Chiphiány ide vagy oda, az Asus mérnökei nem pihennek és vadonatúj termékekkel jelentkeznek, amelyek jó eséllyel még idén kaphatók is lesznek hazánkban. A célkeresztbe ezúttal az alkotók, tartalomgyártók kerültek, így nem csoda, hogy a hangsúly az erőn, dizájnon és a kijelzőn van.
A ProArt széria mellett a ZenBook és a VivoBook családok is fontos tagokkal bővülnek, és mindegyik megkapja a legújabb őrületet
a tekerőgombot.
Igen, jól olvastad, a mérnökök úgy találták, hogy a legnagyobb segítség, ha egy manuálisan tekerhető gomb is kerül a ProArt termékekre, beleértve a laptopokat is, amelyre szinte bármilyen funkciót rá tudsz programozni, ha pedig Adobe szoftvert használsz, azonnal fel is ismeri a program az új vezérlőt és beveti úgy, hogy megkönnyítse az életed. Nézzük is a csúcstól lefelé, hogy milyen extra masinák sorakoztak fel az őszi rohamra.
ProArt Studiobook 16
A ProArt széria eddig is a csúcsot képviselte, és ez most sincsen másként. A Studiobook 16 és Pro 16 két vadonatúj modell, amelyek nevéből kitalálható, hogy immáron 16:10-es, 16 colos kijelzővel kápráztatnak el. Nos, itt ráadásul nem kell beérned WQHD-val, hanem OLED 4K-s panelt kapsz, ami egészen egyedi, ráadásul DCI-P3 100%-ra képes és pantone hitelesítéssel is rendelkezik. A fényerő akár 600 nit is lehet és természetesen a HDR is adott.
Fontos még, hogy a kékfény-kibocsátás sokkal alacsonyabb, mint egy átlagos LCD esetén, a beégés ellen pedig többféle, automatikusan aktiválódó megoldással védekezik az Asus. Az egyik ilyen a panelfrissítő képernyővédő, ami automatikusan indul 5 perc tétlenség után, továbbá a nyugalmi módban csökkenő fényerő és a Pixel Shift, ami 1-1 pixelnyi képeltolást jelent véletlenszerű irányban. Utóbbiról azt állítja az Asus, hogy szabad szemmel nem látható és nem zavaró, viszont a panelt hatékonyan óvja a beégéstől.
A ProArt notebookok emellett fizikai Asus Dialt kapnak, a touchpadhoz három különválasztott gomb tartozik, oldalt pedig olyan SD-kártyaolvasót találhatunk amely SD Express 7.0 szabványú, vagyis 1 GB/s adatátvitelre is képes. A sebesség miatt nem kell aggódni: Intel Xeon vagy AMD Ryzen 5900-as CPU-k közül választhatunk, a PCIe 4.0 x4-es NVMe SSD-ket akár RAID 0-ba is köthetjük, 60 GB RAM-ot szerelhetünk a gépbe, a grafikai és egyéb feladatokat pedig Nvidia RTX A2000 vagy A5000 professzionális GPU-k gyorsítják.
Ha a Pro 16 helyett a normál Studiobook 16-ra szavazol, az OLED-kényeztetésből akkor sem maradsz ki, a CPU AMD-oldalon ugyanaz, Intelből pedig Core i9-ig nyújtózkodhatunk. Az Nvidia chipek is GeForce-ra váltanak, ám ebből akár RTX 3070-eset is választhatunk, miközben a Thunderbolt 4, az SD Express 7.0, az NVMe SSD RAID mind elérhetők maradnak.
ZenBook 14X OLED
A ZenBookot sem kerülte el a frissítés, így 2021-es tulajdonsággal ruházták fel a mérnökök. Ez természetesen OLED panelt jelent, ráadásul 16:10-es képaránnyal és akár 4K-felbontással, miközben a HDR-t is megkapjuk. Az ErgoLift zsanéros, normál modell mellett Flip változat is készül (360 fokos zsanér), választhatsz AMD és Intel CPU-s változatot is, és nem maradt le az egyesek által szemfényvesztésnek, mások által hasznos extrának tartott ScreenPad sem (amikor a touchpad maga is egy önálló kijelző). Bár nem ZenBook, itt szeretnénk azt is megemlíteni, hogy ehhez hasonló ráncfelvarrást, illetve modernizálást kap az ExpertBook B5-ös család is, ami kifejezetten az üzleti célú felhasználást helyezi előtérbe.
És a meglepetés: VivoBook Pro és Pro X
Amikor egy cég az alkotókat célozza gépeivel, hajlamos rögtön a milliós magasságokba ugrani vételár tekintetében. Nos, a kellemes meglepetésünk az, hogy az Asus a VivoBook-családban is készített kifejezetten tartalomgyártók igényeihez szabott modelleket, 14, 15 és 16 colos változatokban is. Miután az Asus a zászlajára tűzte az OLED-et és a 4K-s felbontást, nem túl meglepő, hogy a VivoBookban is megjelenik a prémium kijelzőpanel, sőt, a Core i7 és az AMD Ryzen 5000H-szériás CPU-k is. A GPU maximáisan RTX 3050 Ti lehet, az "X"-nélküli gépeknél pedig a WQHD és FHD OLED panelek is elérhetők, ha szereted a barátságosabb árcédulákat.
Alkotókról lévén szó, a VivoBookok sem maradt ki az Asus Dialból, ám itt digitális, a touchpadba integrált megoldást találsz. Ez nem olyan kellemesen használható, mint egy fizikai tekerőgomb, ám szoftveres funkcionalitását tekintve megegyezik a nagyobb gépek tudásával.
Kiegészítők minden mennyiségben
A rivaldafényben természetesen a notebookok voltak, de emellett még rengeteg újdonságot dobott be a köztudatba az Asus. A ProArt egér (ami természetesen görgős) mellett a mi egyik azonnali kedvencünk a 13,3"-os OLED panellel szerelt hordozható ZenScreen, a szintén OLED-paneles ProArt PA32DC monitor, valamint a 30 colos, ívelt TUF gaming monitor, ami a bejelentés kakukktojása, ám azért lehet izgalmas, mert egyrészt egyedi a mérete, másrészt 200 Hz-es adaptív képfrissítésre is képes.
A végére már csupán egyetlen ismeretlen tényező maradt a gépekkel és kiegészítőkkel kapcsolatban, mégpedig az árak. Nos, ezekkel nem tudunk szolgálni, ugyanis az újdonságok még egy ideig nem érkeznek meg a hazai szaküzletek polcaira. Addig viszont együtt drukkolhatunk, hogy a borzalmas chiphiány és gyártási gondok enyhülnek, így az árak sem lesznek szédítően magasak.