Hirdetés

Tízezrek halálát okozhatják minden évben a gáztűzhelyek Európában



|

Egy tanulmány szerint a gáztűzhely használata jelentősen csökkenti a várható élettartamot.

Hirdetés

Európában évente körülbelül 40 ezer ember haláláért tehetők felelőssé a gáztűzhelyek egy az Egyesült Királyság és az Európai Unió háztartásait vizsgáló tanulmány szerint - számolt be róla a Guardian. Az általuk kibocsátott károsanyagok ugyanis különböző szív- és tüdőbetegségek okozói. A fenti szám a kétszerese annak, ahányan közúti autóbalesetben hunynak el, de a tanulmány vezető szerzője, Juana María Delgado-Saborit azt is rendkívül aggasztónak tartja, hogy miközben a gáztűzhely használata átlagosan két évvel rövidíti meg a várható élettartamot, ennek a kockázatáról nem tájékoztatják megfelelően a lakosságot.

A spanyolországi Jaume I Egyetem kutatói kizárólag a nitrogén-dioxid egészségre gyakorolt hatását vették figyelembe, de így is arra jutottak, hogy a gáztűzhelyek évente 3928 halálesetért felelősek az Egyesült Királyságban és további 36 031 ember idő előtti halálát okozták az Európai Unióban. A tényleges számok nagyobbak lehetnek a becsültnél, mivel vizsgálatuk nem terjedt ki más gázokra (benzol, szén-monoxid stb.)

Hirdetés

Ide tartozó statisztika, hogy Európában a mai napig a háztartások jelentős részében gáztűzhelyt használnak, Magyarországon például 60 százalékot meghaladó ez az arány, ahogy a szomszédos Romániában, de Olaszországban és Hollandiában is. EU-s átlagban a háztartások harmada főz gázzal, míg az Egyesült Királyságban az 54 százalékuk.

A lap megemlíti, hogy nincs konszenzus a tanulmány következtetéseinek értékelésében, a Koppenhágai Egyetem légszennyezéssel foglalkozó szakértője, Steffen Loft ugyanis azon a véleményen van, hogy nem feltétlenül vethetők össze a gázzal történő beltéri főzés során mért értékek azokkal a korábban végzett kültéri kutatások adataival, márpedig a Delgado-Saborit és munkatársai által publikált eredmények épp az utóbbiak betegségkockázati rátáin alapulnak. Érdemes azonban hozzátenni, hogy egy májusban egy amerikai kutatás hasonló következtetésre jutott.

Mindenesetre a szakértők azt javasolják, hogy főzés közben nyissunk ablakot, valamint kapcsoljuk be a szagelszívót is. Az Európai Közegészségügyi Szövetség pedig azt várja a döntéshozó pozícióban lévő politikusoktól, hogy tegyék meg a szükséges lépéseket a gáztűzhelyek fokozatos kivezetéséhez. Kibocsátási limit alkalmazása, a váltást megkönnyítő pénzügyi ösztönzők és a gyártók számára kötelező tájékoztató címkék szerepelnek a javaslatok között.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.