Bevallottan nem a forradalmi újítás volt a fő cél az új, 2020-as Legion gamernotebook megalkotásakor, de ez nem is feltétlenül baj, ugyanis az új modellben már majdnem minden benne van, amire szükséged lehet az önfeledt játékhoz. Mit is jelent ez? Hát természetesen egy minél erősebb grafikus chipet, valamint egy olyan mobil CPU-t, ami képes ezt maximálisan ki is szolgálni.
Ehhez jönnek a további, nem elhanyagolandó kiegészítések, mint például a sebes SSD, a gyors kijelző, a jó billentyűzet és a sok-sok port - csak hogy néhányat említsünk. Ahogy azonban az a Lenovo felméréséből is egyértelműen kiderült, egy gamernotebooknak nem csupán játékban kell helyt állnia, munkában, iskolában is hoznia kell a maximumot, ugyanis a vásárlók javarésze a kikapcsolódás mellett tanulásra, munkára is beveti gépét.
Bevált recept
Idősebb testvéreihez hasonlóan masszív és egyedi külsőt kapott az új Legion 5 gamernotebook is, amelynek egyedi vonása, hogy a zsanér a gépház szélétől kb. 2-3 cm-rel beljebb található. A portok is szinte mind hátulra kerültek, ami akkor előnyös, ha asztalon használod, így a kábelek szinte teljesen rejtve maradnak. A fedlap teljesen fekete és jól mutat, a Legion logó pedig nem tolakodó, de az 5i modell esetében még éppen nem világít az "Y" jel, ami azért egy kicsit lelombozó. Szerencsére kétoldalra is jutott port, méghozzá egy-egy USB Type-A, ami például egérhez ideális, illetve itt találod a headset jackjét is. A gép méretre és tömegre is teljesen átlagos, semmiképpen sem beszélhetünk ultrabookról, de a 3 kg-tól is messze délre van a Legion 5i tömege.
A 15,6 colos, 144 Hz-es IPS-kijelző átlagos fényerővel rendelkezik, színei szépek, betekintési szögeivel nem lesz problémád. A szimpla, nagyméretű touchpad feletti, 4-zónás háttérvilágítású billentyűzet nem rossz, de gamerkéznek kissé lapos lehet, továbbá akad néhány osztott gomb és sajnos ujjlenyomat-olvasó sincsen. Ez még nem az iCUE-világítással felszerelt, Corsair billentyűzet, és játék során azt is be kellett látnunk, hogy sajnos az ígéretekkel ellentétben a TrueStrike technológia azért nem ér fel a mechanikus tasztatúrákhoz. Ugyanakkor kellőképpen halk és nagyon gyorsan kapcsol minden gomb és a kezünk, ujjaink sem fájdultak bele néhány óra játék után.
Odabent egy új, 10. generációs Intel Core i7 CPU és egy GTX 1660 Ti grafikus chip gondoskodnak a játékok zavartalan futtatásáról. Ez a kombináció még 2020-ban is elegendő az önfeledt játékhoz, bár a fix 60 fps-es teljesítményhez magas részletesség mellett olykor már kevés a GTX 1660 Ti, ellenben kompetitív címeket 100 fps felett képes repíteni. Ehhez 16 GB RAM és egy 512 GB-os NVMe SSD tartozik, amelyet kiegészít még egy 1 TB-os HDD is, nehogy kifussál a tárhelyből. A RAM ideális méretű és sebességű, azonban a mérések során kiderült, hogy az SSD csak középkategóriás tempóra képes, ami azért egy ilyen drága gépnél fájdalmas felismerés. A hálózatos résznél minden a legnagyobb rendben van, a gigabites LAN még ma is fontos, és a Wi-Fi 6-ról sem kell lemondanod. Az audio rész már nem muzsikál ennyire jól: hiába a hangzatos elnevezések és a gamer külső, a basszus épphogy megvan és a hangerő sem passzíroz a székbe, ezért ajánlott egy gamer füles beszerzése játékhoz.
Jól sikerült, de nincs ingyen
A Lenovo Legion-széria fő vonzereje, hogy játék mellett munkához is ideális mind megjelenését, mind felépítését tekintve. Ez nincs másképp ezúttal sem, mindössze a belső frissült a kötelező evolúciós fejlesztésekkel.
A Legion egyedi, eltolt zsanéros megoldása és a portok jelentős részének hátra sorolása nekünk tetszett, igazán jó munkát végeztek a dizájnerek. A kijelző gamer géphez mérten gyors és a képével sem volt gondunk, de azért itt szemet gyönyörködtető HDR-látványt nem fogsz kapni és szabadban, tűző napon se használd a gépet, mert ahhoz nincs meg a kellő fényereje.
Fontos újdonság a ColdFront 2.0 hűtés, ami ennél a Legion 5i gépnél is nagyon jól vizsgázott, de fontos, hogy tudd, ez még nem a teljes értékű megoldás. A P-verziónál nagyobb a hűtőfelület, a nagyobb modelleknél pedig gőzkamrával (vapor chamber) is megtámogatták a rendszert. Ettől függetlenül ennél a konfigurációnál sem kell üvöltő hűtéstől tartanod: teljes terhelés (értsd: játék) mellett szélzaj mindenképpen lesz, sőt, ezt tisztán lehet is hallani, azonban egy, a nyári melegben küszködő PS4-nél mérföldekkel csendesebb, ami pedig még fontosabb, hogy sem az SSD, sem a CPU-GPU páros esetében nem találkoztunk fájdalmas thermal throttling jelenséggel (melegedés hatására csökkenő teljesítmény).
A Q-Control 3.0-t is kipróbáltuk, ami arra hivatott, hogy egy gombnyomással alul-, vagy túlpörgesse a gépet. A lassítás nyilván csendes üzemmel jár (undervoltage) és jól is működött. A Turbo üzemmódnál azért azt reméltük, a játékok alatt legalább 10% körüli gyorsulást fogunk tapasztalni, de sajnos ilyen mértékű, stabilan mérhető javulást a sebességben nem vettünk észre.
A GTX 1660 Ti GPU ma még elegendően erős, de a stabil 60 fps nem minden játék alatt garantált a full HD kijelzőn (lásd például Borderlands 3). Az SSD sajnálatosan lassú, pontosabban csak középkategóriás tempót nyújt, a billentyűzet kissé lapos és a biometrikus azonosítás, valamint a Type-C PD-töltés is hasznos kiegészítés lett volna. A vékonyka hangzás sem éppen jó tulajdonság, viszont a gyorstöltés nagyon jól működik.
Az új Legion 5i-vel egyáltalán nem nyúlsz félre, ez a gép nem fog cserben hagyni játék és munka közben sem, viszont árazásánál szédítően vastagon fogott a toll - reméljük, ez idővel mérséklődik.