Még mindig nem a csúcskategória, de a specifikációk alapján a MAG-sorozat épp az ellenkezőjét érezteti veled: megfelelő alapok, széles körű tudás és változatos tuninglehetőségek. Kezdünk túlzásokba esni? Cseppet sem, inkább csak arról van szó, hogy a csúcskiadású alaplapokért lehet vágyakozni, álmodozni a birtoklásukról, de a józan ész jelen esetben is működik és érdemes követni.
Az MSI Tomahawk család friss fejlesztésű Intel Z890-es verziójának kipróbálása során a kellemes meglepetésekből a tesztidőszak végére elismerő bólintások lettek, nehezen indokolható bármi más, ami magasabb összeget tartalmazó árcédulával található meg a boltok polcain. Hasonló a helyzet az AMD X870 lapkakészletre épülő típussal, ami ugyan nem a platform maximális PCIe 5.0 képességeit hordozza magán, mégis bőven elegendő, és akár a házon belüli inteles ajánlat ellenében is megfelelő (vagy akár jobb!) alternatíva.
Praktikus dizájn, okos fejlesztések
Ha emlékszel, a Z890-es lapnál picit furcsállottuk a processzor tápellátásához kialakított kettős tápcsatlakozók elhelyezését. A szokatlan elhelyezéssel felszámoltak az AMD-s variánsnál, a két 8-tűs csatolóhely visszakerült az óriási méretű VRM-borda közvetlen közelébe, emiatt pedig kitisztult és kényelmesebben szerelhetővé vált a RAM-foglalatok feletti rész. Apróság, de a PC-építés folyamatát lerövidítheti a megszokott elrendezés, ebben pedig innentől elég jó az X870-es Tomahawk.
Sokszor kiemeljük, és most is megtesszük, hogy a Debug LED kódsor áldás, pláne egy olyan platformnál, ami épp új processzorgenerációt fogad, és egyébként DDR5-sebességben is igyekszik feszegetni a határokat. Járt nálunk olyan AMD-lap, ahol a hibakeresésnél jól jött volna a kijelző, ám azonos árszinten (sőt, picit drágábban) nem viselte magán ezt a funkciót. Mint ahogy az alaplapi nyomtatott áramkör összetettsége sem mindenhol olyan szintű, mint amit az MSI mérnökei itt összehoztak. A nyolc rétegből préselt alap érzetre masszívabb, és minden bizonnyal a jeltovábbítások terén is megbízhatóbb hosszú távon a kevesebb réteget alkalmazó típusokhoz képest. Biztató, ráadásul erre épül fel a 14+2+1 elosztású tápvezérlés, ami a Ryzen processzorok teljesítményfelvételi adatait ismerve bőségesen elegendőnek számít.
Érdekes, hogy az inteles testvérmodellhez hasonlóan a tervezés során extra 8-tűs PCIe tápcsatlakozásra is gondoltak, amire most még nem, de a jövőben szükség lehet a nagy áramigénnyel érkező PCIe 5.0-s videokártyák érkezésével. Nem számít elterjedtnek, ezért lehet, egyfajta túlbiztosítás a mérnökök részéről, de mindenképp piros pontot érdemel. Mint ahogy a kategóriában elvárt módon sikerült kialakítani az M.2 SSD-k bővítőhelyeit, melyek mindegyikét alumínium borda fedi, a szerelhetőség kevésbé hozzáértők számára is kézenfekvő. Az X870 lapkakészletnek köszönhetően a felső két slot PCIe 5.0 sebességre képes, és közvetlenül a CPU-hoz kapcsolódik, míg az alsó helyek a lapkakészlet PCIe 4.0-s tudásának megfelelő módon működnek. Itt van lényeges különbség az X870 és X870E között, utóbbi esetében az 5.0-s szabvány támogatása több PCIe-sávon valósul meg.
Fontos megemlíteni az alaplap RAM-kezelését, ami egészen széles skálán mozog, de azért nem árt figyelembe venned pár gyártói javaslatot. A sebesség elméletileg 8400 MT/s-en tetőzik, de természetesen efölött is próbálkozhatsz, ha érted a BIOS memóriabeállításokra vonatkozó nyelvezetét. A jó hír, hogy a Ryzeneket egy ponton túl nem hajtja tovább a plafonig emelt RAM-sebesség, viszont erősen ajánlott olyan modult választanod, ami EXPO-profilokkal rendelkezik. Az elsősorban a legújabb Intel processzorokhoz passzoló CUDIMM memóriák támogatása sem lehetetlen, ám ezen modulok kizárólag Bypass módban működnek, vagyis épp az újonnan bevezetett Clock Driver frekvenciaszabályzását nem fogod kihasználni (a jelenlegi 7000/8000/9000-es CPU-kal legalábbis nem). A sebesség ettől még elérhető, de ne lepődj meg, ha az alaplap elsőre nem képes bootolni, majd ezt követően manuális BIOS finomhangolásokkal kell bíbelődnöd.
Vezetékes és vezeték nélküli Kánaán
Ami az inteles oldalon Thunderbolt 4, az itt USB4, és a hátlapon rögtön két 40 Gb/s-os USB Type-C porttal kapod meg a szabvány elméleti maximumát. Csak arra figyelj, hogy ha a második M.2 bővítőhelyen is PCIe 5.0 SSD-t használsz, akkor az adatátvitel nem éri el az USB4 maximumát, a két vezérlés azonos sávszélességen osztozik. Viszonylag ritka ez a felállás, és még ekkor is ott van az egy szem 20 Gb/s-os Type-C port, ami egy külső tárhelynél még mindig brutális sebességi értékeket jelent.
Egyébként USB-portokból összesen tizenkettőt kapsz a hátlapon, ha ezt mind feltöltöd, jár tőlünk egy elismerő biccentés. Vélhetően hamarabb fogod kihasználni az 5 GbE Realtek LAN képességeit, vagy az integrált Wi-Fi 7 vezeték nélküli vezérlőt, bár ehhez az otthoni hálózat többi komponensét sem árt fejleszteni. A vételt erősítő antenna természetesen a dobozban lapul, mint ahogy az M.2 SSD-foglalatok szerelékei, a LED-vezérléshez és LCD-kijelzőkhöz használható kábelek és a drivereket tartalmazó pendrive sem maradhatott ki a csomagból.
Mindent a sebességnövelésért
A Z890-es modellnél tapasztalt gördülékeny indulást élhettünk meg ennél az AMD-s kiadásnál is, hiába a viszonylag friss Ryzen 7 9800X3D - a lap bootolása, majd az ezt követő BIOS-frissítés problémamentesen ment végbe. Ahogy azt a hírekből tudhatod, az MSI sem tétlenkedett, és folyamatos verziófrissítésekkel teszi elérhetővé a Ryzeneket gyorsító firmware-hangolásokat, esetünkben az X3D processzorok gaming teljesítményét javító turbó módot, vagy a teljes Granite Ridge családra vonatkozó késleltetést csökkentő mikrokód-javítást.
A tesztlaborunkban vendégeskedő Kingston Fury Beast DDR5-6000-es modulokkal a tesztágy első csettintésre indult, és a később átszerelt DDR5-8000 MT/s RAM-ok sem kottyantak meg a lapnak. Megszokott reboot, profilbetöltés, és újraindulást követően minden várt érték aktiválódott. Miért emeljük ki ezt ennyiszer? Aki ún. "early adopterként" teszi le a voksát valamelyik új platform mellett, pontosan tudja, hogy még hónapokkal később sem fenékig tejfel a PC-s élet, üdítő megélni, hogy egy-egy típusnál a tortúra szinte nem is létezik, vagy csak nagyon minimális.
Árban is erős, de nem úgy
Az épphogy 140 ezer forint alá becsúszó árcédula elsőre sok, de ha megnézed az AMD-s kínálatot, akkor valójában nehéz belekötni. Tény, hogy találsz olcsóbb X870-es alaplapot, de elég, ha csak az olcsóbb alternatívák képeire kattintasz, és rögtön láthatod az alacsonyabb árból fakadó hiányos tudáskészletet. A MAG X870 Tomahawk WiFi sem tökéletes és bizonyos limitációit az "E" lapkakészlettel lehetne kiküszöbölni, de az így keletkező árnövekményt inkább egyéb komponensnek megvételéhez ajánlott megspórolni.
Egy nyolcmagos Ryzennel és EXPO-memóriákkal tökéletes gépet építhetsz rá, amit nemcsak BIOS-ból, hanem az MSI Center segédprogramból is vezérelhetsz, akár AI-alapú funkciók bevonásával. Nem ezekkel nyílik meg az igazi, mesterséges intelligenciás jövő, de itt-ott hasznos lehet egyik-másik programelem. Ahogy azt elmondtuk a Z890-es lapnál is, az MSI Centerre ráférne egy ráncfelvarrás, amivel a program megfelelőbb lehetne az egyébként igen komoly hardveres tudáshoz, tervezéshez és MSI-recepthez.