Hirdetés

Tíz jel, hogy PC-d megérett a cserére



|

Moduláris bővíthetősége miatt a számítógép életkora többször is meghosszabbítható, de vannak olyan esetek, amikor nem érdemes foltozni, hanem ideje új PC-t választani. Ebben segítünk.

Hirdetés

6: Kevés és elavult port van rajta

Egészen egyszerű észrevenni a PC elavulását akkor, ha azon kapjuk magunkat, hogy kezünkben egy kábellel keressük a megfelelő portot, de nem találjuk sehol. Ez persze némileg becsapós, ugyanis USB, azon belül is normál Type-A-csatlakozás minden PC-n van, ám ennek sebessége nem biztos, hogy kielégítő. Ma már például csak az egerek és a billentyűzetek számára elegendő az USB 2.0, sőt adattároláshoz már az USB 3.0 (vagy újabb nevén az USB 3.2 Gen1) is kevésnek bizonyulhat.

Szintén megnehezítheti az életedet az elavult HDMI-port, amiből ma már a HDMI 2.1-nél tartunk - az 1.4 elmaradott, és fájdalmas kompromisszumokra kényszeríthet.

7: Több időt töltesz javításával, mint használatával

Mennyiszer hallottuk (mondtuk) már, hogy "jó-jó ez a PC, csak lelke van, és törődni kell vele". Ha azon kapod magad, hogy akár csak a rutinná vált javítgatás vagy finomhangolás is több idődet veszi el, mint a gép tényleges használata, érdemes inkább új után nézni. Az egyszerűen nem járja, hogy minden indítás előtt át kell valamit állítani a BIOS-ban, vagy ahhoz, hogy működjenek a napi szinten használt programjaid, a Windows alatt kell speciális segédprogramokat futtatni. Eljött az ideje, hogy egy új PC-vel ismét megtapasztald a felhőtlen felhasználói élményt.

8: Elfogyott a tárhely, és nem is bővíthető

Különösen laptopokon lehet gond, hogy csak speciális tárolót lehet beépíteni (például SATA-módú 2230-as vagy 2242-es SSD-t), ez pedig egyrészt költséges, másrészt akkora kapacitásban nem elérhető, amire neked szükséged van. Ma már egy modern PC-nek illik kezelnie az NVMe SSD-ket, amelyek jelentősen jobb teljesítményt nyújtanak, mint a régebbi SATA-módban üzemelő tárolók. Ennek kezelése akkor az igazi, ha az alaplap natívan támogatja, a kiegészítő kártyákkal sok problémát vehetsz a nyakadba.

9: Nem kompatibilis az új komponensekkel

Ha azon kapod magad, hogy a már egyszer-kétszer bővített, ráncfelvarráson átesett gépedet ismét javítanád, ám a kiszemelt, erősebb komponenseket nem támogatja az alaplap, sajnos be kell látnod, hogy jelenlegi PC-d elérte a határait. Ez az a fal, amit áttörni vagy rendkívül költséges, vagy egyszerűen lehetetlen a főkomponensek cseréje nélkül, ráadásul ha egy helyen bővítesz, a konfigurációd elveszti kiegyensúlyozottságát, és sokkal rosszabbul teljesít majd, mint elvárható lenne.

10: A bővítés drágább, mint az új PC

Négy-öt generációval ezelőtti számítógépet is fel lehet úgy turbózni, hogy sebességben és akár szolgáltatásokban is megállja a helyét a modern konfigurációkkal szemben. A modularitást kihasználva cserélhető a PCI Expressen kapcsolódó videokártya, elérhető akár a 64 GB RAM, a sok-sok terabyte-nyi, RAID-be kapcsolt tárhely, bővítőkártyával pedig a Thunderbolt 4 vagy az USB 3.2 Gen 2×2. A régi géphez azonban nem egyszerű beszerezni a kompatibilis kiegészítőket, ezek rendszerint ritkaságok, és ez prémium árazásukon is érezhető. Emellett a szoftveres kompatibilitás sem biztos, hogy tökéletes: ilyen régi hardverelemeket a gyártók általában már nem támogatnak friss firmware-ekkel, újabb driverekkel. Sokkal egyszerűbb helyette modern platformra építeni egy új PC-t, amelyen a szolgáltatások jelentős hányada már az alapcsomag része.

Régi gép nem rossz gép

Amennyiben öreg PC-d ugyan lassú, de azért még megbízható, és nem fogyaszt irreálisan sokat, érdemes lehet más feladatkörben újrahasznosítani.

Bármelyik számítógépből készíthetsz például hálózati fájltárolót, amihez az ingyenes FreeNAS rendszert hívhatod segítségül, vagy otthoni megfigyelőállomást, esetleg tesztgépet állíthatsz csatasorba.

Számos felhasználási ötlet létezik régi, elavult PC újrahasznosítására, sőt ide sorolhatjuk azt is, hogy elajándékozod valakinek, akinek nagy segítség lenne még egy ilyen gép is.

Így gondozd az e-hulladékodat

Mindannyiunk felelőssége, hogy elromlott, megunt, használaton kívüli elektronikai eszközeinket ne normál hulladékként kezeljük, hanem elkülönítetten gyűjtsük és megfelelő gyűjtőponton adjuk le. Ezáltal a veszélyes anyagok nem kerülnek vissza a környezetbe, hanem szakszerűen ártalmatlanítják őket, majd a lehető legtöbb részegységet újrahasznosítják. Többnyire hőkezeléses eljárások során még a nemesfémeket is képesek visszanyerni (Au, Ag és Pd). A műszaki szaküzleteknek kötelességük átvenni a berendezéseket magánszemélyektől, illetve az ország több pontján hulladékudvarok is várják az ilyen eszközöket. A témával kapcsolatban sok érdekességet olvashatsz az ehulladek.hu oldalon.

Hasznos tanácsok új gép kiválasztásához

Új PC választásakor érdemes nem a jelenlegi igényekhez szabni a gép tudását, hanem egy kicsit a jövőbe tekinteni, és nagyobbat, erősebbet választani, hogy az első bővítés, fejlesztés minél később váljék esedékessé. Régi asztali számítógép leváltásakor néhány részegységet megmenthetsz, feltéve, hogy jól passzolnak az új konfigurációhoz. Szokásosan ilyen például a számítógépház, amelyen az ATX szabvány kiváló kompatibilitást garantál, és sok esetben a tápegységet is továbbviheted (bár itt a hatékonyságot érdemes ellenőrizni). A speciális kiegészítőkártyák - például profi hangkártya vagy digitalizáló - szintén költözhetnek az újabb gépbe, ahogy a perifériákat és a monitort sem feltétlenül kell a PC-vel együtt lecserélni.

Új asztali PC összeállításakor a hatékonyságot szem előtt tartva legalább 80Plus Bronze tápegységet válassz, házból pedig már egy microATX-es méret is elegendő lehet - ettől a gép funkcionalitása és teljesítménye nem fog csorbulni. Az AMD AM4-es platform kiválóan bővíthető a későbbiekben is, és már egy 20-25 ezer forintos alaplap is jó választás lehet akár öt-hat évre is. Intel oldalon az LGA-1200-as foglalat az aktuális, ám hamarosan érkezik az LGA-1700 és vele együtt a DDR5, bár ezek még jó darabig prémium árkategóriában lesznek kaphatók. Ha a későbbi egyszerű bővíthetőséget szeretnéd bebiztosítani, érdemes négy DIMM-foglalatos alaplapot választani, és a két darab M.2-es SSD-foglalat sem árt. Ha ezekre az apróságokra odafigyelsz, sokáig könnyen fejleszthető PC-d lehet, amelynek számítási teljesítményét és szolgáltatásait még négy-öt év múlva is naprakészre hozhatod viszonylag kevés pénzből.

Ezen kívül is számos hasznos cikket rejt még a 2021/10-es PC World magazin, csapj le rá mielőbb, és hasznos teljes verziós programokat, valamint értékes PC-játékot kapsz ajándékba.

Oldalak: 1 2

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.