Bár még mindig számos háztartási eszközünk működik hálózati feszültség használatával, egyre több hordozható eszközünkben lítium ionos akkumulátort alkalmaz ugyanerre. A telefontól a táblagépen át a fülhallgatóig számos otthoni eszközünknek van szüksége ezekre az energiatároló egységekre a mindennapjaink során.
Ezek - mint azt már tapasztalhattuk - az idő múlásával egyre inkább veszítenek potenciáljukból, és előbb-utóbb tönkre is mennek. Működésüket illetően azt érdemes tudni, hogy a pozitív anód és a negatív katód az a két elektróda, amik a lítium-ionokat tárolják. Az ionok a katódról az anódra elektrolitok segítségével vándorolnak át, amely biztosítja az elektronok felszabadulását.
A Stanfordi Egyetem kutatása szerint a lítium-ionokkal egy időben hidrogén-ionok is átvándorolnak, ami előbb-utóbb felhalmozódáshoz vezethet, és ronthatja az akksi vezetőképességét. Ez hosszútávon rontja az élettartamukat és a töltési teljesítményüket is.
Egy mostanában közzétett tanulmány szerint ezt a jelenséget számos kémiai reakció együttes történése váltja ki. Gang Wan, az intézmény kutatásában részt vevő fizikus és vegyész tanszékének munkatársa szerint ennek következtében az eszköz használaton kívül is veszít a töltöttségéből. Mivel azonban a hidrogén meglehetősen kicsi, ezt a folyamatot szinte lehetetlen ellenőrizni.
Annak érdekében, hogy valahogy mégis kontrollálni tudják ezeket az eseményeket, a hidrogént lecserélték az egyik izotópjára, a deutériumra. A kutatócsoport ezután egy tömegspektrométer és egy röntgengép segítségével figyelte, hogy zajlanak a folyamatok. A kísérletben bizonyítást nyert az akkumulátor töltési képességének csökkenése.
A továbbiakban még számos egyéb akkumulátortípussal kell hasonló teszteket elvégezni, ahhoz hogy megerősítést nyerjen a feltételezés, hogy ez egy általános probléma az ilyen típusú energiatárolók működésében. Ha erre végül valóban hathatós megoldás sikerül találni, az komoly áttörést hozhat az akkumulátoros technológiákban a jövőben.