Otthonosan mozog a soundbarok világában a Sonos, akit leginkább arról ismernek a felhasználók, hogy dizájnos, minőségi eszközeit nem adja olcsón, na meg arról, hogy a gyártó rendszerben gondolkodik és igyekszik rávenni mindenkit, hogy tegyen hasonló módon. Ez múltkori rendszertesztünkön is bebizonyosodott, ám ezúttal legújabb termékük egy új, eddig szokatlan tulajdonsággal is rendelkezik: elérhető árú. A Sonos Ray a nagy testvérek minden extráját igyekszik felkínálni, miközben ára 100 ezer forint magasságában mozog. Nem is volt kérdéses, hogy ezt nekünk is ki kell próbálnunk.
Nagy tudás lekicsinyítve
A Ray határozottan kisméretű, még egy átlagos tévé alá téve is. Ez nem is csoda, odabent ezúttal mindössze négy hangszóró tevékenykedik: két közép- és két magassugárzó. Ezek sztereó hangzásra képesek és nagyon precízen helyezték el őket a dobozban, hogy lehetőleg minél szellősebb hangzást érjenek el. A Ray mellé nincsen mélynyomó, nincsen benne mikrofon, sőt, a hátlapi portokból is hiányzik a ma már általános HDMI.
Ezt a Sonos optikai csatlakozóval váltotta ki, amelyhez a kábelt is mellékeli. Ezen felül csak egy LAN-bemenetet kapsz, de azért Wi-Fi is került a soundbarba - viszont BT-n nem tudsz direktben kapcsolódni és analóg jacket sem kapsz. A Dolby Atmos sem támogatott (max. Dolby Digital), viszont van éjjeli mód, iOS-es eszközzel TruePlay és beszédhang-kiemelést is aktiválhatsz.
Sajnos tévére kapcsolva a HDMI-CEC vezérlésről is le kell mondanod, ám ha infravezérlős a távirányítód, rátaníthatod a Ray-re, így legalább a hangerőt tudod szabályozni - minden másra ott a mobilos Sonos applikáció. Merthogy ez nem változott, a Ray ugyanúgy beköthető a Sonos multiroom rendszerbe, mint a gyártó többi terméke.
Szeretne nagyot szólni
A Sonos Ray telepítése épp annyira egyszerű, mint minden más Sonos terméké. Az app végigvezet a folyamaton, egyszerű varázslókkal segíti a beállításokat, ám ennek végeztével nem szabad kilépni, ugyanis streaming szolgáltatásaidat is ide kell felvenni, hogy streamelhesd rá például a Spotify-t.
A tévénézés során a mindössze 56 cm hosszú és 7 cm magas soundbar sokkal melegebb és teltebb hangzásra képes nagyobb erővel, mint egy tévékészülék, ami jó hír. Ugyanakkor hiába a speciális hangszórók, a kamrák és erősítők, a Ray kicsi és ezt nem tudja levetkőzni. A sztereókép szűk, a hangzás egyáltalában nem légies még zenelejátszás során sem.
A mély és középhangok összetömörülnek, a dinamika nem a legjobb, bár a magas hangok ebből viszonylag szépen kiválnak. Nagyobb hangerőn sem fogy el a Ray ereje, és bár tisztább, szellősebb nem lesz a hangzás, azért az mindenképpen a mérnökök nagyszerű munkáját jelzi, hogy torzítani, rezegni nem kezd el a soundbar. Alacsonyabb hangerőn jobb a helyzet, bár a tér ekkor sem nyílik ki, ehhez egyszerűen fizikailag kicsi a Ray.
Megéri az árát?
A 100 ezer forintos határ eléréséhez sok mindent kellett megkurtítania a Sonosnak. Az egyik legfeltűnőbb ezek közül a méret és a HDMI hiánya, de a BT és a többi port is jó lett volna. Ha valaki komoly házimozizáshoz venne soundbart, inkább keressen HDMI-CEC-képes, Dolby Atmost támogató példányt, ahogy PC-hez sem tudjuk ajánlani, miután nem hétköznapi az optikai hangkimenet számítógépeken.
Ugyanakkor Sonos rendszerrel már rendelkező felhasználók számára érdekes és jó kiegészítés lehet másodlagos tévéhez, ha pedig kisebb tévéhez keresel viszonylag egyszerű, kompakt soundbart, szintén érdemes adnod egy esélyt a Ray-nek. Az extra funkciók, mint például az éjszakai mód és a beszédhang-kiemelés nagyon jól működnek, a hangzás tisztaságával sem lesz gondod és még extra streaming platformjaidat is ráirányíthatod szimpla Wi-Fi kapcsolaton keresztül.
Fontos kitétel, hogy amennyiben tévékészülékedhez szeretnéd illeszteni a Ray-t, előbb tájékozódj arról, hogy a távirányítód megtanítható-e a Ray vezérlésére - ez kiemelten fontos kényelmi tényező, máskülönben igen kényelmetlen felhasználói élményben lesz részed (a hangerőt így csak mobil appból tudnád távolról vezérelni). Ha ennél többre vágysz, de tetszik a Sonos rendszere, a Beam v2-ért nem kérnek eget rengetően nagy felárat, illetve konkurens gyártók megoldásaihoz ennyiért vezeték nélkül kapcsolódó mélynyomót is kapsz.