Több generáció óta készíti kis méretű mobiljait a Xiaomi, amelyek a miniatűr mivoltuk ellenére a topkategóriába sorolhatók. Csupán az a kérdés, hogy a 13-as szám szerencsét, vagy szerencsétlenséget jelent-e az új modell esetében. Hogy biztosra menjen a kínai gyártó, nem aprózta el és igyekezett mindenből a legjobbat belepakolni a fém házba, minden felhasználói elvárást kipipálni és úgy egyensúlyozni, hogy egy kicsivel többet kínáljon mindenből, mint konkurensei, miközben a készülék ára egy leheletnyit azoké alatt marad. Nem csoda, hogy izgatottan vettük kézbe a Xiaomi 13-at, ami a kezelhető méretű mobilok világában jelenleg csak a Galaxy S23-tól tarthat némiképp.
Ez nem bóvli
A masszív, 8 mm vastag, szögletes élekkel, de lekerekített sarkaival kellemes benyomást keltő Xiaomi 13-at jó érzés kézbe venni: a kijelzőt Gorilla Glass 5 védi (sajnos a Victus a Pro modell kiváltsága), hátul szintén üvegborítás található, az alumínium keret pedig stabil fogást biztosít. A hátlapból háromféle színű is elérhető, de az üveg miatt az ujjlenyomataid szépen meglátszanak mindegyiken. A szokásos Type-C porton, hangszórón, SIM-tálcán és gombokon kívül mást nem találsz a kereten, ahogy nincs kamerasziget sem, a szelfikamera középen töri meg a kijelzőt. A telefon hivatalosan por- és vízálló, megkapta az IP68-as minősítést.
A Xiaomi 13 egyik nagy erőssége a kijelző. 6,36"-os AMOLED, ami dinamikusan változó 120 Hz-es frissítésre képes, FHD+ felbontású, Dolby Vision, HDR10+ hitelesített, ráadásul maximális csúcsfényereje az 1900 nitet is elérheti, de átlagosan is képes az 1200 nitre, ami tűző napsütésben is kiválóan látható.
A központi egységen úgyszintén nem spórolt a gyártó. A Snapdragon 8 Gen2 chip hajtja a mobilt, ami a ma elérhető egyik leggyorsabb SoC. Ehhez a tesztkészülék esetében 12 GB RAM és 256 GB tárhely kapcsolódik, és már itt ki kell emelnünk, hogy az UFS 4.0-s tárhely hihetetlenül gyors. Fontos adat, hogy a 128 GB-os verzió esetén a tárhely még a régebbi, UFS 3.1 szabványú, vagyis valamivel lassabb.
A négyzetes kamerasziget négy részre osztott, a LED-es vaku felett pedig ott virít a Leica neve, vagyis a kamerákat a Leica együttműködésével fejlesztette a Xiaomi. A főkamera 50 MP-es, f/1.8-as és a Sony IMX800-as szenzort kapta optikai képstabilizálással. A telefotó kamera 10 MP-es, szintén optikailag stabilizált és 3,2-szeres zoomot kínál, míg az OIS-t nélkülöző ultraszéles kamera 120 fokos látószögű és 12 MP-es szenzorral dolgozik. A központi egység igen erős, így nem is kérdéses, hogy elérhető a 8K-s videózás, a 4K HDR videók rögzítése akár 60 fps-sel, 1080p-ben pedig az 120 fps-es felvétel is a tiéd. Az előlapi szelfimodul nem sokat változott a tavalyihoz képest, továbbra is 32 MP-es és csak FHD videót rögzít.
A Xiaomi 13 az 5G mellett Wi-Fi 6E-t is támogat, a BT modul 5.3-as, van NFC, infraport, kijelző alatti ujjlenyomat-olvasó, arcfelismerés, eSIM-támogatás, viszont jackcsatlakozót hiába is keresnél. Nincs továbbá AptX HD, és mSD kártyával sem tudod bővíteni a tárhelyet. Ezek ma már egyre kevesebb felhasználónak fájnak, viszont annál örömtelibb, hogy a 4500 mAh-s akkut 67 Wattal gyorstöltheted kb. 38 perc alatt maximumra, a vezeték nélküli töltés 50 Wattos és még a visszafelé wireless töltést is támogatja a mobil 10 Wattal.
A készüléken a legfrissebb Android 13 OS fut, amire a Xiaomi a MIUI 14-es kezelőfelületet ültette. Ez nem sokban tér el elődjétől, de persze modernebb, valamivel gyorsabb és tömve van extra szolgáltatásokkal.
Teszt és konkurencia
A Xiaomi 13-at a legújabb Snapdragon 8 Gen2 chip hajtja, bőséges a memóriakapacitás, villámgyors a tárhely - ez pedig a mérési eredményeken is jól látszik. Az AnTuTu pontszám az egekben (1 277 790 pont), a GeekBench 6 5179 pontos multicore eredménye is kiváló, a PCMark Storage 2.0 pedig 49 805 pontot mutatott, ami az egyik legjobb ma a mezőnyben (UFS 4.0). Különösebb throttlingot sem mértünk, a sebességét jól tartotta a telefon és a melegedés sem okozott problémákat. A kis mobil hangzásáról is érdemes szót ejteni: a sztereó hangzás egyértelmű, a hangerő egészen jó és torzítással sem találkoztunk - kiemelkedőt nem nyújt a Xiaomi 13 ezen a területen, de a kategóriájában elvárhatót könnyedén hozza.
Az akkumulátor 4500 mAh-s, ám a kisméretű kijelző és a fejlett SoC igen takarékos, így PCMarkkal sikerült 947 perc üzemidőt mérnünk, ami magasan a 700 perces átlag felett van. Hasonló eredményre az olcsóbb, óriási akkuval és gyenge SoC-vel szerelt belépő modellek képesek, viszont a Xiaomi 13-nál gyorstöltéssel is számolhatsz. Apropó töltés: a 67 Wattos fali adapter megtalálható a dobozban, ezért külön nem kell fizetned, ahogy a gyári szilikontok sem került ki a csomagból.
A fotós képességek terén a "kicsi" Xiaomi 13 nem rossz, a főkamera tényleg szép képeket készít, ami igaz rossz fényviszonyok mellett is. Részletgazdag, színhelyes képeket lőhetsz jó dinamikával. A zoom és az ultraszéles látószögű modulok is szép képeket készítenek, ám az utóbbinál a színek már nem tökéletesek és a részletek sem tiszták. A zoomnál pedig olyan érzésünk volt, mintha a szoftver túlkompenzálna és igyekezne korrigálni - néha azt is, amit amúgy nem kéne. A portrék szuperek, a bokeh effektet meggyőzően adja a képhez a mobil, az éleket is szépen megtalálja. A digitális zoomot nem ajánljuk, mert elmosódott, rossz képeket produkál, igaz, 30-szoros nagyításban.
Ugyanakkor az is igaz, hogy kategóriájában van olyan mobil, ami legalább ugyanerre képes, és itt elsősorban az iPhone-ra és a Galaxy S23-ra gondolunk. Ez persze nem rossz hír, ettől még a Xiaomi 13 kameraképességei jók és versenyképesek.
És ha már szóba került a konkurencia, nézzük, milyen lehetőségeid vannak. A Xiaomi 13 8/256 GB-os kiszerelésben 389 990 Ft, ami szédítően nagy összegnek tűnik. Ugyanakkor ez a mobil nem flagship killer akar lenni, hanem simán csak flagship (abból persze a szerényebb változat). A legfrissebb konkurens a Samsung Galaxy S23, amit 440 ezer forintért szerezhetsz meg, tehát 50 ezer forinttal kerül többe. Innen szemlélve pedig máris nem olyan rossz a 390 ezer forintos ár.
A Xiaomi 12-t sem szabad kihagyni a számításból, ami ugyan előző generációs SoC-re épül, IP68-as besorolást sem kapott és kamerarendszere is kicsit szerényebb, viszont majdnem feleannyiért, 203 ezer forintért a tiéd lehet, ami erősen elgondolkodtató.
Kis méretű telefonról van szó, így adja magát az Asus Zenfone 9, ami több tekintetben is versenyképes a Xiaomi 13-mal, de már tavalyi és van néhány hiányossága, ráadásul 320 ezer forintért annyival nem is olcsóbb. Végezetül az iPhone-okat is érdemes megemlíteni, amelyek között van olyan modell, ami kis méretben kínál prémium funkciókat és teljesítményt, ám árban csak az alap iPhone 14-et tudjuk ide sorolni, ami kamerában kevesebbet nyújt, üzemideje is rövidebb és töltése is lassabb.
Végül a nagyobb testvért, a Xiaomi 13 Prót is fontos megemlíteni. Ez a mobil 525 ezer forintért kapható, cserébe nagyobb kijelzőt, jobb kamerarendszert, erősebb védelmet, gyorsabb töltést és azonos teljesítményt kapsz.
A Xiaomi hazai promóciót is kanyarított az új mobilhoz (a sima és a Pro modellhez egyaránt). Ennek keretében március 8-tól két hétig ha lecsapsz egy új Xiaomi 13-ra a megjelölt kereskedőnél (MediaMarkt, Euronics, Magyar Telekom, Xiaomi Store Arena Mall, Xiaomishop.hu, Mi-home.hu), kapsz a mobil mellé Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact légtisztítót.
Összegzés
A Xiaomi 13 szép mobiltelefon, kellemes ránézni és kézben tartani. A szolgáltatáslistán minden be van pipálva, amiket manapság egy mobilnál megnéznek az emberek, mielőtt vásárolnak: új SoC, IP68-as védelem, wireless töltés, Gorilla Glass, AMOLED kijelző, sztereó töltés, friss Android, eSIM és háromféle kamera. Ugyanakkor ha alaposabban megnézed az egyes tulajdonságokat, láthatod, hogy szédítően egyedit és/vagy kiemelkedőt nem kapsz a Xiaomi 13-mal, "csak" megbízhatóan jót. Ez persze nem jelenti azt, hogy nincsen helye a piacon, vagy hogy csalódás, kudarc lenne az új mobil, de azt sem állíthatjuk, hogy flagship killerként trollkodja szét a mini mobilok csúcskategóriáját.