Sajnos elmúltak már azok az évek, amikor 200 ezer forint környékén lehetett vásárolni csúcsmobilt. Napjaink zászlóshajónak szánt termékei már rendre 350 ezer forint felett kezdik pályafutásukat, ezért az egykor a krémek krémjének fenntartott ársávot immár a jobb minőségű középkategóriás készülékek uralják.
Ebbe a mezőnybe robbant be a Xiaomi jó ár-érték arányú okostelefonja, amely a paraméterei alapján csúcsligás mobilnak is álcázhat magát, és emiatt nagy népszerűségre számíthat, pedig távolról sem tökéletes a szóban forgó modell.
Számmágia
Nézzük azokat a nagy számokat! 108 megapixeles fő kamera, 144 Hz-es képfrissítés, 5000 mAh kapacitású akkumulátor, Snapdragon 865 SoC, 8K videófelvétel, 5G. Nagy mobilról van szó? Igen. Sokáig bírja az akkumulátora? Brutálisan sokáig. A 144 Hz miatt szebbek lesznek a mobilos játékok? Igen és persze a háromtagú hátlapi kamerarendszerrel is könnyen lehet jó és látványos képeket készíteni. Ha a benchmark eredményeket vesszük figyelembe, akkor sem kell a mobilnak szégyenkeznie, bár az Asus Zenfone 7 Pro teljesítményéhez nem ér fel, a Samsung Galaxy S20 Ultrával nagyjából egy szinten van.
Xiaomi Mi 10T Pro
GeekBench 5 (Single/Multi): 907/3385 pont
PCMark8 Work 2.0: 11304 pont
3Dmark: 5999 pont (Slingshot EXTREME oGL ES 3.1)
Asus ZenFone 7 Pro
GeekBench 5 (Single/Multi): 1008/3414 pont
PCMark8 Work 2.0: 13768 pont
3Dmark: 7841 pont (Slingshot EXTREME oGL ES 3.1)
Samsung Galaxy S20 Ultra 5G
GeekBench 5 (Single/Multi): 922/2816 pont
PCMark8 Work 2.0: 10121 pont
3Dmark: 6765 pont (Slingshot EXTREME oGL ES 3.1)
A motorháztető alatt egy Snapdragon 865 SoC dolgozik egy Adreno 650 társaságában, melléjük 8 GB RAM és 128 GB tárhely párosul. Sajnos utóbbi nem bővíthető, ami a hosszútávú használhatóságra negatív hatással lehet - pláne azoknál, akik a 108 megapixeles fotókat tekintik alapértelmezettnek, ezzel tehát sajnos spóroltak a Xiaomi mérnökei.A Dual SIM-támogatás ellenben adott, amihez két fizikai foglalat áll a felhasználók rendelkezésére, eSIM chip viszont nem került a termékbe.
Kompromisszumok
A Xiaomi Mi 10T Pro elég méretes készülék, akár phabletnek is hívhatnánk, ha a szimpla okostelefonok nem zabálták volna fel a hajdan volt termékkategóriát. A 6,67 hüvelykes kijelző és a 218 grammos össztömeg bárki zsebét megterhelné, ráadásul kezelésénél előnyt élveznek a nagyobb tenyerű felhasználók. A készüléken csak a legszükségesebb vezérlők kaptak helyet. Jobb oldalt helyezkedik el a power gomb és az abba ágyazott ujjlenyomat-olvasó, felette pedig a hangerőszabályzó billenőgombja található, míg alulra a SIM foglalat és az USB Type-C 2.0 csatlakozó került. Jackcsatlakozó nem jutott a Mi 10T Próra, ami talán 2020 végén már nem nagy meglepetés. Hiányát egy átalakítóval igyekszik orvosolni a Xiaomi, amit megtalálunk a dobozban a 33 W-os gyorstöltő és a gyári szilikon tok társaságában.
Utóbbit érdemes azonnal a készülékre rakni. Habár nem túl elegáns, legalább védelmet nyújt a hátul kilógó kameraszigetnek, továbbá a Gorilla Glass 5-tel borított kopogós hátlapot is megóvja ujjlenyomatainktól. A telefon kialakítása e tekintetben tagadhatatlanul középkategóriás.
A csúcskészülékektől eltérően ráadásul a Xiaomi - vélhetően költséghatékonysági okokból - nem OLED-panelt alkalmazott, hanem egy jobb minőségű IPS LCD-t. Utóbbi ugyan színpompás képet rak a felhasználók szemei elé, ám azok a színek kissé fakók, nem keltenek prémium hatást. A HDR10-támogatás érdekében viszont legalább jelentősen felhúzták a fényerejét (maximális 670 nitre), valamint az AdaptiveSync technológia révén dinamikusan változik a képfrissítési ráta, akár a sokak által keresett 144 Hz-et is elérve.
Ez jelentős fegyvertény, és pláne azoknak lehet vonzó, akik sokat játszanak a mobiljukon. A nagy, fényes és gyors kijelző mellé ráadásul méretes akkumulátor került, amely tesztünk során több mint 18 órán keresztül tudta táplálni az eszközt, ami egészen kiváló eredmény. Az biztos, hogy a Xiaomi Mi 10T Pro egyik vonzerejét ez a rendkívül hosszú üzemidő jelenti, amihez gyorstöltés is társul (vezetékmentes viszont nem).
108 MP
A másik sokat reklámozott paraméterét a 108 MP-es szenzora jelenti, amely ugyan még tényleg különlegességnek számít, ám ez a komponens már az év elején megjelent Xiaomi Mi Note 10 Próban is jelen volt. A Samsung és a Xiaomi által közösen fejlesztett ISOCELL Bright HMX szenzor teszi lehetővé a 108 MP-es felbontást. Ez a szenzor volt a már említett Mi Note 10 Próban, ennek a feljavított változatát kapta meg a Samsung Galaxy S20 Ultra (HM1) is és ugyanez a HMX került a Mi 10T Próba. A korábbi Xiaomi termékhez képest javult a makrókamera felbontása 2 megapixelről 5 megapixelre, az ultraszéles viszont 13 megapixelesre zsugorodott, viszont pozitívum, hogy az erős kamerarendszerhez már a SoC is jó párt alkot, így belassulás nem tapasztalatható, sőt a készülék akár 8K videórögzítésre, 240 fps slow motion felvételre is alkalmas.
A 108 megapixeles főegység akár 30-szoros zoomra is képes, viszont mivel utóbbi csak digitális zoom (azaz crop), valójában 5-szörös nagyítás felett már nem várhatunk túl jó eredményt (lásd a fenti képen). Az látszik, hogy a Xiaomi nem sokat fejlesztett a korábbi szenzorokon, mert bár azok alapvetően jó teljesítményt nyújtanak, nem ütik meg a csúcskészülékek szintjét. A középkategóriában ellenben már kimagaslónak számít a termék tudása.
Verdikt
Miközben a Huawei egyre inkább megszenvedi az Egyesült Államok szankcióit, a Xiaomi piaci részesedése látványosan növekszik. A kínai cég úgy tűnik, kihasználja hazai riválisának gyengélkedését, és tesztünk szereplője is egy olyan mobil, amely a közönség kedvence lehet. Méretes, jónak mondható a kijelzője, friss Android fut rajta, méghozzá Google szolgáltatásokkal és a MIUI 12 felhasználói felülete is jól használható, bár néha kissé logikátlannak tűnik a menürendszere.
Ugyan nem a legerősebb, és nem is a legjobb kamerával szerelt mobil, továbbá a kezelőfelülete sem a legkiforrottabb, a nagy riválisokhoz képest 100 ezer forinttal olcsóbban kínál egy életképes alternatívát, hosszú üzemidővel, jó teljesítménnyel. A tárhely bővítésének és az IP-védelemnek a hiánya ugyanolyan fájó pont, mint az OLED-panelé, ám egyik sem kritikus, emiatt megérdemli a PC World ajánlata plecsnit.