A privát űrhajózási cégek kapcsán a legtöbbször az Elon Musk által alapított SpaceX, esetleg a Jeff Bezoshoz tartozó Blue Origin neve szerepel a nyilvánosságban, a milliárdosok viszont közel sincsenek egyedül a pályán, rajtuk kívül ugyanis még számos piaci alapon működő cég rendelkezik a világűrbe jutáshoz alkalmas technológiákkal.
Ezek egyike egy új-zélandi szereplő, a 2006-ban alapított Rocket Lab, amely az Egyesült Államok Nemzeti Felderítő Hivatalával áll szerződésben, ennek keretében pedig már többször is bocsátott fel kémműholdakat az USA-nak, legutóbb néhány nappal ezelőtt.
Az NROL-123 és "Live and Let Fly" néven is emlegetett küldetés a Rocket Lab és az NRO együttműködésének történetében először amerikai földről, a NASA virginiai Wallops repülési létesítményének 2-es indítókomplexumából indult útnak, helyi idő szerint csütörtök hajnali 3 órakor - számolt be róla a Space.com.
MISSION SUCCESS! 🚀
— Rocket Lab (@RocketLab) March 21, 2024
Electron took to the skies for the 46th time today, successfully deploying payloads for @NatReconOfc.
Thank you to the NRO team and to our mission partners @NASAWallops and @Virginia_Space for supporting us on another flawless mission.
📸 @akd_ams pic.twitter.com/dGNGN0NIEi
A küldetést övező szigorú titoktartás miatt nem tudni, pontosan hány és milyen célt szolgáló kémműhold lehetett az Electron nevű, 18 méter magas kétfokozatú rakéta fedélzetén, a partnerségnek viszont a Rapid Acquisition of a Small Rocket (RASR) címen futó szerződés ad keretet, amely a hivatalos leírása szerint egy egyszerűsített kereskedelmi megközelítésen keresztül vizsgálja kisebb szatellitek indításának új lehetőségeit.
A fellövés után a Rocket Lab közölte, hogy a hasznos teher nagyjából egy órával a startot követően sikeresen pályára állt. A nagyközönség egy ideig élőben követhette a missziót az online közvetítésben, de ezt 11 perc után megszakították, vélhetően a felderítő hivatal kérésére. Az NROL-123 volt az ötödik fuvar, amit az új-zélandiak az NRO számára teljesítettek, a szállítmányozáson túl pedig a Rocket Lab felelős az NRO kémműholdflottájának építéséért és üzemeltetéséért is.