Ha közép-, vagy még inkább prémium kategóriás gamer billentyűzetet vadászol a szaküzletekben, egészen biztosan szembe találod majd magadat a Corsair modelljeivel. Prémium külső, vérbeli gamer dizájn, jó anyaghasználat és rengeteg LED. Persze ennek az ára is megvan, de nem feltétlenül több, mint a konkurensek esetében.
A K60-as modell azonban valami egészen más: miközben mindenben másolni próbálja a nagy testvéreket, ára barátságos maradt - legalábbis erre törekedett a gyártó.
Kapcsolók a felsőházból
A belépőszintű mechanikus gaming billentyűzeteknél egy valamivel nemigen fogsz találkozni: Cherry MX kapcsolókkal. Van itt mindenféle koppintás, egyedi megoldás és mecha-membrán hibrid, amiről azért nem csak pozitív kritikákat lehet olvasni. A Corsair nem akart ebbe a sorba beállni, helyette a 2020 elején bemutatott, vadonatúj Cherry MX Violet kapcsolókat vetette be. Ezek valódi mechanikus kapcsolók annak minden paraméterével, ám a német mérnökök addig ügyeskedtek, amíg sikerült olcsón előállítható mechanikát kreálni.
A Violet kapcsolók 2 mm-nél kapcsolnak, 45 g a lenyomásukhoz szükséges erő/súly és lineárisak, a hangjuk pedig semmiképp sem csendes, de azért a Cherry MX határozott kattanásától sem kell tartanod - valahol a kettő között, a Red környékén van a zajszint némi rugóhanggal kiegészítve.
Nem is nevezhetnénk gamer mechanikus kapcsolóknak, ha nem lenne bennük RGB világítás - a K60-nál adott a gombonkénti RGB világítás. Szintén egyértelmű az 1000 Hz-es mintavétel, a teljes anti-ghosting és az NKRO is. Még mindig nem a költségcsökkentésre jellemző, hogy a billentyűzet meglehetősen masszív, a nyitott elhelyezésű, nem keretezett gombok alatt alumínium felső borítás van, ami nagyon jól mutat.
Költségcsökkentési kísérletek
Azért nem nehéz észrevenni, hol próbált megspórolni egy kis pénzt a Corsair. A K60 RGB Pro ABS gombsapkái alacsonyak és egy kis holtjátékuk is van, ami egyeseket zavarhat. Szintén lemaradt az USB 2.0 pass-through csatlakozó és minden dedikált gombról le kell mondanod. Ez azt jelenti, hogy nincsen hangerőszabályzó henger, nincsenek külön multimédiavezérlő gombok és a profilokat, a világítást, vagy a Játék üzemmódot sem válthatod saját gombbal.
Nincsen csuklótámasz a dobozban, kevlárhatású WASD gombsapkákat sem kapsz és fedélzeti memória sincsen ebben a K60-ban, vagyis profilokat nem tudsz elmenteni a billentyűzetben. A kábel is teljesen szimpla, műanyag borítású és nem kimondottan vastag, viszont azért Fn gombbal a médiát alapszinten tudod vezérelni és sok hiányosságot ügyesen elfed a Corsair iCue szoftvere.
Verdikt
Mindenképpen becsülendő, amit a Cherry MX és a Corsair megpróbáltak tető alá hozni a Cherry MX Violet kapcsolókkal és a K60 RGB Pro billentyűzettel. Az új kapcsoló gyors és határozottan jobb, mint bármelyik másik mecha-membrános, vagy olcsó mechanikus utánzat. A K60 masszív, a világítás tökéletes és az iCue-nak köszönhetően sok-sok extra szoftveres funkciót is kapsz. Ugyanakkor az alacsony profilú ABS gombsapkák nem a legjobbak, az extra kapcsolók és a fedélzeti memória is hiányoznak.
Ezek még nem is számítanának akkora problémának, ám ebben a szegmensben az ár kritikusan fontos. Az USA-ban 89 dolláron debütáló K60 RGB Pro itthon 130 Euróért kerül a boltokba (közel 50 ezer forint), ami nagyon sok pénz: ennyiért jobban felszerelt, már jól ismert Cherry MX kapcsolós gamer billentyűzetek közül válogathatsz, sőt, sokkal olcsóbban is kapsz Red, Brown vagy akár Blue kapcsolós példányt hasonló felszereltséggel.