Nem mondhatni, hogy nagyon élettel teli lenne a tabletpiac. Az okostelefonok kijelző méretének általános növekedése gyakorlatilag marginálissá tette a 10 hüvelykesnél kisebb táblagépek eladásait, így a gyártók jellemzően ezen képátló fölé célozzák legújabb eszközeiket, és megpróbálják azokat a kisebb noteszgépekkel szembe állítani, a produktivitás és a mobilitás szavakat mantrázva. E területen az iPad az, amely még továbbra is etalonnak számít, ám évek óta a Samsung Galaxy Tab széria az, amely egyedüli kihívóként emelkedik ki az Androidos mezőnyből. A Samsung Galaxy Tab S6 is ezen vonalat erősíti, amely habár a Samsung Galaxy Note 10 sikerreceptjét igyekszik lemásolni nagyobb méretben, mégis olyan koncepcionális problémákkal küzd, amelyek mentén nehezen ajánlható, már amennyiben az ár-érték arányt vizsgáljuk.
Tabok egymás közt
Az ettől függetlenül tény, hogy a Samsung Galaxy Tab S6 egy jó tablet. Hardvere kellően erős, zökkenőmentesen futtatja az Android rendszerét, és funkcionalitás terén ismeri a Samsung Galaxy Note 10 minden trükkjét, legyen szó az S Pen alapú táv- és gesztusvezérlésről, a kézírás-felismerésről, vagy éppen a Dex továbbfejlesztett asztali üzemmódjáról. A Snapdragon 855 és Adreno 640 páros remekül teszi a dolgát, benchmark méréseinken a Samsung Galaxy S10 és Note 10-hez hasonló értékeket mértünk, egyedül a GeekBench mérése volt az, ahol gyanúsan alacsony eredményeket kaptunk, amely mögött vélhetően valamilyen szoftveres probléma állhat. Az elődmodelljéhez képes legalább 150 százalékos a gyorsulás, azaz a Samsung Galaxy Tab S6 véleményünk szerint 3-4 év múlva is jó tabletnek fog számítani, amely értékállóság egyébként az egész szériára igaz.
Erre bizonyíték, hogy a Tab S3 és a Tab S4 a mai napig is tartja a 100 ezer forint feletti vételárát, és mindkét tablet idén megkapta az Android Pie frissítést, azaz például a Tab S3 is használható táblagép maradt mind a mai napig. Az S5-öt nem véletlenül nem soroltuk fel, az ugyanis teljes egészében kimaradt. Helyette egy középkategóriás, tollmentes S5e került piacra, amely egy oldalhajtásnak tekinthető.
Tesztünk szereplője a Galaxy Tab S4 örökösének tekinthető minden tekintetben. Mindkét eszköz 10,5 hüvelykes S-AMOLED kijelzővel rendelkezik, és mindkettőhöz jár alapesetben egy S Pen toll is. Viszont a Tab S6 kisebb és könnyebb is, mint az elődje, amely részben a káva vékonyításának, másrészt az üveg hátlap aluminiumra való cserélésének köszönhető. Ezen felül nőtt a RAM mérete 4GB-ról 6 GB-ra és a Snapdragon 835 helyére is Snapdragon 855 került. A takarékosabb SoC miatt ellenben az akkumulátor kapacitása csökkent 7040 mAh-ra viszont ez nem járt az üzemidő megrövidülésével. A termék gond nélkül kibír akár egy napot is egy szuflával.
Ez nektek tolltartó?
Markáns különbség, hogy a hátlapra egy S Pen tartó - és töltő - mélyedés került - amely segítségével külön tok beszerzése nélkül is magunkkal vihetjük a tollat. Legalábbis elméletben, gyakorlatban a megoldás borzalmasan működik.
Bár nem vagyunk formatervezők, annyit sejtünk, hogy egy jó designak legalább szépnek, vagy praktikusnak kellene lennie. Nos, e megoldásra egyik sem igaz. Szépnek nem szép, és egyáltalán nem hasznos, használat közben ugyanis könnyű a tollat kilökni a helyéről, ha dokkolva van, akkor nem lehet stabilan a hátára rakni a tabletet, és úgy egyáltalán meglehetősen instabil az egész elhelyezése, utcán nem mernénk elindulni vele. E tekintetben hatalmas bakinak tűnik e megoldás, nagyobbnak mint a Note széria power gombjának elhelyezése. Érthetetlen, hogy míg a Note szériánál a tollnak ki tudtak alakítani helyet a házban, a Tabnál erre miért nem volt hely. Ugyanez a kérdés a jack csatlakozó kapcsán is felmerülhet - természetesen utóbbit sem kapunk.
A megoldás - talán így gondolkodtak a mérnökök is - egy tok beszerzése lehet, ami miatt legalább 20 ezer (Book cover) forint plusz kiadást érdemes a tablet vételára mellé odaképzelni, illetve 40 ezer forintot, ha billentyűzetes megoldást keresnél, amely a Dex használatát is jelentősen megkönnyíti, már amennyiben meg tudsz barátkozni az angol kiosztással.
A Galaxy Tab S6 emellett az első olyan Samsung tablet, amelybe a mérnökök a 2019-es divatnak megfelelően már dupla kamerát szereltek, így rendelkezésünkre áll egy Samsung S5K3M5 szenzorral felszerelt 13 megapixeles, f/2.0, 1/3.4", 1.0µm értékekkel rendelkező főkamera, valamint egy ultraszéles, S5K5E9 szenzoros másodlagos kamera a hátlapon.
Előbbi olyan készülékekben található meg, mint a OnePlus 7 Pro, vagy a Xiaomi Mi 9, ami nem rossz ajánlólevél, utóbbi viszont az alsó kategóriás készülékek sajátja, azaz nem érdemes túl sokszor használni. Tablethez képest szép képeket kapunk, amennyiben megfelelőek a fényviszonyok. Gyengébb fényviszonyok mögött viszont már kevésbé jó az eredmény, az autófókusz gyakran téveszt, és a Samsung eszközökre jellemző túlhúzott kontraszt is rendre visszaköszön a felvételeken. Az előlapi kamerától sem érdemes túl sokat remélni, ellenben az arcalapú felismerést megbízhatóan hozza, ami egyelőre a kijelző alá épített ultrahangos ujjlenyomat-olvasóról kevésbé mondható el. Legalábbis a mi gyakran hibába futottunk.
Képzett riválisok
A Samsung Galaxy Tab S6 jó tablet, jelenleg az Android mezőnyből a legjobb, ám ettől függetlenül nem egyszerű megtalálni a célközönségét. A 2019-es 128 GB tárhellyel rendelkező iPad 175 ezer forinttól megvásárolható (LTE kiadás 225 ezer forinttól) amely össze Apple Pencillel is 208-260 ezer forintra módosul, azaz ha nem ragaszkodsz a mobilnet kapcsolathoz, olcsóbban is beszeretheted a gazdagabb sytlus alapú ökoszisztémával rendelkező iOS eszközt.
Ráadásul míg a Tab S6-hoz nem árulnak magyar kiosztású klaviatúrát, addig az iPad-hez 60 ezer forintért beszerezhető az ékezetes betűkkel is rendelkező Smart Keyboard, azaz utóbbi racionálisan jobb választás lehet. Ha pedig csak egy jobb Android tabletre vágysz, és tudod nélkülözni a tollat, akkor a Galaxy Tab S5e körülbelül 130 ezer forintos ára tűnik verhetetlennek. A Tab S6 egy gyémánt, egy csiszolatlan gyémánt, amely ugyan ékkő, ám nem hibamentes.