Igazi sikermodellje lett a ZenBook-családnak a 13 colos, 300-as széria, amelynek legújabb tagjáért nem is olyan megerőltető rajongani - bár azért vannak kisebb gyenge pontjai. Konfigurációját tekintve fontos mérföldkő az UM325, amit sikerült nekünk is kipróbálnunk. Hogy ez miért olyan nagy szó, arra is kitérünk a cikkben.
Mobilban is erős
Asztali PC-kben már 2020-ban megtapasztalhattuk, milyen elemi ereje van az AMD Zen 3 microarchitektúrának: jelentősen megnövelt IPC-mutató, alacsony fogyasztás, hasznos kiegészítések és kiváló modularitás, hogy bármely szegmensben megjelenhessen új Ryzen CPU. A mobil változatra mostanáig várnunk kellett, de a várakozás megérte.
Az 5000-es széria egyik legerősebb tagja a tesztgépet is hajtó Ryzen 7 5800U: 8 mag, 16 szál egyidejű végrehajtása, akár 4,4 GHz, 20 MB gyorsítótár és integrált Radeon GPU. Ez a processzor a maga 15 wattos TDP-értéke mellett képes akár a 45 wattos Intel CPU-kat is megszorongatni, sőt, játékok alatt is jól teljesít.
Persze az integrált grafikus chip a dedikált GPU-kat nem szégyeníti meg, de azért a legújabb Intel Iris Xe modellel tartja a lépést. A CPU-méréseknél némi throttling-okozta lassulást tapasztaltunk, de ez nem volt különösebben vészes, a hűtés pedig végig csendes maradt.
Fontos még itt az elején, a mobil AMD Ryzen 5000-es szériánál kitérnünk arra a szomorú tényre, hogy amit leírtunk, az az 5800U modellre igaz. Ez a Cézanne kódnevű processzor, pontosabban APU, ahol az integrált GPU csak keveset fejlődött (+1 ), a processzor viszont Zen 3-alapokra váltott.
Szintén az 5000-es mobil AMD Ryzen család tagja azonban a Ryzen 7 5700U, Ryzen 5 5500U és a Ryzen 3 5300U, amelyek az előző generációs Ren-alapokon ragadtak, ezt mutatja Renoir kódnevük is. Bár némi optimalizálás és órajelemelés történt, itt értelemszerűen a régebbi modellek IPC-mutatóival számolhatsz, ami nem olyan szuper, mint a Cézanne esetében.
A családban az 5800U mellett még az Ryzen 5 5600U az, ami Cézanne alapokra épül, erre a vásárlásnál érdemes odafigyelni.
Miniatűr szépség
A vékony, alumíniumból készült és igen masszív készülékházba egy roppant gyors NVMe SSD és 16 GB RAM is került, sőt, hiába a kis méret és tömeg, a mérnökök még egy 67 Wh-s akkumulátort is belezsúfoltak. Bal oldalon egy HDMI 2.1 és két Type-C port található, amelyek USB 3.2 Gen2 szabványúak, PD-gyorstöltésre képesek és videokimenetként is bevethetők.
Jobb oldalon egy szem normál USB és egy mSD kártyaolvasó található, jacket és LAN-t nem találsz a gépen. Kedves gesztus az Asus részéről, hogy mindkét portot elérheted a dobozban megtalálható átalakítókkal, sőt, egy hordtáska is a tiéd, ha ezt a gépet választod.
A billentyűzet kissé lapos, de elrendezése kényelmes és a szokásosnál kisebb gombsapkák ellenére könnyen megszokható. Egyedül a jobb felső sarokba helyezett be/kikapcsoló szerencsétlen, nagy kár, hogy éppen ezen spóroltak. Ujjlenyomat-olvasót sem kapsz, ami pedig szintén fontos funkciója a hasonló méretű ultrabookoknak.
Szerencsére ezt némiképp ellensúlyozza a webkamera, amelynek ugyan fizikai takarólemeze nincsen, ám IR-modulja igen, így Windows Hello arcfelismerést aktiválhatsz a gyors és biztonságos Windows-belépéshez.
OLED-kényeztetés
De nem csupán emiatt izgalmas az UM325SA modell, hanem a 13,3 colos, matt OLED panel miatt is. Ez full HD felbontású, fényereje óriási, kontrasztja pedig végtelen, így nem is csoda, hogy gyönyörű képminőségével is elcsavarja a fejeket a vékony és elegáns ZenBook.
A kijelző nem csupán Pantone-hitelesített, HDR-módra is képes, amit a Windowsban aktiválhatsz, illetve az Asus speciális képernyővédője is azonnal bekapcsol, amint pár percig nem használod a gépet, ezáltal is meggátolva bárminemű beégést. És ha már OLED, akkor végre értelmet nyer a "Dark mode" a Windows és az appok esetében is. Merthogy minél kevesebb a világító pixel, annál kevesebbet fogyaszt a panel.
Verdikt
A látványos volt a 2020-as Zen 3 bemutatkozást mostantól mobil platformon is élvezheted: az AMD Ryzen 7 5800U egy kiváló processzor, amely minden tekintetben állja a 11. generációs Intel Core processzorok csapásait, sőt, sok tekintetben ő kerekedik felül. Minden olyan program, ami több szálon is képes futni, repülni fog a 8-magos processzoron, ahogy az integrált Radeonnak sem megerőltető tartani a lépést az Intel Iris Xe iGPU-val.
A sebesség azonban csak az egyik tényező, ami fontos egy notebook esetében. Ugyanennyit számít az üzemidő is, ami a tesztre érkezett UM325SA esetében hihetetlenül jó: terheléses tesztünk során több mint 9 órára volt szükség, hogy 20%-ra merítsük az akkumulátort, ami az egyik legjobb eredmény, amit hasonló kaliberű laptop esetén valaha mértünk.
És akkor még nem is szóltunk az elegáns, mégis masszív külsőről és a jó portválasztékról (a mellékelt kiegészítőkkel pláne). A billentyűzet lehetne kicsit jobb is, viszont a touchpad pontos és a NumberPad 2.0 funkció is előny (gombnyomásra világító numerikus billentyűzetté alakul át a touchpad).
Az új ZenBook UM325SA méltó tagja a népszerű ZenBook 13-as családnak, pedig az árát még el sem árultuk. Hajszálpontos információink nincsenek, de a hazai képviselet tájékoztatása szerint valamivel 400 ezer forint alatt lesz ez a konfiguráció, ami igazán jó ár egy ilyen tetszetős, szinte minden porcikájában modern és fejlett notebookért.