10 processzormag, csúcs VGA, sok RAM és nagy SSD egy boltban vásárolt irodai gép árának töredékéért? Igen, ez nem lehetetlen, ha kitartóan és szerencsésen válogatunk a használt hardverek piacán. Itt a nem is olyan régi darabokat hatalmas árkedvezménnyel lehet beszerezni, miközben azoknak a teljesítménye és tudása még mindig abszolút elegendő. Persze a használt hardver vásárlásának is több fokozata ismert, így sokan minden egyes komponenst magánhirdetésekből vadásznak össze, vannak, akik csak a mozgó alkatrész nélküli darabokat választják innen és olyanok is léteznek szép számmal, akik csupán egy-egy hardvert cserkésznek be - általában azt, amelyiken a legnagyobbat lehet spórolni. De miért is lesz ez most hihetetlenül veszélyes?
Villámöregedés
A mozgó alkatrészt tartalmazó hardverek öregedésével mindenki tisztában van. A ventilátor csapágyas lesz, a merevlemez meghibásodik, az optikai egység nem olvassa a lemezeket és még sorolhatnánk. Éppen ezért a biztonsági játékosok ilyen komponenst eddig csakis újonnan vásároltak.
A mozgó alkatrész nélküli hardverelemek azonban sokkal biztonságosabbak. Ha egyszer egy jól megépített, minőségi komponensekből álló alaplap működik, az 5 év múlva is működni fog, ahogy a videokártyánál is maximum a ventilátort kell 2-3 év múlva cserélni. De ugyanez igaz a CPU-ra is, sőt, SSD-t is sokan vásárolnak használtan, miután ellenőrizték a TBW-értéket (hogy mennyi adatot írtak eddig a tárolóra).
De mi van akkor, ha egy PC-t nem megszokott módon, napi néhány órában használnak? Ilyenkor jön be a képbe a villámöregedés.
Már megint a bányászok
A hardver is képes a tervezettnél sokkal hamarabb megöregedni - és ezen nem segít túl sokat semmiféle gyártói ígéret, hogy mennyire strapabíró, minőségi és gondosan megépített az adott komponens. Ha például egy normál alaplapot, videokártyát vagy CPU-t a napi 3-4 óra játék és 4-5 óra munka, szórakozás helyett 24 órás bányászatra (Cryptocurrency) alkalmaznak, az bizony kikészíti a legjobb vasat is. A bányászat során a terhelés magas, a hőmérsékletek felkúsznak és éppen ezeket a komponenseket izzasztja meg igazán a számítás. Néhány hónapos bányászat alatt ezek a komponensek rengeteget öregednek, nincs idejük lehűlni, takarékos módba váltani, mindig a legmagasabb, üzemi feszültségszintet és órajeleket kapják.
Hamarosan hirdetésben
És amint az sejthető, hamarosan ezek a kártyák, amiket pillanatok alatt vásároltak fel a haszonleső bányászok, visszakerülnek a piacra, a használtpiacra. Merthogy már küszöbön a többféle bányászkártya, a bányász alaplap és még sorolhatnánk, illetve idővel már a bányászás sem fogja annyira megérni, ezért többen ki fognak szállni. Ilyenkor pedig szeretnének még egy kis pénzt keresni, mégpedig azzal, hogy a felhalmozott, tekintélyes mennyiségű hardvert eladják.
Nos, ilyenkor kell nekünk, olcsó hardverre kiéhezett normál PC-használóknak igazán résen lenniük. Persze azt nem várhatjuk, hogy a hirdetésben ott lesz, hogy x hónapig/évig széthajtott hardverről van szó, sőt, kívülről még azt is nehéz lesz megmondani, hogy túlságosan használt lenne a vas. Ehelyett nekünk kell azt ellenőriznünk, hogy mennyire megbízható az eladó, illetve bízni abban, hogy mégiscsak sokáig bírja még a jutányos áron beszerzett VGA, alaplap vagy CPU. Ha sikerül olyan hardvert kifognunk, amire még van garancia, máris kicsit jobb a helyzet (azért azt ellenőrizzük, hogy hova is szól a garancia), de persze ilyenkor is bosszantó, ha elromlik a komponens és heteket kell várnunk a cserére, javításra.