Nagyjából 12-15 éve még kuriózum volt a biztonsági kamera lakossági felhasználása, inkább cégek, intézmények számára volt elérhető, ráadásul profi telepítőcsapat is kellett hozzá, a kezelőjét pedig be kellett tanítani a használatára. Mindezért cserébe analóg, jó esetben VGA-felbontású képet kaptál, ami sokszor a 24-30 fps-t sem érte el, már szürkületben fekete-fehérre váltott, a központi egység távoli elérése pedig nyaktörő mutatványnak bizonyult.
15 év azonban nagy idő az IT világában, így már 5 évvel ezelőtt eljutottunk oda, hogy 10-20 ezer forintokért lehet olyan biztonsági kamerát kapni, aminek felszerelése, beüzemelése és használata nem különösebben nehéz, bárki képes rá, csak egy mobiltelefon és egy applikáció szükséges hozzá (na és persze csavar+csavarhúzó a felszereléshez). A Tesla is kínál ilyen kamerákat, legújabb modellje azonban tovább megy ennél: elérhető áron totálisan kábelmentes biztonságot ígér kültéren is! Megnéztük, mi igaz ebből a csábító ígéretből.
Füles kamera
Akár egy mókás robotkutya egy rajzfilmben - így lehet leírni a Tesla Floodlight (reflektoros) kültéri okoskamera (TSL-CAM-BF100) külsejét. A bullet-típusú, vagyis ovális alapú, hengeres kameraház hátuljából hajtható fel a két antenna, elöl pedig egymás alatt két "szem" figyel. Ezeket veszi körbe egy szürke keret, ami nagyon fontos szerepet tölt be, de erről majd később.
A bullet kamera felszerelése roppant egyszerű, a többi kameránál megszokott talpat kell a falra csavarokkal rögzíteni, majd egy megszorítható gömbcsuklóval beállítani a kívánt pozíciót. A készülékház kemény és fényes műanyag, az alsó mSD kártyahely és a vezérlőgombok pedig gumiborítást kaptak, így teljesen időjárásálló, IP65-ös besorolású az eszköz. Ugyanakkor nem dómkamera és nem is fémből készült, így a vandálbiztosság nem mondható el róla.
A mozgóképet egy 3 MP-es CMOS szenzor rögzíti 2304×1296 pixeles 2K-felbontással és 125 fokos látószöggel. Ezt az optikai szenzort egészíti ki egy PIR-érzékelő, vagyis egy infra, ami 0-24-ben figyel és azonnal felébreszti a kamerát, ha mozgást érzékel (ez beállítástól is függ). Amennyiben éjjel érzékel mozgást a kamera, a felvétel indításakor felkapcsolja a lencséket körbeölelő keretbe rejtett LED-reflektort, ami kb. 10 méteres távolságban egészen jól megvilágítja a területet a maga 800 lumenes fényerejével, ezáltal színes felvétel készülhet.
A felvételeket a kamera micro SD-kártyára rögzíti, az adatátvitel és távoli elérés pedig Wi-Fi-n történik. Ez Wi-Fi 4-es (2,4 GHz) szabványnak felel meg, ami erre a feladatra elegendő. A memóriakártya mellett felhőszolgáltatást is kínál a Tesla, ahová szintén elmenthetők a felvételek, valamint NVR-rel is összekapcsolható a kamera, ha profi rendszerben gondolkozol.
A tápellátáshoz szükséges kábelezést egy 9000 mAh-s akkumulátorral váltotta ki a Tesla, ami meglehetősen nagy kapacitásnak számít (ezért is meglepően nehéz a kamera). Gyári adatok szerint akár 90 napig is használható így az okoskamera, mielőtt fel kéne töltened. Ez történhet powerbankről vagy szimpla hálózati mobiltöltőről - a csatlakozásnál Type-C-t használt a cég.
Ennél viszont izgalmasabb és elegánsabb megoldás, ha a kamerához mindjárt egy Tesla napelem panelt is választasz, ami ráadásul nem is drága, mindössze 12 000 forint. Ez 5 Wattot képes leadni Type-C kimenetén, és ha már pár óra napsütést képes elkapni, 100%-ra tölti a kamerát. Vagyis ezáltal egy tökéletesen vezeték nélküli, soha le nem merülő biztonsági kamera boldog tulajdonosa lehetsz! A panelt a kamerától távolabb, akár 3 méterre is felszerelheted, ehhez minden szereléket megtalálsz a dobozában a megfelelő Type-C kábellel együtt.
A Tesla Floodlight kamera a megfigyelési funkciók mellett reflektorként is használható, továbbá a készítők nem felejtettek el mikrofont és hangszórót is integrálni a készülékbe, így kétirányú audiokapcsolatot is létesíthetsz.
Applikáció, és amiben van még hová fejlődni
Az okosotthon-rendszerek és -kiegészítők esetében már megtanulhattuk, hogy mit sem ér a nagyszerű hardver, ha a szoftveres vezérlés, a hiányos ökoszisztéma, a megbízhatatlan applikáció beárnyékolja használatát. A Tesla rendszere meglehetősen kiterjedt, a háztartási okoseszközöktől a légtisztítókon és okoselosztókon át a biztonsági kamerákig sokféle eszközt tudsz egyetlen appban összefogni és egyben kezelni. Az iOS-re és Androidra elérhető Tesla Smart applikációval már többször volt dolgunk különféle Tesla okoseszközök tesztje során.
A szoftvert folyamatosan fejleszti a gyártó, és ez például meglátszik az egyre jobb magyarításon (de azért még nem tökéletes), valamint fagyásról, megmagyarázhatatlan működésről sem tudunk beszámolni. A kamera hozzáadása otthoni rendszeredhez végtelenül egyszerű folyamat, pár pöccintés csupán, és máris készen vagy. Érdemes ezt még felszerelés előtt elvégezni, ahogy a micro SD kártyát is ekkor ajánlott behelyezni. Rögtön az aktiválást követően belefuthatsz a felhőalapú videotárolásba, ami azonban fizetős: a felvételek tárolási idejétől (14 vagy 30 nap) és a kamerák számától (1 vagy 3) függően évente 45-100 USD-nek megfelelő forintot kell fizetned, ami elég sok - még szerencse, hogy van más megoldás is. Például a mSD-kártya, ami sokkal olcsóbb és a körkörös rögzítést is ismeri, bár mivel ez a kamerába van helyezve, vandalizmus esetén a felvétel is megsemmisülhet. A NAS-ra, vagy NVR-re való rögzítés is opció lehet, ám ennek beállítása nem olyan egyszerű, némi utánajárásra lesz szükséged a központ típusának ismeretében.
A videó-jelfolyam kétféle minőségben streamelhető (SD és HD), valamint ezen a képernyőn látod az akkumulátor töltöttségét is (napelem esetén a folyamatos töltést). A kép alsó felében a legfontosabb vezérlőket, valamint egy előhívható gyorsmenüt találsz, ahol számos, hasznos funkciót érhetsz el könnyedén. Az Okos menüpontban hozhatsz létre szabályokat és jeleneteket, továbbá itt kapcsolhatod a szirénát és a reflektort, itt találod a rögzített videókat és a PIR-, valamint az éjszakai mód beállításait is.
Majdnem teljes a kép
A Tesla Floodlight kültéri okoskamerának van vetélytársa a piacon, ám kialakítása, szolgáltatásai és képminősége a legtöbb fölé helyezi. Be kell vallanunk, hogy a cikkben a "teljesen vezetékmentes" résznél annyi csúsztatás van, hogy ez akkor igaz, ha magában használod a kamerát. Amennyiben napelemet is hozzákapcsolsz, egy Type-C kábel mégis szükséges a két eszköz között, ám ez véleményünk szerint nem akkora gond, sőt, ez jobb megoldás, mintha a kamerát és a napelemet egybeszerelték volna, hogy tényleg egyetlen kábelt se lássunk.
Persze ez a kamera sem tökéletes, például a fényes műanyag időtállóságáról nem vagyunk meggyőződve. Az applikáció sokat fejlődött az elmúlt időszakban, de azért még van néhány menüpont, ahol a Nem és Mégse opciók közül lehet választani, illetve néhol angol vagy cseh nyelvű szavakat lehet találni. A PIR-érzékenysége állítható, ami hasznos, ahogy az emberi mozgás felismerésének (Emberi test szűrés) is hasznát veheted, hogy minimalizáld a téves riasztásokat. Az Okos menüpontban veheted fel a Jeleneteket, ami logikus, az viszont már kevésbé, hogy ezt megteheted a kamera beállítópaneljének Manuális és automatizált módok pontjában is. A két lista nem ugyanaz, és ez okozhat gondot a jelenetek összehangolásánál, ütemezésénél.
A teszt során a Tesla Floodlight kültéri okoskamera mindvégig stabilan és megbízhatóan működött, a mozgásérzékelésnél tényleg csak az emberi testre riasztott push értesítéssel és reflektorral, viszont sehogy sem sikerült rávennünk a kamerát, hogy folyamatosan rögzítse a videót a memóriakártyára. Bár a menüpont adott, a visszajátszásnál nem lehetett kiválasztani 1-2 nappal korábbi időpontot és pontosan pozícionálva megnézni a korábbi felvételeket. Ez vélhetően szoftveres gond, amit hamarosan javít a gyártó.
50 ezer forint nem kevés pénz egyetlen Wi-Fi-s biztonsági kamerára, pláne úgy, hogy az nem vandálbiztos és a felhőalapú tárolásért nem kevés pénzt kell még ezen felül kifizetned. Ugyanakkor a hardver jó, az FHD+ minőségben rögzített videó képminősége megfelelő, a riasztás és emberi test érzékelése megbízható. A 800 lumenes reflektor nagyon hasznos, talán még a kétirányú audiokapcsolatnál is több hasznát veszed, viszont az applikáción még van mit fejleszteni. A kamera telepítése és az élőkép betekintési kezelőfelülete barátságos, a fontos opciókat egy-egy pöccintéssel eléred, de például az automatizálás, az okos jelenetek létrehozása nehézkes és nem is mindig sikerült a teszt során. Bár a napelem csatlakoztatásával egy Type-C kábel is bekerül a képbe és megdől a "teljesen vezetékmentes" kiépítés, azért ez egy érthető és vállalható kompromisszum (ha lehet egyáltalán annak nevezni). Ezzel kiegészítve a Tesla Floodlight kültéri okoskamerája egy praktikus és jó biztonsági okoseszköz, ami telepítése és beállítása után nem igényel utógondoskodást.