Amikor 2022-ben - sokak számára váratlanul - drasztikusan megemelkedtek az energiaárak, mindenki igyekezett minél okosabb megoldásokat javasolni arra nézve, hogy miként csökkentheted otthon a fogyasztást, ezáltal mérsékelve a rezsiköltségedet. Az ötletek között volt rengeteg több teljesen felesleges és egyenesen káros is, de a jobb ajánlások általában egyetértettek abban, hogy az okos eszközök segíthetnek a legkönnyebben.
Minden, amúgy jól funkcionáló készülékedet okosra cserélni nem éppen bölcs döntés, ez egyértelmű, ezért a legegyszerűbb megoldás az áramforrás és az eszköz közé beiktatni egy okoskonnektort. A Tesla elosztója is pontosan egy ilyen eszköz, annyi különbséggel, hogy nem egyetlen, hanem mindjárt három eszközt tudsz vele vezérelni - pontosabban hetet, ha az USB portokat is beleszámoljuk.
Hosszabbító távolról
A Tesla okos hosszabbító vagy elosztó külsőre nem sokban különbözik a hagyományosoktól. A fehér műanyag ház strapabíró és akár a falra is felszerelhető. A kábel 1,8 méteres és már vastagságán érezni, hogy nem valami alsópolcos bóvlival van dolgunk. Az elosztót a kék LED-világítással jelzett főkapcsolóval tudod bekapcsolni, ám ekkor elsőként csak villogást látsz. Ez azért van, mert még egy Wi-Fi hálózatra is csatlakoztatni kell, amiben mobilos applikáció lesz segítségedre. Ez a Tesla Smart, ami éppen úgy működik, mint a konkurens programok: kijelölöd az eszközt, rákapcsolod a Wi-Fi hálózatodra, majd ezt követően felhasználói fiókoddal az applikációban eléred minden funkcióját - akár a világ másik pontjáról is.
Az okos hosszabbító esetében sincsen ez másként. A grafikus kezelőfelületen egy főkapcsolót és a három aljzathoz tartozó külön-külön kapcsolót látsz. Az aljzatokat elnevezheted és időzítheted is ki/bekapcsolt állapotukat az applikációban. Ezt amúgy magán az eszközön nem teheted meg, ott csupán a főkapcsoló érhető el, valamint az aljzatok és az USB portok mellett 1-1 kék LED, ami aktív állapotukat jelzi.
Felokosítás
Igazán hasznos és okos akkor lesz a Tesla Smart Strip 3+4 hosszabbító, ha megfelelő szabályokat állítasz be. Ezeket egyszerűen létrehozhatod az applikációban, ahol olyan, amúgy hasznos adatokhoz is kötheted a ki/bekapcsolást, mint a naplemente, a fogyasztás, saját pozíciód, vagy például az aktuális időjárás. Adná magát, hogy az aktuális fogyasztási szinthez is köthesd az egyes aljzatok ki- vagy bekapcsolt állapotát, ám itt sajnos belefutottunk a Tesla hosszabbítójának egyik hiányosságába. A fogyasztást ugyan szépen méri, sőt, naplózza is az alkalmazás, ám csak a teljes elosztóra nézve, az egyes aljzatokat nem tudod szétbontani.
Az okos vezérlés következő lépcsőfoka a digitális asszisztens bekötése, amit szintén támogat az applikáció. A Google Asszisztensét és az Amazon Alexát is aktiválhatod, hogy hangvezérléssel is utasíthasd hosszabbítód aljzatait.
A teszt során kíváncsiak voltunk, "mennyibe kerül" az, hogy okos lett a hosszabbítónk. Ez terheletlenül 0,4 Wattot jelent kikapcsolt, de aktívan a netre kapcsolódó állapotban, ami barátságos. Bekapcsolva 2,4 Wattot mértünk, ami még mindig elfogadható.
Nem szóltunk még az USB portokról. Ezek roppant hasznosak, hiszen megspórolhatod a töltőfejeket, azonban érdemes tudni, hogy a 4 port összesen 4,2 A-re képes maximálisan, egy port pedig legfeljebb 2,4 A-t képes leadni, vagyis gyorstöltésre nem képes a Tesla elosztója. A három aljzat kombináltan 3680 Wattot vehet fel, ami jónak számít és átlagos használat mellett bőségesen elegendő.
Mindezért 12 ezer forintot kérnek, ami nem olyan vészes, tekintve, hogy okos funkciókat is kapsz sok mindenre képes applikációval megtámogatva. Ugyanakkor nekünk az aljzatonkénti teljesítménymérés hiányzik, az USB portok nagyon gyengék (a 20-40 wattos PD-gyorstöltés már nem luxus) és hiányoltuk a fejlett védelmi megoldások feltűntetését is. Ez alatt többek között a túlfeszültségvédelemre, áramingadozásból adódó zavarok kiszűrésére, rövidzárlat elleni védelemre gondolunk, amire egy ennél olcsóbb, de nem okos elosztó mind képes.