A NASA Parker Solar Probe szondája december 24-én, szenteste hatolt be a Nap külső légkörébe, ahol extrém körülményeknek kellett ellenállnia. Az űrügynökség munkatársai izgatottan várták a Földre érkező jelet, amely a szonda épségét igazolja. Hosszas várakozás után, végül december 26-án, nem sokkal éjfél előtt érkezett meg az üzenet: a Parker Solar Probe működőképes, és minden rendszere rendben van.
A küldetés történelmi jelentőségűnek tekinthető, ugyanis a Parker Solar Probe - vagy bármilyen ember alkotta tárgy - még soha nem jutott ilyen közel a Naphoz. A szonda egészen pontosan 6,1 millió kilométerre haladt el a csillag felszínétől, miközben közel 692 ezer kilométer per órás sebességet ért el. A környezetében uralkodó hőmérséklet nagyjából 980 Celsius-fok volt.
Ha minden a terv szerint alakul, a részletes műszaki adatok (telemetria) 2025. január 1-jén érkeznek meg a Földre. A közeli repülés azért is kiemelten fontos, mert a tudósok így alaposabban megismerhetik a napszél dinamikáját, a Nap által kibocsátott hő tulajdonságait, valamint a napszél részecskéinek felgyorsulását, amelyek a fénysebességhez közeli értéket is elérhetik.
A Parker Solar Probe-ot a NASA és a Johns Hopkins Egyetem Alkalmazott Fizikai Laboratóriuma még 2018-ban indította útnak, azzal a céllal, hogy a Naprendszer középpontját alaposabban tanulmányozza. A szonda eddig 21 alkalommal haladt el a Nap közelében, de az idei karácsonyi megközelítés során érte el eddigi legkisebb távolságát. Az extrém hőhatások ellen egy 11,5 cm vastag szénkompozit hővédő pajzs nyújtott védelmet.