Sokan elvéreztek már a CPU-hűtők piacán, netán beálltak egy olyan tömeggyártási működésre, ami a hőcsövek századmilliméter pontos tervezése helyett az RGB-fények tündöklésére koncentrál. Mások áthelyezték a hangsúlyt a folyadékhűtéses AiO-rendszerekre, a processzorok fogyasztása úgyis folyton növekszik, más lehetőség nincs a hőfokok kordában tartására.
A Noctua mérnökei biztosan rendszeresen kitekintenek az iparágra, és megnézik, ki hol tart. De láthatóan kevés dolog térítheti le őket a kitaposott útról; nem követni akarják a többieket, hanem formálni, alakítani és vezetni a PC-hűtők kategóriáját. Nincs könnyebb út, nincsenek bárki számára elérhető OEM-beszállítók, minden egyes csavart, hajlítást, metszetet az osztrák csapat tervez. Az NH-D15 G2 egy remekmű, ez vitathatatlan állítás, de tényleg megér ennyit? Nos, ez itt nem egy hardver, ez egy befektetés.
Uralkodásra termett
Léteznek olyan felhasználók, akik nem kedvelik a gyártót az arculatot meghatározó színek és RGB-mentesség miatt, és ezzel nincs is semmi baj, de aki egyszer mégis megtapasztalja, milyen is egy Noctua-hűtött PC, az onnantól ragaszkodni fog a bézs tornyokhoz és ventilátorokhoz. Amit ugyanis a kifizetett összegért kapsz, az maga a megtestesült műszaki csúcskategória és gyártói odafigyelés. Rengeteg drága termékkel találkozni, amiknél a kicsomagolás unalmas és semmilyen, amit viszont a Noctua kínál, az maga a Kánaán. Rengeteg kiegészítő, segédszerelék és igényes útmutató, amit aztán külön dobozolva követ az óriási hűtőborda. Elvársz valamit, és lám, megkapod - sajnos ez ma már egyre ritkább jelenség.
Az új, itt-ott finomhangolt hűtőnél is fontos elem a felhasználói tudás kibővítése, a dobozon látható rövid leírással érdemes kezdened, majd a weboldalon folytatnod a hűtőtechnológiai gyorstalpalót. A szerelést akár 1-2 órányi olvasgatás is kísérheti, a hűtőhöz kapcsolt műszaki leírások egészen elképesztő részletességgel és szakmai színvonalon magyarázzák, miként működik a beüzemelés előtt álló tömb. Rögtön kiderül, hogy a G2-ből háromféle verzió készül, a hagyományos konvexitású talp mellé egy kevésbé és egy erősebben domborított változatot is készítettek, melyeket HBC és LBC típusjelzéssel különböztetnek meg. A processzorok eltérő fémkupakjaihoz alakított talpakra ajánlott odafigyelned, LGA1700-nál a HBC lesz a választottad, míg AMD AM5 esetén az LBC verzió jelent tökéletes érintkezést. Utóbbi platformhoz a gyártó ún. "offset" lefogatót kínál, amivel a Ryzenekben lévő CCD-lapkák elhelyezéséhez illeszthető a hőcsöves talp. Ha viszont a foglalattól hajló Intel CPU-k egyikével rendelkezel, akkor speciális alátétekkel enyhítheted a deformációt.
Ennél egyszerűbb nem lehet
A SecuFirm2+ rögzítési rendszer nem mai, első generációs találmány, többféle foglalatra egyszerűen és gyorsan felhelyezhető, csupán néha igényel némi extra alaplapi szerelést. Tesztünkhöz a normál kiadást vetettük be, és emiatt egy AM5-ös rendszert választottunk, méghozzá a köztudottan magas hőfokokkal üzemelő Ryzen 7 7700X-szel.
Lehet vakon dolgozni, de első noctuás találkozás esetén ajánlott követni a szerelési segédletet, mert a 7 mm-rel eltolható rögzítési pontoknál szükséges az odafigyelés. Az útmutató pasztázási tippek mellett egy átlátszó műanyagra hívja fel a figyelmet, ami kifejezetten AM5-re készült, és megelőzi a hővezető anyag fémsapkán túli elfolyását. Az NT-H2 hővezető anyag szintén egy továbbfejlesztés eredménye, mennyisége többszöri felhasználáshoz elegendő, továbbá külön tisztítókendő jár mellé, hogy a felületeken semmilyen maradvány ne gátolhassa a tökéletes hőcserét.
A dobozban található igényes torx-csavarhúzó is új, és a két lefogató csavar feje is változott az előző szériához képest. Ennek köszönhetően egyenletesebb erőkifejtéssel rögzíthető a torony az alaplapra. Ijesztő lehet a méret miatt a D15 G2, a szerelés közben azonban nem érzed, hogy mekkora tömeggel dolgozol, a ventilátorok kipattintása után gyorsan rögzíthető a hűtő.
A légkavarók is szintet léptek: szűkebb lett a lapátok és a keret közti távolság, javult a zajkibocsátáshoz mért légszállítási érték és légnyomás, a vezérlés viszont a megszokott módon lehet direkt vagy megosztott.
Évtizedes életgörbe
A SecuFirm2+ nemcsak pillanatnyi kompatibilitást biztosít, hanem egy jövőbiztos fejlesztés, amihez új generációs platformmal egyidőben érkezhet kiegészítő szerelék vagy épp csak egy pipa a támogatási listán. Az új LGA1851-es platform is így járt, és bátran állítható, hogy jó eséllyel az AM5 utáni tokozásra is felkészítik az NH-D15 G2-t. Így nézve az árcédulát érthetővé válik a Noctua törekvése a minőségre, miközben a megfelelő hűtési teljesítmény sem marad el. Az AMD Ryzen 7 7700X terhelés alatti 85 Celsius fokos maximuma remek érték, és teret ad a PBO használatára, aminél szintén nem lépett életbe CPU oldali fojtás (throttling).
Egyedül a ventilátorok maximális zaja lepett meg minket, ami egy picit magasabb a kelleténél, de erre ott a kábeles elosztás vagy a szoftveres paraméterezés. Van nála olcsóbb? Igen, van. Nincs viszont radiátor és kétes megbízhatóságú, blokkba integrált pumpa, cserébe a hőcsöves léghűtés technológiai maximumát kapod; ennél jelenleg nincs feljebb.