A különböző technológiai kutatások vezetői gyakran próbálnak meg a természetből inspirálódni. Sok millió év alatt az evolúciónak hála elképesztő dolgok alakultak ki az állat- és növényvilágban, így amikor egy problémára keresik a megoldást, általában megvizsgálják, hogyan küzdenek meg ezzel az élőlények. A speciális tapadókorongok kifejlesztéséhez például a gőték talpát vizsgálták, a legenergiatakarékosabb mozgást pedig a kukacoktól, hernyóktól próbálják meg ellesni a robotikában dolgozók.
A természet ihlette a bostoni Északnyugati Egyetemen fejlesztett M4 (Multi-Modal Mobility Morphobot) tervezőit is. A videón is látható robot alapvetően 4 keréken gurul, de egy akadályhoz érve képes két lábra emelkedni mint egy szurikáta, hogy átlessen a fal fölött. Ha pedig sétálva nem tudja leküzdeni az akadályt, a kerekeit felhatjva négyrotoros drónná változik, és egyszerűen elrepül. Ráadásul a robotot vezérlő mesterséges intelligencia képes emberi beavatkozás nélkül is felmérni a terepet és kiválasztani a leghatékonyabb közlekedési módot.
A robot megálmodói szerint egy ilyen szerkezetnek rengeteg felhasználási módja lehet, a sérültek szállításától az ismeretlen bolygók felfedezéséig. A kutatók megpróbáltak ellesni pár trükköt a fácánfélék közé tartozó csukár madártól, ami úgy szalad fel emelkedőkön, hogy egy kicsit a szárnyaival is hajtja magát, illetve a fókáktól, akik egész máshogy használják az úszólábaikat attól függően, hogy vízben vagy szárazföldön közlekednek-e.