A Meta újabb lépéseket tesz a fiatal felhasználók védelmében: április 8-tól, vagyis a mai naptól kezdve a tinédzserek szülői engedély nélkül nem indíthatnak élő közvetítést Instagramon, és a Teen Accounts funkciót mostantól a Facebookon és a Messengeren is bevezetik. A vállalat megerősítette, hogy minden új szabályozást a gyerekek érdekeit szem előtt tartó keretrendszer alapján dolgoztak ki. Tara Hopkins, az Instagram globális közpolitikai igazgatója szerint a jövőben a Teen Accounts lesz az esernyőplatform az összes ifjúsági biztonsági beállítás számára:
"Minden olyan beállítás, amihez a szülők közel állnak, amit fontosnak tartanak, vagy amivel kapcsolatban kérdéseik lehetnek, bekerül majd a Teen Accounts alá."
A szigorítások az élő közvetítések mellett a privát üzenetek tartalmát is érintik: a jövőben a tiniknek szülői hozzájárulást kell kérniük, ha ki akarják kapcsolni azokat a tartalomszűrőket, amelyek automatikusan elhomályosítják a meztelenség gyanúját keltő képeket.
A Meta közlése szerint eddig több mint 54 millió tinédzser fiókját állították át a korlátozott Teen Account módra, és a 16 év alatti felhasználók 97 százaléka meghagyta az alapértelmezett biztonsági beállításokat. A 13-15 éveseknek minden beállításmódosításhoz szülői jóváhagyás szükséges, míg a 16 év felettiek nagyobb rugalmassággal kezelhetik saját beállításaikat.
A Teen Accounts rendszer tavaly szeptemberben indult az Instagramon, azóta fokozatosan vezetik be más Meta-platformokon is. Az új fiókok automatikusan ebbe a rendszerbe kerülnek, míg a meglévő felhasználók fokozatosan lesznek átállítva. A vállalat mesterséges intelligencián alapuló rendszert is fejleszt annak érdekében, hogy kiszűrje azokat a fiókokat, amelyek hamis születési dátummal regisztráltak vagy valamilyen módon megkerülték az automatikus besorolást.
A Meta az elmúlt években egyre nagyobb nyomás alatt állt azzal kapcsolatban, hogy miként védi a gyerekeket az explicit vagy káros tartalmaktól. Bár a Teen Accounts előrelépést jelent ezen a téren, a cég közben más területeken - például tartalommoderálásban és dezinformáció elleni küzdelemben - visszalépett: leépítette harmadik fél által végzett tényellenőrzési programját, megszüntette DEI (sokszínűség, egyenlőség és befogadás) kezdeményezéseit, és enyhítette a gyűlöletbeszéddel szembeni irányelveit is.
Így miközben a Meta a fiatalokat egyre inkább védelmébe veszi, sokan kritikus szemmel figyelik, vajon ez elegendő lesz-e egy átfogóbb és következetesebb biztonságpolitika hiányában.