Az utóbbi időszakban érkeztek rendkívül érdekes fotók a Marsról is, de ha nem csak a tudományos kíváncsiság vezérel, érdemes egy pillantást vetni a sokkal közelebbi környezetünkről készült műholdas fotókra is. Erre nemrég kaptunk egy új eszközt, az Európai Űrügynökség kifejezetten a Földet figyelő Copernicus-programjának jóvoltából.
Elrajtolt ugyanis az eFöld portál, a Földmegfigyelési Információs rendszerhez pedig szinte bárki hozzáférhet, csupán az Ügyfélkapu rendszerén keresztül kell bejelentkeznünk.
Az ide felkerülő műholdképek közel sem olyan részletesek, mint amiket más interaktív térképeken megtalálhatunk, így ezt a rendszert nem arra érdemes használni, hogy megkeressük rajta a házunkat.
A FIR előnye ezzel szemben az, hogy viszonylag gyakran, heti rendszerességgel frissülnek a rajta megtalálható adatok, így a viszonylag gyors egymásutánban készülő képek összehasonlításával a folyamatos változásokat könnyedén nyomon lehet követni.
Ezért a rendszert egyébként nem is magánfelhasználók számára találták ki, hanem például hatóságok és kutatók követhetik nyomon a segítségével Magyarország növénytakarójának az állapotát, vagy mondjuk azt, milyen területeket érint az ár-, esetleg belvíz.
Ebben az eFöld portál távolság- és területmérő eszközei is segítségükre lehetnek. Emellett néhány hivatalos eljárás lebonyolítását is lehet kezdeményezni az új honlapon, a légtérkijelöléshez és légi távérzékeléshez kapcsolódó engedélyek mellett előzetes honvédelmi építésügyi szakhatósági eljárás indítására van lehetőség.