Amikor még a régi, katódsugárcsöves tévék uralták a piacot, egy kicsit más volt a helyzet, ugyanis a dobozban temérdek hely jutott az audio részlegnek is, ám az LCD, majd a papírvékonyságú OLED tévék megjelenésével egyre kevesebb és kevesebb helyre kellett bezsúfolni az erősítőt és a hangszórókat.
Miközben már a normál képcsöves tévék is messze voltak a hi-fi hangzástól, ezek a lapostévék alulmúlták még ezt a szintet is - tesztlaborunkban több, olyan modell is megfordult az évek során, amelyek hangzása botrányos volt.
A gyártók a képminőség javítására és az okosfunkciókra koncentráltak, a hangzás sajnos valahogy lemaradt, ezért lett egyre népszerűbb a soundbar, vagyis a tévé alá/fölé pakolható hangfal. Olyan gyártó is akad, aki nem vesződött tévéje hangzásának javításával, inkább csomagolt mellé egy soundbart.
Nos, a pocsék, illetve felemás megoldások helyett ha valóban szeretnéd beleélni magadat a filmbe, sorozatba vagy éppen játékba, jobban teszed, ha te is soundbar után nézel. Ha viszont már eljutottál ide, miért ne lépnél eggyel tovább: a Sonos okoshangfala ugyanis csak kívülről néz ki úgy, mint egy soundbar, annál sokkal többre képes.
Az okos soundbar
A Sonos már régi motoros a hangfalak világában, a legkisebb, hordozható modelltől a nagy rendszerekig számos terméke itthon is ismert, sőt, újabban az Ikeával is összeállt, hogy dizájnos hangfalakat kínáljon. A Sonos Beam nem új termék, tesztalanyunk azonban a második generációs Beam, aminek ennek ellenére nem a Beam 2 nevet adták. A méret és a forma nem változott, sőt, a két termék könnyen össze is téveszthető. A színválaszték fehér és fekete, a fali konzol pedig továbbra sem része a csomagnak.
A lekerekített szélek és élek még mindig jól mutatnak, a kompakt méret pedig kisebb képátlójú tévék esetén jön kapóra. Egyedüli problémát a kissé magas kialakítás jelentheti, feltéve, hogy lábakon áll a tévéd és csak szimplán elé szeretnéd tenni.
A Sonos Beam v2 súlyából is lehet arra következtetni, hogy
nem céllövöldés bóvliról van szó,
persze 500 Euróért ez el is várható. Kívülről nem látszik, de a hangfal elejére újfajta polikarbonát rács került, amely az ígéret szerint jobb hangzást biztosít. A vezérlőgombok felülre, középre kerültek és továbbra is érintőgombok, ennél többet nem kapsz, vagyis távirányító nem jár a Beam v2-höz.
Ez persze nem gond, ugyanis már a beállításhoz is a Sonos mobil appjára lesz szükséged. Előtte persze kötsd össze a tévéddel is, amelyhez a HDMI kábel a dobozban lapul és immáron a Beam v2 az eARC szabványt is támogatja - igazodva az újabb tévék szolgáltatásaihoz.
A Beam v2 beállítása pofonegyszerű. A mobil applikációban pár pöccintés csupán, illetve telefonodat az NFC aktiválását követően egyszer oda kell érintened a soundbar tetejéhez. Ezt követően máris használatba veheted új hangfaladat, amelyet természetesen a tévé távirányítójával is könnyedén vezérelhetsz, vagy, ha ennél többre vágysz, a mobil applikációval megszólaltathatsz. Az eARC, az érintés és a mobil app mellett Wi-Fi-re is kapcsolódik a Sonos Beam v2, emellett Apple AirPlay 2 kompatibilis és hangutasításokkal is vezérelhető. Utóbbinál a Google Asszisztensét és az Amazon Alexát vetheted be.
Itt megkapod a Sonos rádiót több mint 100 csatornával, kapcsolódhatsz a Beam v2-re Spotify-jal, vagy bármely, más streaming zeneszolgáltatóval. Ha este szeretnél halkabban, de élvezetesen tévét nézni, akkor is a mobilodat vedd elő, ugyanis az applikációban aktiválhatod az éjjeli hangerőkiegyenlítő módot, illetve a párbeszédeket, emberi beszédet kiemelő funkciót. Mindkettő nagyon hasznos és tesztünkön bebizonyosodott, hogy még mindig kiválóan teszi dolgát, ahogy az az előző Beamnél is volt.
A rendszer ereje
A Beam v2 azonban nem csupán egy apró ráncfelvarrás. Az eARC mellett a Dolby Atmos támogatás a másik igazán fontos újdonság, ami az újabb filmeknél, sorozatoknál már támogatott és jelentősen jobb hangzást biztosít. Ehhez a Sonos az előző generációhoz képest 40%-kal gyorsabb feldolgozó chipet vetett be, két, új virtuális surround csatornát is képes lekezelni, a térhangzás pedig teljesebb lehet, mint a régebbi 5.1-es Dolby Digitallal (amit természetesen továbbra is támogat).
A Beam v2 jól hallhatóan szebben szól a már amúgy is igen jó minőségű, első generációs Beamhez képest. Az eARC és a Dolby Atmos fontos és hasznos újdonságok, ráadásul ezért nem is kérnek sokkal többet. A Beam v2 igazi vonzerejét azonban nem csupán a szép hangzás adja, hanem a robosztus ökoszisztéma. Nem olcsó egy komplett Sonos rendszer, azonban az applikációval könnyedén csoportokba szedheted a hangfalaidat, így például teljes kiépítésű surround rendszered lehet, vagy többszobás hangzást érhetsz el, ami megfelelő csoportosításokkal nagyon látványos okos otthon kiegészítő lehet.
Verdikt
A szoftveres konfigurálás sokat javult és még egyszerűbbé vált a beüzemelés, csoportokba rendezés a Sonos app segítségével. Az éjszakai mód és a beszédhangok kiemelése is jól sikerült, a Dolby Atmos támogatás pedig előremutató, pláne úgy, hogy a Dolby Atmos Music szabványt is támogatja a Beam v2.
Már az első Sonos Beam is jól nézett ki és miután az új változat pont ugyanolyan, ez is szép kis soundbar. Odabent 5 erősítő, 4 középsugárzó, egy center, valamint három passzív mélyhangkiemelő radiátor bújik meg, továbbá precíz mikrofonok, hogy a hangutasításaidat tisztán vegye a Beam v2.
A hangzás meleg és méretéhez képest erőteljes, de azért a hangja túlságosan nem képes levetkőzni kompaktságát. A térhangzás ezen sokat segít, tényleg meggyőző, ám a fizikailag kiépített rendszerekig nem ér fel. Ez nem is baj, főleg azért, mert ezt is kiépítheted akár utólag is teljes rendszerré, sőt, mélynyomót is kapcsolhatsz hozzá - a Sonos minden szükséges kiegészítővel rendelkezik. Persze ez nem olcsó mulatság, egy komplett rendszer akár a millió forintot is megközelítheti.
180 ezer forint egy 3 kg-os soundbarért sok, nagyon sok.
Ugyanakkor a Beam v2 nem csupán azért kerül ennyibe, mert megoldották a Dolby Atmos-támogatást és az eARC-kompatibilitást, hanem azért is, mert méretéhez képest tényleg nagyon szépen szól, plusz a Sonos ökoszisztémájának minden előnyéhez is hozzájutsz. A távoli lejátszás, a saját streaming, a multiroom, multispeaker kiépítések, a sok mindenre kapható mobil app mind nagyon hasznosak, így ha van rá keret, ez a választás a felső polcos igényeket is kielégítheti.