Az Nvidia továbbra is értékesítheti H20 típusú grafikus feldolgozóegységeit Kínában, miután vezérigazgatója, Jensen Huang Donald Trump floridai birtokán, Mar-a-Lagóban vendégeskedett, ahol részt vett egy exkluzív vacsorán - számolt be az eseményről NPR. A rendezvény, amelyen egy fő részvétele egymillió dollárba került, pénteken zajlott, és bár egyelőre nem világos, hogy Huang személyesen is beszélt-e Trumppal, a látogatást követően a korábban tervezett exporttilalmat állítólag törölték. A Fehér Ház nem kommentálta a döntést, de belső források szerint a korlátozások bevezetése napokon belül megtörtént volna. Az NPR szerint Huang a vacsorán hajlandóságot mutatott arra, hogy növelje az Nvidia befektetéseit amerikai AI adatközpontokba, épp akkor, amikor más technológiai óriások - mint a Microsoft - visszavonulót fújnak ezen a téren, és az új vámintézkedések miatt a beruházási költségek is emelkednek.
Az Egyesült Államok már korábban megtiltotta az Nvidia csúcskategóriás H100 chipjeinek Kínába történő exportját, attól tartva, hogy azok hozzájárulnak a kínai hadászati technológiai fejlesztésekhez és a tömeges megfigyeléshez - utóbbi nem alaptalan félelem, tekintve az ujgur kisebbség elleni elnyomó intézkedéseket. Mégis, a piaci érdekek gyakran felülírják az elveket, és mivel Kína az Nvidia egyik legnagyobb felvevőpiaca, a vállalat kompromisszumos megoldásként korlátozott teljesítményű chipek, például a H20 értékesítésére kapott engedélyt. A H20 fontosságát jól jelzi, hogy a The Information szerint kínai cégek 2025 első három hónapjában 16 milliárd dollár értékben vásároltak ezekből a chipekből, felkészülve az esetleges tiltásra. Ilyen szempontból a vacsorára kifizetett egymillió dollár igazán megtérülő befektetésnek tűnik.
Ahogyan Tim Cook az Apple élén, úgy Huang is óvatosan lavíroz a Kínával kapcsolatos kérdésekben. Az év elején csendben látogatást tett az országban, ahol hangsúlyozta: több mint másfél millió kínai fejlesztő használja az Nvidia CUDA nevű szoftvereszköztárát AI-tréninghez, és a vállalat több mint háromezer helyi startup céggel működik együtt. Huang szerint az Nvidia az elmúlt két évtizedben jelentős mértékben hozzájárult Kína technológiai modernizációjához, és büszkék arra, hogy részesei lehetnek ennek az ökoszisztémának.
Az exportkorlátozások hatása ugyanakkor kétélű kardnak bizonyul. Bár kétségtelenül akadályozhatják a kínai katonai fejlesztéseket, a helyi technológiai szektor alkalmazkodott, és képes egyre hatékonyabb modelleket létrehozni korlátozottabb erőforrásokból. Ennek jó példája a DeepSeek R1 AI modell, amelyet alig két hónap alatt, mindössze hatmillió dollárból fejlesztettek ki, és ehhez engedélyezett H800 chipeket használtak. A H20 chip különösen hatékony olyan feladatokhoz, mint az inferencia - vagyis az a következtetési képesség, amit az OpenAI o1 és a DeepSeek R1 modelljei is demonstráltak.
Hasonlóképp a Huawei is megtalálta a kiutat az amerikai szankciók szorításából. A cég 2020 után elvesztette hozzáférését a nyugati processzorokhoz és szoftverekhez, de tavaly bemutatta első olyan okostelefonját, amely saját fejlesztésű chipet és operációs rendszert használ - amit sokan nem hittek volna, hogy ilyen gyorsan sikerülhet. Nvidia esetében Huang látogatása talán rövid távon meghozta a várt eredményt, de kérdéses, hogy más technológiai vezetők is hasonló sikert érnek-e el, ha Mar-a-Lagóba zarándokolnak. Donald Trump adminisztrációja továbbra is bizalmatlan a techszektorral szemben, főként azért, mert úgy vélik, hogy ezek a cégek cenzúrázzák a konzervatív hangokat. A Meta például hamarosan versenyjogi eljárással néz szembe az FTC részéről, annak ellenére, hogy Mark Zuckerberg is próbálta már Trumppal szorosabbra fűzni kapcsolatát.
Végső soron ez az újabb fejlemény ismét rávilágít arra, mennyire könnyen befolyásolható lehet az amerikai kormányzat, ha megfelelő anyagi ösztönzést kap. Ha Kína valóban olyan veszélyes szereplő a globális politikában, akkor miért engedélyezik számára az AI chipek vásárlását? Talán az egyensúlyt az teremtheti meg, ha a chipeladásokból származó bevételek legalább részben ellensúlyozzák a kínai importtermékekre kivetett vámok okozta kereskedelmi deficitet.