14 000 MB/s - ez az a sebesség, amit ma a legmodernebb Solid State Drive-októl elvárhatsz, így pedig igen soványnak tűnik, hogy az XPG Gammix S60 mindössze 5 GB/s-ot hirdet. Ez azonban nem azt jelenti, hogy elavult adattárolót próbál vagány grafikával és piros hajú anime lánnyal eladni neked az Adata. A valóság az, hogy az S60 egy megfizethető, középkategóriás sebességet nyújtó, de még nem PCIe 5.0-s meghajtó, vagyis a korábbi, PCIe 4.0-n csatlakozik a rendszerhez. Hogy ez miért nem gond, azt is megmutatjuk tesztünkben, ahogy azt is, miért érdemes felvésni bevásárló listádra az S60-at.
Kipróbált alapok
Jó néhány SSD-gyártónak bevett szokása, hogy amikor létrehoz egy új terméket, annak képességeit a garantált paraméterei határozzák meg, nem pedig az, hogy éppen milyen chipekre épül. Pontosan ez a helyzet a 2024-ben piacra dobott, középkategóriás XPG Gammix S60-nal is, amelynek 1 TB kapacitású változatánál az Adata 5000 MB/s olvasási és 3200 MB/s írási tempót garantál szekvenciálisan. Ez az érték a középkategóriás PCIe 4.0-s modellek világába repíti, vagyis nem belépőszintű, 1800-3000 MB/s-ról van szó, de nem is a PCIe 4.0-n elérhető 7000-7300 MB/s-ról.
A piros dobozon egy külön plecsni is hirdeti, hogy DIY komponensről van szó, ami persze egy 22x80 mm-es NYÁK-lap esetében nem lehet túlságosan bonyolult. Esetünkben arról van szó, hogy a nagyjából 1 mm vastagságú fém hűtőlapot ("hűtőbordát") házilag kell felragasztanod - már persze csak akkor, ha mindenképpen igényt tartasz rá. Merthogy a legtöbb alaplap esetében már az M.2-es SSD-k hűtését is megoldja az alaplap-gyártó, sőt, a hőpadot is előre felragasztják. Viszont notebookba szerelésnél érdemes felragasztani ezt, a hűtésre nagy szüksége van főként a vezérlőchipnek. Miután a ragasztós felületű hőpad ez esetben is gyárilag megtalálható a hűtőlapon, ez a művelet nem tart tovább 5 másodpercnél.
A háromféle kapacitásban, 512 GB, 1 TB és 2 TB hazánkban is elérhető XPG Gammix S60 1 TB-os változata érkezett meg tesztlaborunkba. Internetes SSD-adatbázisokban utánajárva rögtön kiderült, hogy hozzánk nem az első generációs példányok közül jutott, ugyanis a hónapok folyamán más és más vezérlővel, illetve 3D NAND TLC flash chipekkel szerelték ezt a típust. Előbbi kezdetben Phison E21T volt, ám hozzánk már Silicon Motion SM2269XT vezérlőchippel érkezett az SSD, a NAND flash chipeket pedig a Micron szállította (a másik változaton SK Hynixok találhatók). Utóbbi esetében nem egyszerű a nyomozás, ugyanis a gyártó egységesen ADATA feliratot szitáz minden NAND chipre, viszont a vezérlőt alapértelmezetten nem fedi hűtőborda.
Középkategóriás SSD lévén nem meglepő, hogy dedikált DRAM-mal nem tud gazdálkodni a vezérlő, a gyorsítótárazást a megszokott költségkímélő módon oldotta meg a gyártó, vagyis a TLC-szervezésű NAND chip egy része SLC-szervezésben ideiglenesen tárol adatot. Az M.2 2280-as szabványnak megfelelő Gammix S60 SSD-n mindössze két NAND flash chip található (egyenként 512 GB kapacitásúak), vagyis egyoldalas kialakításról beszélhetünk, ami a hűtés szempontjából előnyös. A PCI Express 4.0 x4-es kapcsolat mellet az NVMe 1.4-es protokollt használja a meghajtó, nincs RGB-világítás és nincs tápvesztéskori vész-adatmentés sem. Van viszont elengedhetetlen TRIM és SMART, támogatja a TCG Opal 2.0 adatbiztonsági szabványt, valamint az 5 GB/s tempónak hála a hivatalos Sony PlayStation 5-kompatibilitás is elérhető.
Stabil teljesítmény
A gyári értékek szerint az 1 TB (valós tárhely: 953,85 GB) -os Gammix S60 SSD maximális sebessége 5 GB/s olvasásnál, írásnál pedig 3,2 GB/s (a 2 TB-os modell 4,2 GB/s írási tempóra képes). Ehhez vezérlő oldalról elméletileg akár 900K IOPS is társulhat, vagyis a kisebb fájlokkal is jól kellene bánnia a tárolónak, viszont a strapabíróság nem néz ki túl bíztatón: a gyártó 250 TBW-t ígér, ami a konkurenciát tekintve alacsony (Samsung 980: 600 TBW, Kingston Fury Renegade 800 TBW), de persze ha reálisan nézzük, ez otthoni, normál használat során az 5-8 év alatt sem jelenthet gondot.
Beszerelés és formattálás előtt a hűtőlapot felhelyeztük, majd így mértük meg a hőtermelést normál asztali PC-s környezetben. Formázásnál 79 Celius fokig szaladt fel a hőmérséklet, ami rendkívül magas, a konkurensek 70 Celsius fok környékén teljesítenek hasonló körülmények között, vagyis a hűtés kötelező a Gammix S60 esetében, hogy elkerüld a throttlingot (melegedés hatására lassuló adatátvitel).
A szekvenciális adatátviteli méréseknél nagyon jól, sőt, feltűnően jól teljesített az S60: 5,2/4,8 GB/s olvasási/írási sebességet is mértünk, ami a gyárilag ígért szintek felett van. Ez persze 1 GB-os adatcsomaggal sikerült, ahol az írási eredményt jelentősen torzíthatja az SLC cache, ezért - ahogy mindig is - 32 GB-os adatcsomaggal is elvégeztük a tesztet. Itt már sokkal realisztikusabb képet kaptunk: olvasásnál maradt az 5 GB/s körüli érték, az írás átlagos sebessége azonban 2,1 GB/s-ra csökkent. Az AIDA64-gyel végzett teljes, lineáris írás kiválóan megmutatta, miért is ilyen nagy az eltérés: az SLC gyorsítótár 40-50 GB-ig kitart, majd a telítődik, így a vezérlő kénytelen NAND TLC írási ciklusokat beilleszteni. Ha tehát rengeteg, nagy méretű fájlt másolsz nap mint nap SSD-dre, nem a Gammix S60 lesz a jó választás.
Hasonló eredményt kaptunk a 4K Random IOPS-mérésnél, ahol az olvasás hozta a mai középkategóriában elvárható 500K feletti értéket, viszont írásnál mindössze 241K volt, ami sajnálatosan alacsony. Vegyes használatnál, valós környezetben ez leginkább úgy érezhető, hogy nagyobb fájlok mozgatásánál, írásánál az SSD hamar lelassul, várni kell rá, de olvasásnál kiváló teljesítményt nyújt.
Gyilkos konkurencia
Ahogy ígértük - és ahogy azt sejtettük - az XPG Gammix S60 nem döntötte meg tesztlaboros rekordjainkat, viszont nem is ezt vártuk ettől a megfizethető példánytól. A gyártó által ígért értékeket sikerült mérésekkel is bizonyítanunk, vagyis nem kell attól tartani, ha változik a vezérlőchip vagy a NAND flash - a tempó garantált. Ez olvasásra mindenképpen igaz, itt kicsit még a gyári értéket is sikerült felülteljesíteni, viszont az ígért írási tempó csak akkor jöhet össze, ha nem túl nagy fájlokat írsz rá és nem túl gyakran. A sebességmérések során az SLC NAND virtuális cache jól tette a dolgát 45-50 GB adatig, ezt követően esett csak be az írási tempó.
A melegedés kissé ijesztőnek tűnhet: formattálás során 79 Celius fokig melegedett a Gammix S60 úgy is, hogy a hűtőlapot még tesztelés előtt felhelyeztük. Ez persze extrém igénybevétel, normál használat során nem melegszik ennyire az SSD, viszont ez azt is mutatja, hogy a Gammix S60-at asztali PC-ben, PS5-ben és notebookban is kötelezően hűteni kell.
A kezeléshez egy SSD ToolBox segédprogramot is kapsz, ami jól átlátható és egyszerűen kezelhető, ajánlott Windows alá feltelepíteni. A középkategóriás tempó azért nem olyan fájdalmasan rossz hír, mert a gyártó nem is ígér csúcssebességet (erre ott az S70/S110 Pro páros), viszont a 250 TBW akárhogy is tűnik elegendőnek átlagos használatra, azért tényleg nagyon kevés. Ezt már csak azért is kiemeljük, mert bizony nincs egyszerű helyzetben az XPG Gammix S60.
Bár az Adata SSD-je egyik legolcsóbb 1 TB-os PCIe 4.0 modell, ami 5 GB/s sebességet kínál, 2-3 ezer forintért drágábban két, nagyon erős konkurens fogja ki a szelet a vitorlájából. Az egyik a kicsit lassabb, de megbízható és strapabíró Samsung 980, valamint a gyorsabb, akár 7 GB/s szekvenciális sebességet nyújtó Kingston Fury Renegade SSD, amely ráadásul 800 TBW-t kínál. Az S60 igazi gyilkosa azonban a nemrég piacra dobott Kingston NV3, ami tesztünk készítésekor 26 ezer forintért beszerezhető és ugyan nincs rajta hűtőlap, cserébe szinte minden tekintetben gyorsabb a Gammix S60-nál. Az Adata ennek ellenére nem rossz választás, sőt, ha 29 ezer forintnál olcsóbban hozzá tudsz jutni (júliusban egy ideig 24 ezer forintért is adták), jó vétel is lehet, hiszen megbízható és jó teljesítményt nyújt, az utólag felragasztható hűtőlap előnyös, a segédszoftver hasznos és nem mellesleg 5 év garanciát ad rá az Adata.