Az adathalászat a kiberbűnözők egyik legkedveltebb csalási műfaja, mivel viszonylag kevés erőfeszítést, az áldozatok részéről pedig csupán némi óvatlanságot igényel a sikerhez. Az elkövetők gyakran élnek vissza különböző, széles tömegeket elérő szolgáltatók nevével, a közelmúltban például az OTP Bank és az Erste Bank, valamint a Netflix álcája mögé bújva próbálták kicsalni a magyar ügyfelek adatait.
Most pedig az MVM figyelmeztet, hogy az utóbbi időkben az ő nevükben próbálkoznak az ügyeskedők, ezért nem árt az óvatosság a számlafizetők részéről.
Egy kis odafigyeléssel szerencsére az ilyen adathalász kísérletek az esetek többségében könnyedén lebuktathatók, ehhez pedig a nagy bankokhoz hasonlóan az áramszolgáltató is külön weboldalon (mvmnext.hu/adathalaszat) nyújt segítséget az ügyfeleknek.
A csalók legtöbbször e-mailben próbálkoznak, ezekben pedig több részlet is árulkodó lehet: ilyen például a külföldi e-mail cím, a pontatlan fogyasztási adatok, a helyesírási hibák és a hivatalostól eltérő fizetési link. Az MVM mindenkit emlékeztet: a számlák befizetéséhez vezető link minden esetben a https://mvmnext.hu/foldgaz szöveggel kezdődik, elektronikus leveleket pedig csak az ugyfelszolgalat@online.mvmnext.hu, a noreply@mvmnext.hu vagy az onlineugyfelszolgalat@mvmee.hu címekről küldenek.
Az is előfordulhat, hogy az adathalászok telefonon keresik fel a potenciális áldozataikat. Természetesen ebben az esetben se adjunk meg nekik személyes adatokat vagy a fizetéshez kapcsolódó információkat, amelyekkel a bűnözők visszaélhetnek. Az MVM minden csalási kísérlet kapcsán arra kéri az érintetteket, hogy jelezzék a cégnek a történteket az adathalasz@mvm.hu címen, a telefonos csalók által használt számok pedig közvetlenül is bejelenthetők a fent linkelt adathalászati tájékoztató oldalon.