Végigfutva a technikai paramétereken akár "flagship killer"-nek is nevezhetnénk az új 11T Prót és miután a hazai hivatalos ár alapján is ezt a szerepet szánhatta neki a gyártó, kíváncsiak voltunk, hogy valóban új Xiaomi-kedvencet köszönthetünk-e személyében.
Ember legyen a talpán, aki képes követni a Xiaomi mobiltelefon-gyártási tempóját: szinte minden második héten megjelenik egy új termék, egy alváltozat, egy specifikus régióba szánt verzió. Ez nem feltétlenül rossz stratégia, elég csak megnézni, milyen sebességgel tör a csúcsra a kínai gyártó - és ez nem csupán az okostelefonokra igaz, számos más termékkategóriában szerez egyre nagyobb piaci részesedést.
A legutóbbi hír - közvetlenül a Samsung megelőzését követően - az volt, hogy a kiemelt modellek nevéből mostantól kikerül a "Mi" szócska, így lett a legújabb csúcsmodell is simán Xiaomi 11T Pro. A Redmi modellek ezzel szemben a Xiaomi szót hagyják el mostantól, a Poco pedig marad önállóan maga a Poco. A Xiaomi név megmarad a kiemelt, illetve csúcsmodellek számára - mint amilyen a 11T Pro is.
A topliga ihlette
Cinemagic elnevezés alatt mutatta be új csúcskészülékét a Xiaomi, amivel egyrészt a különleges kijelzőre, másrészt a mobiltelefon kamerás képességeire igyekezett utalni. A Mi 11i alapjaira épülő új készülék egy lenyűgöző, a topligában is kivételesen jónak mondható, 6,67 colos, FHD+ felbontású, Super AMOLED-kijelzőt kapott. Ez egyrészt Dolby Vision-hitelesített, másrészt 120 Hz-es, adaptív frissítésű és HDR10+ szabványt is támogat. A maximális fényerő akár 1000 nit is lehet, de átlagosan a 800 nit is elérhető, ami igen jónak számít.
A kijelzőt Gorilla Glass Victus védi, a masszív telefon kerete pedig alumínium. Érdekes látni, hogy a 11T Próban a QHD felbontást elhagyta a Xiaomi - ez is azt támasztja alá, hogy 7 col alatt a FHD+ felbontást tartják ideálisnak a gyártók és inkább a kijelző más tulajdonságaira fókuszálnak. Odabent Snapdragon 888 rendszerchip dolgozik, amely ma az egyik legerősebb, így a 11T Pro is száguld, ehhez pedig elegendő RAM (8/12 GB LPDDR5) és akár 256 GB UFS 3.1 tárhely is kapcsolódhat.
A hátlapot üveg védi és a kamerasziget nem türemkedik ki túlságosan zavaróan, ám sajnos az IP68-as minősítést nem kapta meg a 11T Pro, helyette a fröccsenésállást garantáló IP53-mal kell beérned. Szintén a csúcskategóriás érzést csorbítja, hogy az ujjlenyomat-olvasó a mai trenddel ellentétben nem a kijelző alá, hanem a ki/bekapcsoló gombba került, de azt hozzá kell tennünk, hogy cserébe nagyon pontos és gyors azonosítást tesz lehetővé - csak éppen egyesek szerint nem annyira divatos. A 11T Pro természetesen teljes, dupla 5G-kapcsolódást ígér, nem hiányzik belőle a BT 5.2 és a Wi-Fi 6 sem, a sztereó hangszórók pedig igen jól szólnak, ami különösen filmnézésnél jöhet kapóra.
A kamerarész külön lapra tartozik, azonban van még izgalmas extrája a telefonnak, mégpedig a töltés. Itt mutatkozott be ugyanis a Xiaomi HyperCharge technológia, ami 120 wattos töltőfejből és egy különlegesen minőségi, 6A áramerősséget is elviselő kábelből áll…na meg persze a speciális vezérlőchipből és 5000 mAh-s akkumulátorból, amely kibírja ezt az őrült tempót. A gyári adatok szerint a teljesen lemerült telepet 17 perc alatt tudod 100%-ra tölteni. Ez már olyan sebesség, hogy a telefont töltőre kapcsolva láthatod, amint javul a százalékos mutató. Itt már a kábel is kritikusan fontos, sőt a melegedés és minden egyéb környezeti tényező, de tény, hogy ilyen gyors töltést még nem láttunk (sok csúcskészülék még mindig 25-33 wattnál jár, de a konkurenseknél is inkább a 66 watt az általános).
Mindezen még a hamarosan nyugdíjba vonuló Android 11 fut, a kezelőfelület pedig a legújabb MIUI 12.5, amelyet szintén hamarosan követ az újabb verzió. A Xiaomi a 11T Pro bejelentésekor leszögezte, hogy 3 teljes Android verziófrissítést és 4 évnyi biztonsági javítást garantál.
Mozimágia
Az elegáns üveg hátlapból alig emelkedik ki a kamerasziget, amely egy régi filmfelvevő, vagy inkább VHS-kazetta kinézetét imitálja - ki mit lát bele. Ennek a modulnak a fő eleme egy Samsung Isocell HM2-es 108 MP-es szenzor, amely 9-1-ben kezeli a pixeleket, így készülnek a 12 MP-es képek. Az éjjeli mód természetesen adott, PDAF fókusz is van, azonban az optikai képstabilizátor kimaradt. Sajnos optikai zoom sincs, az applikációban elérhető kétszeres nagyítás minőségén látszik, hogy szoftveres csupán.
A főszenzort kiegészíti egy 8 MP-es Sony ultraszéles és egy 5 MP-es Samsung makrókamera. Nappal a főkamera szép, részletgazdag képeket készít, de a színek lehetnének kevésbé hidegek és élénkebbek, a képfeldolgozó néhány részlettel nem bánik megfelelően, például haj, szőr, fű esetén indokolatlanul elmossa az éleket, miközben vélhetően éppen élesíteni igyekszik. Ha lekapcsolod az automatikus képfeldolgozást, máris látszik, hogy a hardver maga sokkal többre képes, így remélhetőleg 1-2 frissítéssel a képekért felelős MI is sokat javul majd.
Az ultraszéles kamera képei is lehetnének élénkebbek, de ezt leszámítva jó minőségű a végeredmény, a makró pedig egészen szuper. Ezzel szemben a 16 MP-es szelfik csak megfelelő fényviszonyok mellett mutatnak jól, sötétben, félhomályban nagyon óvatosan készíts képeket az előlapi kamerával, mert könnyen homályos, elmosott, rossz végeredményt kaphatsz.
Videófelvétel során 8K felbontást, szuper képstabilizátor-módot, Audio zoomot is aktiválhatsz, emellett pedig számos egyéb, extra felvételi mód is van, ahogy a professzionális beállítások is elérhetők. A stabilizálás ezúttal is csupán elektromos lehet (EIS).
Verdikt
Speciális, gőzkamrás hűtés került a Xiaomi 11T Próba, de méréseink megmutatták, hogy nem ez a leggyorsabb 888-as mobil, vélhetően a melegedés elkerülése érdekében a vezérlés túl korán leszabályozza az SoC órajelét. A RAM-tárhely-párosból többféle is elérhető, a legkisebb modell 8/128 GB-os (mSD foglalat nincsen). Jackcsatlakozó sincs, viszont a speciális töltőt természetesen ott találod a dobozban a minőségi kábellel és egy átlátszó plexitokkal egyetemben. A 11T Pro 120 wattos gyorstöltése szenzációs (azonnal megkedveltük és meg is szoktuk), amellyel az 5000 mAh-s akkumulátorát nagyjából 20-23 perc alatt teljesen feltöltheted. Ráadásul a töltő PD 3.0 szabványú, ezért notebookot is képes felpumpálni.
Nehéz a helyzete a Xiaomi 11T Prónak, mint a sorban utolsó 888-as készüléknek, mert topligás mobilként néhány hiányosságát nem lehet elnézni. A teljes vízállóság helyett csak IP53-as fröccsenésállóságot kapsz, nincs OIS, az SoC le van fojtva, az ujjlenyomat-olvasó nem a kijelző alá került és nincs Qi-töltés. A 11T Pro nagy esélye, hogy pár hónap múlva leesik az ára, ekkor pedig azonnal lecsaphatsz rá, mert egy szerethető (közel)csúcskészülék csodás kijelzővel és szédítő töltési tempóval.