Irigylésre méltó a PlayStation 5 hipergyors tempót kínáló adattárolója, de ez ma már PC-n is elérhető - persze egyelőre prémium áron. A Corsair MP600-as szériájának belépő modellje az abszolút legjobb és legújabb SSD-knél szerényebb, csupán 5 GB/s-ot kínál, cserébe ára is barátságosabb valamivel, de a spórolás nem fájdalommentes.
Kapacitás vs. élettartam
Már 2020-ban megjelentek az első PCIe 4.0 x4-es Solid State Drive-ok, ám a Corsair MP600 Core SSD-je másképp hozza el a generációváltást:
olcsóbban.
A trükköt sem rejti véka alá a Corsair, ám a doboz feliratai és a termék weboldala igyekeznek elhitetni velünk, hogy mindez nem jár fájdalmas kompromisszumokkal. És hogy mindezt nyomatékosítsa, egy méretes hűtőbe csomagolta a picike NYÁK-lapot a Corsair.
Az MP600-as család legolcsóbb tagja, a Core tehát nem szakít a PCIe 4.0 szabványú interfésszel, sőt, még a 4-vonalas csatlakozás is adott, azonban az eddig használt TLC NAND flash chipeket felváltotta a QLC. Ez óriási váltás, itt már 4 bit/cella adatsűrűségről beszélhetünk, ami a kapacitást tekintve roppant jó hír.
Ezt mutatja az is, hogy a legkisebb modell is 1 TB-os, a középmezőnyben a 2 TB-os példányt találjuk (ez tesztünk alanya is egyben), míg a csúcs 4 TB kapacitást kínál. A QLC a kapacitásra nézve komoly előrelépés, pláne az itt használt, 96-rétegű 3D NAND chipek esetében, amelyből 4 darab került az M.2 2280-as NYÁK-lapra. Ugyanakkor a QLC óriási hátránya, hogy lassabb, mint a TLC-s chipek, mégpedig írás során, és ha ez még nem lenne elég, strapabírás tekintetében is határozottan gyengébben teljesít.
A Corsair a sebesség javítása érdekében igyekezett mindent megtenni. Míg olvasásnál az akár 5 GByte/s-et is elérheti az MP600 Core, addig írásban különösen az 1 TB-os modell nagyon rosszul teljesít. Itt 2 GB alá is beesik a tempó, aminél egy PCIe 3.0 x4-es SSD is képes sokkal jobban teljesíteni. Ugyanakkor a 2 TB-os, 8-csatornás szervezésű modellnél már nem ennyire fájdalmas a QLC hátránya, itt akár a 3,7 GB/s is összejöhet szekvenciálisan. És hogy tartós terhelés során ne essen be időről-időre a teljesítmény, a Corsair két trükköt is bevetett.
Az egyik a Phison PS5016-E16 vezérlőchiphez kapcsolt 1 GB-nyi LPDDR4 memória, amely a kisebb fájlok kezelésében jeleskedik. A másik trükk a dinamikus p-SLC cache, vagyis speciális gyorsítótár, amely a QLC NAND chip tárterületéből csíp le, azonban a cellákat SLC-módban kezeli, ezáltal a sebesség is sokat javul.
Mindkét trükk jól ismert és már bizonyított, együtt pedig akár a QLC gyengeségeit is képesek lehetnek ellensúlyozni. A Phison vezérlőnél csupán egyetlen előnytelen tulajdonságra hívnánk fel a figyelmet, ez pedig a fogyasztás: sajnos a 28 nm-en gyártott chip terhelés során viszonylag sokat fogyaszt, így az MP600 Core 2 TB maximálisan közel a 7 Wattot is elérheti, ami soknak számít.
Mindezt robosztus hűtésbe csomagolta a Corsair. Az alumínium borda kétoldalas, de a tervezők ügyeltek arra, hogy még véletlenül se akadjon bele például a VGA kártyádba, ha az alaplapon éppen ott van a PCIe x16 kártyahely mellett az M.2 foglalat. Sajnos közelebbi vizsgálatunkkor kiderült, hogy a hátlapi borda az ott található két NAND chiphez közvetlenül nem érintkezik, de ettől függetlenül is az egyik legjobb hűtési teljesítményre számíthatsz, tesztünk során tartós terhelésnél is 53 Celsius fokon maradt az SSD hőmérséklete.
Jó egyensúly, kis bökkenő
Mielőtt a sebességre és értékelésre térnénk, foglalkozzunk kicsit az elefánttal a szobában. A QLC cella nem kimondottan strapabíró, amit jól mutat, hogy még a 2 TB-os kapacitású MP600 Core esetében is mindössze 450 TBW-vel számolhatsz (Total Bytes Written). Ez a TLC-s és egyéb NAND-chippel szerelt SSD-ktől messze elmarad, fele, negyede csupán, ami ijesztő.
Annyi jó hírünk azonban van, hogy a 450 TBW még aktív, mindennapos használat mellett is lazán kitart 15 évig, a Phison vezérlő pedig intelligensen figyeli a beégni készülő cellákat és automatikusan helyettesíti azokat a tartalék területről vett friss cellákkal. Az MP600 Core-t abszolút általános célra tervezték, ehhez pedig a QLC-technológia strapabírása esetünkben, a 2 TB-os modellnél bőven elegendő.
Szekvenciális méréseink során a gyártó által ígért tempót mind olvasásnál, mind írásnál megkaptuk, ám nagyobb, 64 GB-os fájlok olvasásánál ez az érték már csökkent. A Phison (és a kettős gyorsítótárazás) érdeme, hogy az IOPS értékek mindvégig magas szinten voltak, a PCIe 3.0 x4-es SSD-k között ilyen gyorsat egészen biztosan nem fogsz találni. Az Anvil mérési eredménye is kiváló eredményeket hozott, azonban a valós terhelést szimuláló méréseknél már nem volt szédítően magas az eredmény (PCMark 7: 6079 pont).
A többi, hasonló kapacitású, de drágább PCIe 4.0 x4-es, TLC NAND chipekkel szerelt modellekhez nem ér fel az MP600 Core, de azért az előző generációs modelleknél rendre gyorsabb. Ezzel az SSD-vel beléphetsz a PCIe 4.0-s SSD-k világába, sőt, néhány helyen még érezheted is, hogy bizony gyorsabb, mint elődei, de őrületesen nagy sebességkülönbséget egy előző generációs NVMe SSD-hez képest nem fogsz tapasztalni.
Ezt (no meg a 450 TBW-értéket) igyekszik ellensúlyozni a modell ára. A 2 TB-os kapacitásúért jelenleg 110 ezer forintot kérnek, ami
53,7 forint/GB értéket jelent.
Ez nem rossz, sőt, határozottan jobb, mint a gyorsabb, prémium modellek esetében. Ugyanakkor annyira nem is jó, hogy egyértelműen kijelentsük, a PCIe 3.0 x4-es drive-oknak befellegzett - legalábbis 2 TB-ig és alatta. Sőt, aki szeretne elérhető áron belekóstolni a PCIe 4.0-s száguldásba, annak erősen javasoljuk, hogy messzire kerülje el az 1 TB-os modellt: ez nem csupán gyenge írási tempót, de rosszabb IOPS-értékeket és felezett TBW strapabíróságot kínál.
Az MP600 Core-nak a 2 és 4 TB-os, megfizethető SSD-k világában van jó esélye a sikerre, ám ahhoz, hogy lelkesen ajánlani tudjuk, inkább a 45 forint/GB-os mutatóhoz kéne közelíteni.
Verdikt
Sajnos a QLC-technológiából eredő 450 TBW-s írási strapabíróság nem túl sok, de átlagos felhasználás mellett azért a 10-15 éves üzemidő könnyedén összejöhet, viszont miután ez az érték az 1 TB-os modellnél fele ennyi, azt nem tudjuk ilyen bátran ajánlani.
Vitán felül új generációs az MP600 Core 2 TB, amely gyorsabb, mint a PCIe 3.0-s SSD-k, ám a TLC-s modelleket nem képes beérni és megmutatni, milyen is a következő generációs SSD-tempó. Emiatt az 54 forint/GB-os mutatót is sokalljuk, lelkesen ajánlani inkább 45 forint/GB környékén tudnánk.