleg az amerikai Oak Ridge National Labben lévő Summit, amit az IBM Power9 processzorai és az NVIDIA Tesla V100 GPU-i hajtanak, és maximum 200 petaflops feldolgozási teljesítményre képes. Mindez lenyűgöző, de persze hamarosan elavultnak számít.
Világszerte készülnek ugyanis az első exascale szintű szuperszámítógépek. Az Intel és a Cray már korábban bejelentették az Aurorát, ami Chicagóban teljesít majd szolgálatot. Az AMD most pedig szintén a Cray szakemberivel együttműködve segít megépíteni egy még ennél is gyorsabbat, aminek a neve Frontier. 2021-re készül el, szintén az Oak Ridge National Labben lesz megtalálható.
A maximum teljesítménye 1,5 exaflops lesz, a feldolgozási teljesítménye megfelel annak, amit a jelenlegi 160 legjobb szuperszámítógép együtt tud. Az AMD egyedi GPU-kat és EPYC szerverprocesszorokat szállít a Cray Shasta architektúrájához. A clusterek 2 kosárlabda-pálya területét foglalják majd el, 90 mérföld kábelre lesz szükség, az adatátvitel sebessége meghaladja majd a másodpercenkénti 1 PB-t. A projekt több mint 600 millió dollárba kerül.
A Frontier AI-alapú szimulációkkal segíti majd a tudósokat a klímaváltozás, időjárás, autótervezés, fejlett génterápia, gyógyszeripar, univerzum kutatása, kis moduláris nukleáris reaktorok fejlesztése terén (többek között). Az első exascale szintű szuperszámítógépet Kína állíthatja szolgálatba, már 2020 végén.