A Microsoft úgy döntött, hogy a végpontvédelmi szoftvere hamarosan kártevőnek tekint minden olyan ingyenes alkalmazást, amely a felhasználókat riogatva igyekszik rávenni őket a vásárlásra, fizetős szoftver használatára.
Ez azt jelenti, hogy a Windows Defender eltakarítja az útból a kérdéses programokat, éppen úgy, mint egy normál kártevőt.
A redmondiak kiterjesztették a kéretlen szoftver értelmezését, és immáron azokat az alkalmazásokat is ilyennek tekintik, amelyek például optimalizáló- vagy takarítóprogramok. Sok van ugyanis, amely vészjósló módon hívja fel a figyelmet arra, hogy hibák találhatóak a rendszerben, és a felhasználó akkor javíthatja ezeket, ha fizet a program teljes verziójáért.
Az effajta optimalizálók elvileg a rendszer teljesítményét gyorsítják, takarítják az adattárolókat, továbbá egyéb optimalizációkat végeznek. A gyakorlatban egyre több szakértő gondolja úgy, hogy teljesen feleslegesek.
Az erőszakosabb fejlesztők programjai a futtatás után azonnal közlik, hogy X számú kritikus hibát találtak, és a pro verzió megvásárlásával azonnal kijavíthatjuk ezeket. A Microsoft 2018. március 1-től nem hagyja ezt, és minden hasonló programot töröl a felhasználók gépeiről.