iOS - frissítve és megduplázva
"A világ legerősebb mobil operációs rendszere" - így harangozták be az iOS-t, aminek a megítélése persze szubjektív, de azt megemlítették, hogy a felhasználók 85%-a használja a legújabb iOS 12-t, míg az Android 9 esetében ez 10%, szóval ismét odaszúrtak egyet a Google-nak, ahogy már megszoktuk. Szintén Android-viccelődéssel vezették be a legújabb verziót: sokat gondolkodtak, milyen nevet adjanak neki (itt utaltak arra, hogy az Android Q-nak már nem sikerült a hagyományokat követő édesség-nevet találni). Szóval nagy gondolkodás után iOS 13 lett a név. Wow.
Néhány gyors adat arról, mennyit fejlődött a rendszer motorja: a Face ID felismerése 30 százalékkal gyorsabb. Az alkalmazások "csomagolása" hatékonyabb, így egy új app telepítése 50 százalékkal, frissítése 60 százalékkal gyorsabb, mint iOS 12 alatt. Az indításuk pedig feleannyi ideig tart.
Megkaptuk a rég várt sötét üzemmódot is, amihez a rendszer elemei és az alkalmazások is stílusosan alkalmazkodnak. Megújult egy csomó alapvető app, például a Safari, a Notes, a Mail és a Maps is. Utóbbira nagyjából azokat a funkciókat hozták el, amit a Google Térkép és a Street View már tud, de tény, hogy szép.
Az iOS 13-bani már minden app natív módon támogatja az Apple ID-vel történő bejelentkezést (tehát nem csak Facebookkal vagy Google-lal jelentkezhetünk be innentől). Ez ráadásul megint csak extrákat ad a személyes adatok védelme terén. Apponként megadhatjuk, hogy mit láthasson az app és a külvilág, tehát akár elrejthetjük az e-mail címünket. Sőt, készíthetünk "eldobható", random e-mail címet, amelyet ugyan látnak kívülről, de nem juthatnak el a valós címünkhöz.
Az iOS része a HomeKit Secure Video - az okosotthon-rendszer biztonsági videóit az iOS eszközökön lehet elemezni, és nem kötelező kiküldeni a felhőbe. Ha pedig kimennek az iCloudra, akkor is titkosítva teszik (igen, ismét privacy). Jó hír, hogy itt 10 napon át megőrizhetők a felvételek és ráadásul nem számolódnak be az iCloud adatkeretünkbe.
Újratervezték a Memojikat - tudjátok, a kis animált fejecskéket, amit az iPhone a szelfikamera segítségével készít rólunk és animálja annak függvényében, mit csinálunk, beszélünk vagy épp mosolygunk. Már olyan szinten is testreszabhatjuk saját avatárunkat, hogy piercinget pöccinthetünk a virtuális nyelvünkbe, ismét csak juhé. A fejecskékből a rendszer azonnal matricákat készít, amit egyrészt üzenetekben a fogadó fél lát (tehát nincs többé "ki ez az ismeretlen szám" érzés), másrészt chatben és egyéb appokban is használhatjuk reakciójelzőként.
Frissült a Photo app, fényképezéskor új effekteket és virtuális megvilágítási módokat is használhatunk. Az effekteket videókra is alkalmazhatjuk. A fotógaléria is sokkal kezelhetőbb lett egy csomó új funkcióval és csoportosítási opcióval.
Mindentudó Siri
Szintén ismét többet tud a Siri: a hangos, mesterséges intelligenciával felvértezett asszisztens például iOS 13 alatt már képes arra, hogy azonnal a fülünkben lévő AirPods-ra olvassa be a beérkező SMS-t, amire hangüzenettel választ is küldhetünk úgy, hogy közben el sem engedjük a bringa kormányát.
Hazaérve elég a telefont hozzáértinteni a HomePods hangszóróhoz, a Siri azonnal "átadja" rá az épp folytatott beszélgetést vagy a zenelejátszást. A hangszóró egyébként már felismeri azt is, melyik családtag beszél hozzá éppen és ehhez mérten másképp válaszol. A CarPlay is még okosabb lett, új vezérlőpult nézetet kapott, amin akár egyszerre elfér egy élő térképnézet, a zene lejátszási lista és még egyéb appok indító ikonjai is. Ez akár más gyártóktól származó appok esetén is működik, például a Waze is használható így.
A Siri szövegkiejtésén is reszeltek egy csomót, mostantól még kevésbé gépies, jobban hangsúlyoz és a szövegrészek összefésülését sem robot módjára végzi.
Ja, és ezúton küldöm a kedvenc iOS 13 funkciót az összes kéretlenül zargató telefonos ügynöknek és közvéleménykutatónak: beállíthatjuk, hogy az ismeretlen telefonszámokról érkező hívások azonnal hangpostára irányítódjanak át. Ezt nektek, nyavalyások.
Osztódással szaporodó iOS
És itt még nincs vége, mert jött egy óvatos szakadás iPhone-ok és iPadek között. Míg telefonra marad az iOS, az Apple tableteken mostantól iPadOS működik. Ez gyakorlatilag ugyanúgy iOS, de olyan extra funkciókkal és átalakításokkal, amik a nagyobb kijelzős, erősebb rendszerre hasznosabbak.
Főként az egyszerre futtatott alkalmazásokkal kapcsolatosak ezek, például osztott kijelzőn láthatunk különböző appokat, de akár egy appon belül többféle tartalmat. Ez is működik külső gyártók szoftvereivel, tehát simán megnyithatunk és egymás mellett kezelhetünk két Word doksit iPaden.
Tabletre szabott lesz a rendszer Files appja, többféle nézettel, könnyű megosztási és szerkesztési lehetőségekkel. Már pendrive-okat, külső merevlemezeket, SD kártyákat is kezel, sőt fényképezőgépekről is közvetlenül olvashatjuk be a fájlokat. A Safari iPaden most már normál desktop verzióban jeleníti meg a weboldalakat és letöltéskezelőt is kap. A szövegszerkesztéshez kifinomultabb érintős vezérlés jár, például könnyű gesztusokkal jelölhetünk, másolhatunk és beilleszthetünk szövegeket, de az undo funkció is egy háromujjas gesztussal oldható meg.
Az iPadeknél eddig 20 milliszekundum volt az érintőtoll késleltetése, ami eleve egész jónak mondható, de az iPadOS már 9 ms értékig tudja ezt csökkenteni. Egyébként az iPadek rajzeszközeit is újratervezték.
Most pedig jöjjön a harmadik oldal és a rég várt Mac Pro, valamint az új csodakijelző. Bökj a 3-as linkre a cikk alatt és lapozz!