Egyészen egyedi, különc és meghökkentő formája van az új Sony TWS, vagyis True Wireless Stereo fülhallgatójának, a LinkBudsnak. A formabontó kialakítással a mérnökök célja az volt, hogy a maximális zeneélvezet mellett ne zárd ki a külvilágot sem. De vajon miként sikerült ezt teljesíteni egy olyan füldugóval, amely
éppen ott lyukas, ahol a legfontosabb alkotóeleme kéne, hogy legyen?
Leteszteltük otthon, utcán, buszon, sétálva és futva is, hogy valóban van-e létjogosultsága a forradalmat kiáltó fülhallgatónak. Miután a gyártó neve nagyon jól cseng a fül- és fejhallgatók világában, magas elvárásaink voltak.
Lyukas, mégis szól
A fülhallgatók új generációjának első képviselőjeként mutatta be a Sony a LinkBudst fülest, amelynek a közepe, ami a fül hallójáratának külső részére illeszkedik, lyukas. A gyűrűs kialakítás célja, hogy egyszerre halld a zenét/hívást/beszédet és a külső zajokat, méghozzá úgy, hogy ez természetes úton történik és nem trükkös, mikrofonos erősítéssel keveri rá a hangra a fülhallgató vezérlőchipje a kívülről érkező, rögzített zajt.
Ránézésre két részből állónak tűnik a mindössze 4,1 grammos LinkBuds, de ez a két, köralakú rész fixen csatlakozik egymásba átfedéssel, így a felső, nem lyukas részre helyezhető gumigyűrű az, amivel a fülkagylód belső ívéhez és méretéhez tudod igazítani a LinkBudsot. A hallójáratodba szilikonharang vagy kemény műanyag nem türemkedik be, viszont még a legkisebb gumigyűrűvel is előfordulhat, hogy ha kicsi a füled, nyomni fogja a fülkagylódat. Ez nálam a teszten nem okozott gondot, a közepes méretű kiegészítővel stabilan megmaradt a fülemben a LinkBuds, de tény, hogy nagyon szokatlan a viselete és eleinte kissé nyomott is fél-egy óra elteltével. Besorolását tekintve IPX4-es a fülhallgató, vagyis viselve az izzadság, eső nem okoz neki gondot, de azért egy pohár vízben nem ajánlott megúsztatni.
Ami viszont új érzés, hogy a hallójáratot semmi sem blokkolja, a levegő szabadon áramlik, ami nagyon kellemes már szimpla séta során is, futásnál, sportolásnál pedig nagyszerű érzés, hogy nem izzad bele semmi sem a füledbe. Ezzel a hallásod is sokkal jobb, pontosabban szinte ugyanúgy hallod a külső zajokat, beszédet, ami szintén előnyös, viszont irodában, zárt térben ezzel nem tudod kizárni a külvilágot, ahogy a zajszűrésnek sincsen értelme ebben az esetben.
A hívások során a LinkBuds hangja abszolút megfelelő, sőt, a másik oldalon is tisztán, érthetően lehet hallani az emberi beszédet. A 12 mm-es, gyűrűs hangszóró és a V1-es processzor nagyon keményen dolgoznak azon, hogy élvezetes zenehallgatásban legyen részed.
Ehhez számtalan hangzásjavító technológiát bevet a LinkBuds és természetesen a Sony Headphones Connect app is kezeli az új fülhallgatót. A gyorskapcsolat hasznos, a vétellel sem volt gondunk (zsebben hordott telefonnal nem volt hangátviteli akadozás), viszont multipontos kapcsolatot nem támogat a LinkBuds (egyszerre több eszközhöz nem tud kapcsolódni), emellett a kicsi és furcsán, gombbal nyitható tokból a Qi-töltés is hiányzik.
Extrák bűvöletében
A Sony több, igen hasznos és néhány hangzatos szolgáltatással is felszerelte a LinkBudsot. Elérhető például a Speak to Chat: a fülhallgató felismeri, ha te megszólalsz, ilyenkor leállítja a zenét, majd ha 15 másodpercig csendben maradsz, folytatja. Szintén menő a speciális vezérlés: a fülkagylód előtti részt kell csupán megpöccintened a fejeden, a LinkBuds ezt felismeri és a megadott parancsot hajtja végre, legyen az számugrás, hangerőszabályzás, vagy a Google Asszisztens/Amazon Alexa aktiválása.
A teszt során ez az igazán menő funkció jól működött, de azért egy kicsit erősebben kell megkocogtatnod a füled előtti részt, hogy pontosan érzékelje a LinkBuds. Szintén a kényelmes, akár egész napos viseletet hivatott megkönnyíteni az adaptív hangerőszabályzás. A fülhallgató érzékeli, ha zajosabb környezetben vagy, ilyenkor a hangerőt automatikusan feltekeri, majd amikor elcsendesül a környék, a hangerőn is szelídít. Ez a funkció még nem minden esetben viselkedett kellemesen és kellő sebességgel, de persze ez egy-egy frissítéssel sokat javulhat és mindenképpen hasznos extra.
Ami már kevésbé jó hír, az az üzemidő. Átlagosan 5,5 órát bír egy töltéssel a LinkBuds, amit 17,5 órára lehet feltornázni a tartóval. A gyorstöltés szerencsére elérhető: 10 perc alatt 90 percnyi használatra elegendő delejt tudsz a fülhallgatóba pumpálni. Ez nem tűnik soknak, de tény, hogy a mindössze 4,1 grammos füldugóktól már ez az üzemidő is szép teljesítmény. Az Apt-X szabvány támogatását nem érdemes keresni, az SBC mellett AAC-t tudsz választani.
Aktív vagy? Helyes!
A LinkBuds valami egészen egyedi és új elgondolás eredménye és a Sony mérnökei mindenképpen elismerést érdemelnek, mert több, hasznos és szerethető tulajdonsága is van az új modellnek. A nyitott kialakítás, a könnyű súly, a rengeteg extra mind vonzóak, de eddig kerülgettük a legfőbb szempontot: a hangzást. A LinkBuds tisztán és szellősen szól és nagy erénye, hogy a sztereó színpadkép egészen jól sikerült. Viszont a hangnak nincsen igazi ereje, a basszus pedig teljességgel hiányzik (ha mégis van valami, az néha még torzított is). Így az összkép hiába tiszta, tompa és nem túl izgalmas, ráadásul kifelé kihallatszódik a zene/beszéd stb, ami különösen irodában, buszon nem túl előnyös.
Utcán, sportoláskor a nyitott kialakítás áldás, de szemtől-szemben beszélgetés során, vagy irodában használva már nem olyan előnyös a gyűrű: beszélgetéshez jobb, ha kiveszed a füledből, irodában pedig ennél nagyobb izolációra van szükség, hogy fókuszálhass a munkádra.
Érdekes kezdeményezés a LinkBuds, nem lepődnénk meg, ha idővel megszületne utóda is, de hiába a néhány elvitathatatlan jó tulajdonsága, nem várható, hogy a konkurensek azonnal másolni kezdik ezt a kialakítást és eljön a LinkBuds-forradalom. Az sem valószínű, hogy mindenkinek ilyen TWS fülhallgatóra van szüksége: egyrészt nem mindenre ajánlható, másrészt igen borsos áron kínálják.