Hosszú ideig semmilyen valódi újdonságot nem kaptunk a GPU-gyártóktól, azonban az Nvidia 2018 őszén bedobta a legújabb Turing chipeket, és azóta gondoskodik róla, hogy szinte minden hónapra jusson legalább egy újdonsága. Az RTX 2060-tól sokan azt várták, a GTX 1060 méltó utódja lesz, azonban annál jelentősen drágábbra sikeredett.
Tesztünk főszereplőjéről már régóta keringtek pletykák, sőt, sokan el sem hitték, olyan szépen hangzott az ígéret. Eszerint az Nvidia kihagyja a GPU-ból azokat az újdonságokat, név szerint a Tensor- és RT modulokat, amelyekkel az RTX modelleket igyekszik eladni, mindezt azért, hogy a lehető legkisebb, gazdaságosan előállítható chipet kapjon, amit aztán olcsó, de nagyon gyors kártyákra pakolhat. Nos, a jó hírünk az, hogy a pletykák igaznak bizonyultak, de mielőtt indiánszökdelésben, széles vigyorral az arcodon rohannál egy szaküzletbe GTX 1660 Ti-t vásárolni, olvasd el, miért is vagyunk gondban ezzel a kártyával.
Egyet vissza, egyet előre
A Turing GPU óriási méretűre sikeredett, ezért kezdetben gyártása sem volt egyszerű, sőt, mind a mai napig csak drágán tudja előállítani a cég. A nagy méret oka a sok-sok CUDA shader mellett két új modul, a Tensor- és az RT-magok. Ezek felelősek az új szolgáltatásokért, mint a valósidejű ray-tracing, illetve a mesterséges intelligenciával kivitelezett élsimítás, vagyis a DLSS. Egészen az RTX 2060-as kártyáig nem is volt ezzel gond, az Nvidia szépen skálázta lefelé eme két modult is, hogy kisebb, gazdaságosabban gyártható chipet kapjon, ám az igazán olcsó VGA-kra még ez is drágának bizonyult (arról nem is beszélve, hogy egyelőre egyik megoldás sem nyerte el a gamerek és tesztelők tetszését).
A legújabb modellnél emiatt egyszerűen kihagyták az RT és Tensor magokat, mondván a további karcsúsítás miatt amúgyis gyenge teljesítményre lettek volna képesek. Ez a huszárvágás vezetett a 6,6 milliárd tranzisztorból felépített, 284 mm2-es TU116-os chiphez, amely a GeForce GTX 1660 Ti-re került. A GTX-jelölés szándékos, ezzel kívánta jelezni az Nvidia, hogy itt bizony a régi kártyák szolgáltatásait kapod, csupán újabb, Turing alapokra helyezve.
A TU116-os GPU tehát 12 nm-en készült és leszámítva az RTX-ekben megtalálható két, extra modult, minden fejlesztést megkapott. Ilyen az integer és lebegőpontos műveletek konkurens végrehajtása, a jelentősen megnövelt gyorsítótár, illetve a Pascal GPU-hoz mérten 1,5×-es IPC gyorsítás (Instructions Per Cycle), a gazdaságosabb fogyasztás, a jobb memóriakezelés és minden egyéb architektúrális fejlesztés. A végeredmény egy 1536 CUDA shaderből, 96 textúrázóból és 48 ROP egységből felépülő videokártya, amely akár 40 százalékkal erősebb, mint elődje, a GTX 1060. Igen, itt már az Nvidia is a GTX 1060-hoz hasonlítja az új jövevényt, sőt, azt is tudni lehet, hogy a GTX 1660 Ti megjelenésével a 6 GB-os GTX 1060-ak szépen lassan el fognak tűnni a polcokról.
De nem csak a GPU, a memóriaalrendszer is fejlődött. Ahogy nagyobb testvérénél, az RTX 2060-nál, úgy itt is 192 bites csatornán kapcsolódó, 6 GB-nyi GDDR6 VRAM-ot használhatnak a játékok, a különbség csupán annyi, hogy az effektív órajel 14 ezer helyett 12 ezer MHz.
A GTX 1660 Ti kártyák nem nagyobbak, mint a régebbi GTX 1060-ak, kiegészítő tápcsatlakozóból pedig egy 1×8-as elegendő a 120 W TDP-s kártyához. A GPU természetesen minden extra portot és funkciót támogat, így a VirtualLinket is (a kártya Type-C csatlakozóját), azonban ez várhatóan nem mindegyik modellen lesz megtalálható.
A színfalak mögött
A mérések előtt még néhány fontos információt is szeretnénk megosztani veletek. Sikerült néhány igazán érdekes és fontos részletet is kiszednünk az Nvidia embereiből a GTX 1660 Ti-t illetően. Például azt, hogy a gyári tuning abszolút megengedett a kártyagyártók számára, sőt, a manuális, scanneres órajelhúzás is elérhető, azonban csak egyféle GPU-verzió készül, nem lesz szimpla és jobban tuningolható "A" jelzésű. A jövőt tekintve igen hasznos részlet, hogy a GTX 1660 Ti-n dolgozó TU116 egy teljes microarchitektúrával dolgozó chip, vagyis nincsen benne letiltott shader modul. Ez azt jelenti, hogy ezekre az alapokra csak gyengébb, olcsóbb kártyák épülhetnek. Ha mégis lesz a GTX 1660 Ti és az RTX 2060 között új kártya, az vagy az RTX-es TU106-ra, vagy egy új tervezésű chipre fog épülni.
MSI GeForce GTX 1660 Ti Gaming X 6G
A megjelenés, sőt, a bejelentés előtt bőven időben küldte az MSI a GTX 1660 Ti videokártyát, amely a Gaming X családba tartozik. A normál hosszúságú (24,7 cm), egyetlen, 8-tűs kiegészítő tápcsatlakozóval szerelt kártya természetesen egyedi hűtést is kapott. A Twin Frozr VII-es felépítmény két ventilátorral és fém hátlappal operál. A Fan-Stop félpasszív ventilátorvezérlés ezúttal is meglepően agresszív, egészen sokáig vár, mire megforgatja a lapátokat. Ennek ellenére a kártya nem fagyott le egyszer sem, nem melegedett extrém hőfokokra, amikor pedig végül bekapcsoltak a ventilátorok, nem zúgott zavaróan a hűtés.
A power limit nem kimondottan magas, csupán 8 százalékot enged, és a szerénység vezérelte a mérnökök kezét a gyári tuning adagolása során is. A referenciaérték szerint 1500-1770 MHz-en dolgozó TU116-os GPU az MSI kártyáján 1800 MHz-ig pörög fel Boost módban, ami nagyon kevés extra teljesítménynek számít. Az effektív 12 GHz-en üzemelő videomemóriát érintetlenül hagyta az MSI, ezért ha ennél többet szeretnél, mindenképpen a Afterburner programra kell hagyatkoznod. A világítás sem maradhatott le, a kártya élén látható MSI logó, illetve a ventilátorok körüli csíkok fénye, színe és effektjei programozhatók.
Olcsósított GTX 1070
Az MSI kártyája mellé végleges, WHQL driver is érkezett már a megjelenés előtt, ami jól mutatja, hogy itt bizony nem paper launchról, hanem azonnali piacra lépésről van szó. Ez jó hír, ráadásul minden Nvidia partner elkészítette saját variációját GTX 1660 Ti-re, így a kínálat is kellőképpen széles lesz. A mérések során nem is akadt gondunk a kártyával, de nagyon kíváncsiak voltunk rá, hogy mire is képes valójában egy népkártyának szánt VGA 2019. elején.
A GeForce GTX 1660 Ti kiválóan vette az akadályokat, kompatibilitási gondunk egyik játéknál sem adódott. Full HD felbontás mellett minden játék bőven 60 fps felett teljesített, beleértve a problémásabb címeket is. A következő felbontási lépcső a 4K volt, bár itt inkább csak arra voltunk kíváncsiak, mennyire rogy térdre a kártya - abban már az RTX 2060-nál sem bíztunk, hogy stabilan jó sebességgel futtatja majd az újabb címeket ultra HD-ben.
A mérési eredmények fényében már csupán egy kérdés maradt: jó kártya-e a GTX 1660 Ti? Ehhez ugyebár a teljesítmény mellett az ár a másik fontos tényező, ami az Nvidia szerint 279 USD. Sajnos ez nem azt jelenti, hogy itthon 80 ezer forint alatt nyitnak a GTX 1660 Ti-k, az MSI például 116 805 forintot adott meg ajánlott fogyasztói árnak, ami köszönőviszonyban sincsen az Nvidia árával. Ez az RTX 2060-nál is így volt, ráadásul ott már láthattuk, hogy a hetek múlásával csak apró lépésekben szelídült az ár. Vagyis az várható ezúttal is, hogy a 100 ezer forintos határt még jó darabig nem szakítják át a GTX 1660 Ti-k lefelé, vagy ha mégis, az csak egy-egy, kétes forrásból származó, akciós, szimpla felszereltségű modell lesz.
Így pedig vetélytársnak marad a GTX 1060 6 GB, a GTX 1070, az RTX 2060, a Radeon RX Vega 56 és talán az RX 580 8 GB. A GeForce GTX 1060 6 GB és a Radeon RX 580 8 GB jelentősen olcsóbbak, 70-80 ezer forint körül beszerezhetők, cserébe valóban sokkal lassabbak is az új jövevénynél. Az igazán érdekes összehasonlítás a GTX 1070 vs. GTX 1660 Ti, ahol nagyjából egyenrangú a két kártya. A GTX 1660 Ti előnye a modernebb GPU, a gyorsabb memóriarendszer és fejlettebb szolgáltatások, a GTX 1070-en viszont 8 GB VRAM van és régóta kapható, így ára barátságos kéne, hogy legyen. A hatalomátvétel igazán örvendetes hír akkor lenne, ha a GTX 1660 Ti valóban 100 ezer forint alatt jelent volna meg, így viszont 120 ezer forint körül akár már 1-2 GTX 1070-et is találsz a boltok polcain. Persze ezek szépen kopnak ki a piacról, így végül úgyis csak a GTX 1660 Ti marad, mindenesetre adott teljesítmény mellett mellbevágóan barátságos árcsökkentésről így nem beszélhetünk.
A Radeon RX Vega 56-ot kizárhatjuk őrült hazai árazása és magas fogyasztása miatt, azonban a GTX 1660 Ti-nek van egy igazi mumusa, ez pedig a GeForce RTX 2060. Ez a kártya ma már beszerezhető 120-130 ezer forint környékén, vagyis alig drágább, cserébe érezhetően erősebb a GPU, gyorsabb a memória és megkapod az RT és Tensor modulokat is (hogy ez mennyire hasznos a jelenlegi gyér támogatottság mellett, az más kérdés).
Verdikt
A GeForce GTX 1660 Ti full HD monitorhoz ideális választás: érezhetően gyorsabb, mint a GTX 1060 6 GB, olyannyira, hogy a későbbiekben megjelenő játékokhoz is van benne akkora tartalék, hogy ne kelljen Ultra részletességről visszaváltanod. Ugyanakkor még mindig nem mondhatjuk nyugodt szívvel, hogy elkészült a GTX 1060 6 GB utódja, ugyanis 25-30 ezer forinttal drágább annál (legalábbis ez az MSI modell).
A GTX 1070 ellenében jobb vétel, ez nem is vitás, de egy másik gond is van az új jövevénnyel, amit RTX 2060-nak hívnak. Merthogy amennyiben WQHD felbontásban, 60-70 fps-nél nagyobb sebességben, vagy hosszú távon valósidejű ray-tracingben gondolkozol és a DLSS élsimításnak is adnál majd egy esélyt, akkor az RTX 2060 jobb választás. Egyszerűen nem annyival drágább, mint amennyivel gyorsabb a GTX 1660 Ti-hez képest, márpedig egy ilyen videokártya hosszútávú beruházás, és ebben a tekintetben az RTX 2060 bizony jobb döntés - még akkor is, ha ezt a modellt is erősen túlárazottnak tartjuk tudását, teljesítményét és külföldi árazását tekintve (349 USD - kb. 97 ezer forint). Azt sajnos nem tudjuk megjósolni, mi lesz a GTX 1660 Ti jövője árazásban, de hamarosan érkeznek a kisebb GTX 16-os modellek, így egyelőre nem biztos, hogy lesz helye a 1660 Ti-nek az árlista alsóbb régióiban.