Előfordult már, hogy szerettél volna egy filmet megnézni az általad használt streamingplatformon, de nem sikerült, mert az mondjuk csak az Egyesült Államok területén élő előfizetőknek érhető el? Ennek a bosszantó jelenségnek a neve területi alapú vagy földrajzi korlátozás. Hogy az országban, melyben laksz, milyen tartalmak érthetők el és mik nem, úgynevezett területi licenc-szerződések szabályozzák, melyek hatással vannak az egész szórakoztatóiparra.
Az Európai Unió egyes döntéshozói, mint sok hasonló esetben, ez ügyben is szeretnék a tengeren túli szolgáltatókat megregulázni, és rávenni, hogy az európai közösség országaira ne vonatkozzon ez a korlátozás. Az Európai Parlament Belső Piaci és Fogyasztóvédelmi Bizottsága (IMCO) már meg is kérte Európai Bizottságot, hogy találjon módot a jelenlegi földrajzi alapú tartalomkorlátozásról szóló rendelet megváltoztatására, és az elkövetkező két év során dolgozza ki egy új szabályozás kereteit.
Bár a javaslat irányvonala egyértelmű, részletszabályokat nem tartalmaz. Egyes ágazati szereplők már most egyértelművé tették, hogy ez a kérdés nem fekete vagy fehér, hiszen amilyen hangzatos és ambiciózus az elérni kívánt cél, annyira problémás lehet annak a tényleges megvalósítása.
A szkeptikusok közé tartozik a Creativity Works (CW) nevű koalíció is, amely már most azt kommunikálja, hogy a korlátozás kulcsfontosságú az iparág számára, és az nem valamiféle önkényes döntés eredményeként jött létre. Éppen ellenkezőleg, nagyon is konkrét érdekeket szolgál, melyek életképessé teszik a gépezet működését.
A szervezet egy közleményt is kiadott arról, hogy a tervezett intézkedés munkahelyek millióit veszélyeztetheti és több százmilliárdnyi bevételtől eshetnek el miatta az iparágban érdekeltek. A CW szerint az új szabályozásnak egészen biztosan lenne több nem kívánt mellékhatása is, ezek pedig az előfizetési díjak emelkedése és az európai filmgyártás kritikus szintű pénzügyi ellehetetlenülése.
A tervezett változás érint egy másik fontos területet is, amelyet szinte képtelenség területi differenciálás nélkül fenntartani. A sportkedvelőknek egész biztosan mélyebben kellene a zsebükbe nyúlniuk ugyanazokért a szolgáltatásokért, és ez tovább emelné a streamingdíjakat is.
Az IMCO-jelentésben egyébként nem esik szó a területi licencek nagykereskedelmi tilalmáról, csak azt szeretnék elérni, hogy mindenhol elérhetők legyenek ugyanazok a tartalmak. A tervezett változtatásokat a Communia digitális jogvédő szervezet is támogatja, mely szeretné ebből a szempontból minden régióban demokratizálni a platformok működését.
Mivel a változtatásból származó esetleges előnyöket leghamarabb 2025-től élvezhetjük az EU területén, addig az ilyen irányú igényeinket csak egy VPN-szolgáltatás segítségével tudjuk kielégíteni.